לפרטים חייגו

 073-3745100

שאיבת שומן

במאמר הבא תוכלו למצוא הסבר מפי ד"ר רוני מוסקונה אודות ניתוחי שאיבת שומן (נמצא תחת מטריית ניתוחים פלסטיים וטיפולי אסתטיקה).


שאיבת שומן הינה פעולה כירורגית אשר מטרתה לפסל ולעצב את הגוף על ידי הוצאת שומן באזורים מסוימים, לפי רצון המטופלים ובתיאום עם המנתח. שאיבת שומן אינו ניתוח המיועד להרזיה והתוצאה שלו איננה נמדדת בשינוי משקל או בכמות השומן שנשאב.

ניתוח זה אינו מהווה תחליף לדיאטה ואף לא לפעילות גופנית סדירה. היות וקיימת מגבלה של משרד הבריאות לגבי כמות השומן הנשאב בניתוח אחד (עד 5.5-6 ליטר) , ברור שהניתוח לא מיועד למטופלים שמשקלם עולה על 70-80- ק"ג, היות והתוצאה לא תצדיק את הסבל והמחיר הכרוך בביצוע ניתוח כה גדול. קיימות שיטות שונות לשאיבת שומן ביניהן שיטות הזוכות לשיווק תקשורתי נרחב כמו אולטרסאונד, לייזר וכו'. אולם, חשוב לדעת שרוב הרופאים הוותיקים והמנוסים משתמשים בטכניקה הבסיסית של שאיבת שומן רגילה. השיטות האחרות מהוות בעיקר גימיק שיווקי ונעלמות מהשוק בהדרגה, כפי שקרה לפני מספר שנים עם שיטת האולטרסאונד שזכתה לפופולריות תקשורתית רבה, אך כיום כמעט ואינה בשימוש.

מרבית השאיבות השכיחות של ניתוחי שאיבת שומן הינן שאיבות קטנות יחסית, שמטרתן לחטב ולעצב את הגוף. בשאיבות אלו שואבים לרוב עד כשני ליטרים שומן. המועמדים האידיאלים הם אלה שמשקלם רגיל, עם איכות עור טובה ומוצקה, עם עודפי בליטות שומן באזורים מסוימים שאינם מגיבים לדיאטה או לפעילות גופנית. 

חשוב שהציפיות מהניתוח יהיו ריאליות. יש לזכור שניתוח זה אינו משנה כלל את איכות העור ואינו מביא למתיחה כל שהיא, נהפוך הוא, בעור שאיכותו ירודה (רפוי ולא מוצק) עלולים להיווצר עודפי עור המתבטאים בשקעים ובליטות (כמו גלים). באלה ניתן לטפל באמצעות טיפולי וואלה שייפ. בארה"ב, שאיבת שומן נחשבת לניתוח הפלסטי המקובל ביותר. מדי שנה מבוצעים שם למעלה ממיליון שאיבות. יחד עם זאת, גם בישראל מבצעים כמות גדולה יחסית של ניתוחי שאיבות שומן, אך למרות זאת, עדיין מדובר בניתוח פחות פופולארי מניתוחי הגדלת חזה, ניתוחי אף או טיפולי מתיחת פנים. ההסבר העיקרי לכך הוא בתפיסת הציבור בארץ אודות הניתוח. בישראל, שאיבת שומן נתפסת לרוב כניתוח שמטרתו העיקרית הורדת משקל, במקום כניתוח המיועד לעיצוב הגוף בראש ובראשונה. כתוצאה מכך, מרבית שאיבות השומן בארץ מבוצעות בקטגוריית גודל בינוני עד גדול וכוללות שאיבה של בין שניים לשישה ליטרים של שומן.

חשוב לציין כי לאחרונה, אנו עדים לשינוי במגמה בציבור הישראלי, כך שיותר ויותר שאיבות קטנות מתבצעות וניתוחי שאיבת השומן תופסים תאוצה גם בישראל.

 

שאיבת שומן ועיצוב הגוף כל החידושים האחרונים בעשור האחרון

ד"ר מוסקונה מתארח בתוכנית "מהיום דיאטה" ומספר על השיטות החדשות ביותר בשאיבות שומן ופיסול הגוף הכוללים זרועות מתיחת בטן והרמת הגדלת חזה.

 

טכניקות ושיטות לשאיבת שומן

תעודת חבר באיגוד האמריקאי לשאיבת שומן
תעודת חבר באיגוד האמריקאי
לשאיבת שומן

ד"ר רוני מוסקונה, מנתח פלסטי בכיר בתחום, הינו מחלוצי הטכניקה המודרנית לשאיבת שומן. את הכשרתו רכש מד"ר אילוז הנודע, אשר המציא את הטכניקה המודרנית לניתוחי שאיבת שומן. ד"ר מוסקונה רכש את הניסיון והידע, באותה העת כאשר ד"ר אילוז ביקר לראשונה בארץ, בבית החולים רמב"ם בחיפה, עוד בשנת 1984. ד"ר אילוז ביצע את ניתוחי שאיבת השומן הראשונים בארץ יחד עם צוות המחלקה, שכלל גם את ד"ר רוני מוסקונה.

מאז ביצע ד"ר מוסקונה למעלה מ-2500 שאיבות שומן בשיעור הצלחה גבוה.

אזורי שאיבת שומן אפשריים:
שאיבת שומן בבטן, שאיבת שומן ירכיים, שאיבת שומן ישבן, שאיבת שומן מותניים,זרועות,סנטר,צוואר ולחיים 

סדרי גודל של שאיבת שומן

שאיבות שומן מתחלקות לשאיבות קטנות, בינוניות, גדולות, וגדולות מאוד.

שאיבות שומן קטנות – שואבים עד כשני ליטר של שומן. בשאיבות קטנות אלו, התוצאות לרוב טובות מאוד. ההליך קל יחסית ואחוז הסיבוכים מזערי. לאחרונה מתבצעות יותר ויותר שאיבות בסדר גודל זה.
שאיבות שומן בינוניות – שאיבות בסדר גודל של עד כארבעה ליטר של שומן. אלו השאיבות הנפוצות בארץ. התוצאות טובות אצל החולים המתאימים. רמת הכאב מינימלית ואחוז הסיבוכים נמוך יחסית.
שאיבות שומן גדולות – מדובר בשאיבות בסדר גודל של בין ארבעה ליטר שישה שומן. גם בכמות זו אחוז הסיבוכים נחשב זעום יחסית.
שאיבות גדולות יותר - שאיבות של שישה עד שניים עשר ליטרץ שאיבות אלה לרוב גורמות , טראומה קשה לגוף, עם מאזן נוזלים בעייתי ודימומים. משרד הבריאות אסר על ביצוע שאיבות מעל שישה ליטרים.
     
טיפ: על מנת למקסם את תוצאת הניתוח, מומלץ לאחר הניתוח לבצע טיפולי הצרת היקפים ותיקון צלוליטיס
בכדי להגיע לעור חלק וחטוב. לפרטים נוספים שאלי את היועצת המטפלת שלך בזמן הייעוץ במרפאה.

תיאום ציפיות יתבצע בשיחה עם המנתח, חשוב לשים לב ולזכור את אשר יאמר בפגישת ייעוץ, בכדי להימנע מאכזבות בעתיד. הגיל אינו מהווה בעיה, אלא מצב הבריאות הכללי. נושא זה יעלה כמובן בפגישת הייעוץ.

הרדמה ואופי הניתוח

ניתוח שאיבת שומן מתבצע בהרדמה כללית או אזורית, על פי החלטת המרדים. הניתוח נמשך בהתאם לכמות השומן הנשאבת ומספר האזורים המנותחים. בדרך כלל נמשך כשעה או מעט יותר. השיטה המודרנית לשאיבת שומן מתבצעת באמצעות מכשור חדשני ומתקדם, הכולל צינוריות שאיבה דקות, המקנות תוצאה אסתטית טובה ומונעות משקעים מיותרים בעור לאחר הניתוח.

סיבוכים וסיכונים

כל פעולה כירורגית מלווה בתופעות לוואי ובסיבוכים. לרוב ניתוח שאיבת שומן הוא אחד הניתוחים שאחוז הסיבוכים בו נמוך כמובן בתנאי שהוא מבוצע בתנאים טובים בבית חולים מצויד היטב על ידי מנתח מנוסה. ניתן לחלק את הסיבוכים ותופעות

הלוואי לסיבוכים אסתטיים מקומיים ולסיבוכים סיסטמיים כללים. בקבוצה הראשונה, מדובר בהופעת גלים בעור

(בעיקר אצל נשים עם עור לא אלסטי), בשינוי צבע או תחושה (לרוב זמניים), בהופעות שקעים או בליטות- עקב שאיבת יתר או חסר.

בקבוצה השנייה, מדובר בזיהומים (נדירים ביותר), בשינוי מאזן הנוזלים, בתסחיפים ורידיים ברגליים או בריאות- אלו נדירים ביותר ולא נתקלתי בהם בכל השנים שבהן אני מבצע שאיבת שומן (מעל 25 שנה). עלולים להיות גם נקבים באיברים פנימיים או בעור, אבל אלה נדירים ביותר.

מקובל שאחוז הסיבוכים יחסי לכמות השומן הנשאב, והוא עולה באופן תלול בשאיבות גדולות של מעל 6 ליטר שומן- שאיבות שאינן מבוצעות כיום בארץ.

הכנה לניתוח שאיבת שומן

ההכנה לניתוח זה דומה לכל ניתוח המבוצע בהרדמה כללית ומצריכה בדיקות מקדימות, בהתאם לגיל החולה ומצבו הכללי.בשאיבות שומן גדולות (מעל 4 ליטר) אנו נוהגים לבקש תרומה של מנת דם עצמי, תרומת דם זו נעשית כ10 ימים לפני הניתוח.

המנה נשמרת ומוחזרת לחולה ביום הניתוח. בצורה זו, למרות איבוד דם בניתוח, ניתן להשיג המוגלובין גבוה יחסית וחזרה מהירה לשגרה לאחר הניתוח. כל שאיבות השומן שאני מבצע נעשות בבית חולים מורשה. כאשר שאיבות שומן גדולות מבוצעות אך ורק

בבית החולים האיטלקי בחיפה - מוסד שהוא בעל רישיון נרחב של משרד הבריאות, והכולל מכון רנטגן, מעבדה ואישור למתן דם.כל העוברים שאיבות גדולות מאושפזים לפחות לילה לאחר הניתוח.יש להכין חגורת לחץ מתאימה, שאותה אנו חובשים מיד בסיום הניתוח למשך 3 שבועות.לאחר הניתוח מלבישים מיד את המחוך.

ביום הניתוח

בטרם הניתוח ד"ר מוסקונה נוהג לצייר על גוף המנותח בטוש לא מחיק את התכנון המלא של השאיבה, דהיינו היכן בדיוק שואבים וכמה בכל מקום ואזור. בנקודה זו חשוב לשים לב לאזורים שסומנו על הגוף לבל ישכח מקום שרציתם לעבור בו שאיבה. תכנון זה נעשה בעמידה שהרי ידוע שהגוף בשכיבה נראה שונה. שיטת הניתוח דומה ברוב המקרים ומבוססת על טכניקות בסיסיות הקיימות בכירורגיה פלסטית כבר שנים רבות, אולם יש לדעת כי בכל זאת נעשתה התקדמות גם בשאיבות שומן.

2 דברים השתנו בשנים האחרונות:

א. הצינורות שבאמצעותם  מבוצעת השאיבה הפכו לדקים מאוד. זה מביא לתוצאה חלקה יותר בעור ושליטה מלאה יותר באיכות האסתטית של התוצאה הסופית.

ב. בטרם הניתוח מוזרקת לגוף תמיסה המכילה חומרי הרדמה מקומית וחומרים מעכבי דימום. השימוש בתמיסה זו הביא להעלמות כמעט מלאה של הכאב לאחר הניתוח והקטין משמעותית את איבוד הדם במהלך הניתוח.

לאחר ניתוח שאיבת שומן

לאחר הניתוח יש צורך ללבוש מחוך מיוחד במשך כשלושה שבועות. התוצאה הראשונית של הניתוח מתקבלת אחרי כשישה שבועות,ואילו התוצאה הסופית מתקבלת כעבור כחצי שנה. הניתוח אינו מיועד לנשים שמנות בעלות עור רפוי. אלא לנשים המעוניינות לחטב את גופן ולהיפטר משומן עודף בגוף. יש להדגיש כי מדובר בשומן אשר אינו יכול לצאת מהגוף בדרכים אחרות, כגון פעילות גופנית.

ניתוח שאיבת שומן  אינו מתקן צלוליטיס. על מנת להיפטר מצלוליטיס יש מגוון מכונות וטיפולים להצרת היקפים, אשר חלקם מצליחים לשפר ואף להיפטר מצלוליטיס. פעמים רבות, אנו משתמשים במכשור זה אחרי ניתוח שאיבת שומן כפעולה משלימה.

שאיבות שומן ועולם המחקר

במחקר שבוצע ובדק את רמת שביעות הרצון ואת טווח תוצאת הניתוח, התברר במעקב כעבור 10 שנים לאחר הניתוח, כי רמת שביעות הרצון מהתוצאה הייתה מעל 80%. אחוז הסיבוכים הרפואיים היה קרוב לאפסי. מחקר זה סותר את הטענה שתוצאות הניתוח אינן לטווח ארוך. המחקר בוצע על 150 מנותחים שעברו שאיבות שומן גדולות (בין שלושה לשישה ליטרים של שומן). עוד נמצא כי בטווח הארוך, למנתח יש רק חלק מהשגת התוצאה הסופית. שמירה על אורח חיים נכון, ביצוע פעילויות גופניות

וספורט בשגרה, כמו גם אכילה נכונה ותזונה נכונה, יעזרו לשמירת התוצאה לטווח הארוך.

צפו במהפך של נטליה שעברה 7 ניתוחים כולל שאיבת שומן, מתיחת בטן מלאה והרמת חזה:

 שאלות לפני ניתוח שאיבת שומן

שאלות לפני ניתוח שאיבת שומן.
שאלות אחרי ניתוח שאיבת שומן.
למידע משלים ראו מאמר בנושא מתיחת בטן


תמונות ניתוח שאיבת שומן

להלן מספר תמונות לפני ואחרי ניתוח שאיבת שומן. אוסף תמונות מניתוחי שאיבת שומן נוספות בעמוד הגלריה.


הסקירה נכתבה בידי ד"ר רוני מוסקונה - מנתח פלסטי בכיר (מ.ר. מומחה - 6551)

צור קשר