האם שאיבת שומן תפתור את הבעיה?

שאיבת שומן באזור זה איננה הפתרון כיוון ותחריף את מצב העור הרפוי והעודף. הפתרון המועדף הוא הסרת עודף העור באמצעות ניתוח.

ניתוח זה מבוצע בחלק הפנימי של הזרוע הניסיון להסתיר את הצלקת במקום בלתי נראה לעין באזור הזרוע הוא מטרה קשה. המקום המועדף למיקום הצלקת הוא בצד הפנימי של הזרוע, אך גם שם הצלקת תהיה גלוי לעין.

ניתוח זרועות

ניתוח לעיצוב זרועות אורך כשעתיים ומבוצע תחת הרדמה כללית. כאמור, סוג ואורך החתך ייקבע בהתאם לצרכים העיצוביים של הזרועות, למצבו של המטופל ובהתאם לחוות דעתו המקצועית של אותו מנתח פלסטי מומחה. בדרך כלל במקרים בהם ישנם גם עודפי שומן תבוצע קודם שאיבת שומן. ברוב המקרים שבהם יש רק עודפי עור, יבוצע עיצוב הזרוע באמצעות הסרת עודפי העור ותפירה של הפצע הניתוחי. תפירה זו מבוצעת באמצעות תפרים פנימיים הנספגים מעצמם ואין צורך להסירם.

החלמה

נפיחות המקום לאחר מתיחת זרועות יורדת בהדרגה ורובה נעלמת תוך שבועיים. את התחבושות שאיתן יצא המטופל מהניתוח מסירים במהלך השבוע הראשון, בהתאם להחלטת הרופא. מועד החזרה לעבודה משתנה מעט בין מטופל למטופל.

מטופלים מסוימים חוזרים לעבודה כבר בתוך שלושה ימים לאחר ניתוח מתיחת זרועות ואילו אחרים מעדיפים להישאר בבית קצת יותר זמן, עד כשבועיים. תכנון החופשה תלוי בקצב החלמה אישי וכן בטיב המשימות במקום העבודה, בעיקר מידת המאמץ שיש להפעיל על הזרועות. בכל מקרה, יש להימנע במשך כשבועיים מפעילות גופנית נמרצת. לאחר מכן ניתן לחזור להתאמן, בהדרגה ובזהירות,  ולהימנע מהפעלת לחץ רב מדי על הזרועות בחודש הראשון.

ניתוח מתיחת הזרועות – סיכונים ותופעות לוואי

צלקות: תופעת הלוואי המרגיזה ביותר בביצוע ניתוח מתיחת זרועות היא, כאמור, הצלקות שנותרות לאחריו בזרוע הפנימית- מבית השחי ועד המרפק. לא ניתן לחזות מראש עד כמה יבלטו הצלקות. הדבר מושפע אמנם גם ממיומנות המנתח, אבל בעיקר מהאופן שבו מחלים העור הפרטי של כל מטופל ומטופל. עיבוי או התרחבות של צלקות הן סיכון אסתטי שקיים במיוחד באזור כמו הזרועות, אך גם כאשר הצלקות מתאחות בצורה אופטימאלית, הן לעולם לא נעלמות לגמרי.

הטיפול האסתטי בצלקות לקיחת קולגן שבועיים לפני ואחרי הניתוח ובאמצעות מדבקות סיליקון לשימוש מספר שבועות לאחר הניתוחי.

בעיות ריפוי: סיכונים אחרים קשורים להחלמה לא תקינה של החתכים, שעשויה לעכב את הריפוי. בנוסף קיים סיכוי מסוים לסרומה, הצטברות תת עורית של נוזלים שגורמת לנפיחות ואי נוחות באזור  ועלולה להוביל לזיהום. במידה והתופעה מתרחשת, היא מטופלת באמצעות ניקוז הנוזלים וחבישה מיוחדת. סיבוכים נדירים יותר הם נמק בשומן או ברקמות אחרות, ופגיעה בתחושה וברגישות באזור המטופל, שעשויה להיות זמנית או קבועה. הרופא המטפל מחפש בעיות שכאלה בבדיקות המעקב שלאחר הניתוח, אך בכל מקרה של חשש לסיבוך או החמרה במצב בין הבדיקות, כדאי לפנות אל הרופא לקבלת ייעוץ.

סיבוכים ותופעות לוואי אפשריות

ניתוח עיצוב/מתיחת זרועות שייך לקבוצת ניתוחי עיצוב הגוף.
קבוצת ניתוחים זו בטוחה ומספר הסיבוכים או תופעות הלוואי בצידה נמוך במיוחד.

להלן הסיבוכים ותופעות הלוואי האפשריים:

 • דימום מוגבר שבמקרים נדירים מצריך ניתוח לעצירת מקור הדמם וניקוז צבר הדם.
 • נמק עורי כתוצאה מאספקת דם לקויה לעור (תופעה נדירה ביותר שמופיעה בסיכון גבוה יותר במעשנים פעילים).
 • ירידה זמנית בתחושה באזור המנותח. לרוב התחושה תחזור כ- 5-6 חודשים לאחר הניתוח. עם זאת במקרים נדירים נותרת ירידה בתחושה גם לאחר תקופה זו.
 • סיבוך נדיר ביותר (אחת לאלפי ניתוחים) יכולה להיווצר בצקת לימפטית של היד. במקרה כזה יידרש טיפול כדוגמת לבישת שרוול אלסטי לאורך זמן רב.
 • זיהום – סיבוך זה הוא נדיר, בין היתר בשל הטכניקה הניתוחית הטובה ותנאי הסטריליות. כמו כן, לרוב אנו מזהים אותו בשלב מאד מוקדם, בשל הביקורת התכופה שאנו נוהגים בה במוסדנו. במידה והתגלה זיהום, לרוב הוא ניתן לטיפול באמצעות משחות אנטיביוטיות מקומיות או באמצעות אנטיביוטיקה הניטלת דרך הפה. רק לעיתים נדירות מאד הוא מצריך אישפוז לקבלת האנטיביוטיקה דרך הוריד או מעכב את החלמת הפצע.
 • הצטלקות מוגזמת – מדובר בנטייה אישית להצטלקות שהיא בחלקה גנטית. במרכז המשולב לאסתטיקה עושים את כל המאמצים למנוע צלקת היפרטרופית (מורמת משטח העור) או קלואידית (מורמת משטח העור ואף חורגת מגבולות החתך הניתוחי). חשוב לזכור שעיצובה הסופי של הצלקת יתהווה תוך כשנה עד שנתיים  לאחר הניתוח ולכן יש להתאזר בסבלנות. במידה וידוע על נטייה להצטלקות מוגזמת – מומלץ להתייעץ עם הרופא המנתח והוא יעשה כל שביכולתו בשביל להימנע מיצירת צלקת שכזו. 
 • הצלקת הבעיתיית ביותר היא קלואידית והטיפול המקומי איטי.
 • מראה לא אחיד של האזור המנותח – לעיתים, בשל קשיים תוך ניתוחיים ועיוותים קשים בצורת האיבר המנותח, לא ניתן להקנות מראה אחיד לחלוטין של העור לאחר הניתוח. יש לציין כי לרוב הניתוח מקנה שיפור משמעותי למרות אי האחידות בעור. הקפדה על הוראות הרופא המנתח ושימוש במחוך מפחיתים סיכון לסיבוך זה.
 • כאבים – לא ניתן לצפות כאב, שכן מדובר בתחושה סובייקטיבית. עם זאת, מרבית המטופלים והמטופלות מדווחים שלא סבלו מרמות חריגות של כאבים וטופלו היטב בנוגדי כאב הנמכרים ללא מרשם רופא, ולאחר מספר ימים שבים לתפקוד רגיל ללא כאבים
 • צלקת מתכערת בחתך הפנימי של הזרוע. טיפול ביריעות סיליקון חייב להתחיל מיד אחרי.

תוצאות ניתוח מתיחת הזרועות

תוצאות סופיות של ניתוח מתיחת זרועות מתקבלות כאשר החלמת הצלקות מסתיימת. במהלך ההחלמה הצלקות דוהות, מטשטשות ונעשות אף שטוחות יותר והליך זה מסתיים כשישה חודשים שנה  לאחר הניתוח. תוצאות ניתוח מתיחת זרועות נחשבות לקבועות, והן יישמרו למשך שנים ארוכות, בתנאי שהעור לא ימתח שוב באופן חמור. כדי למנוע מצב שכזה, חשוב להקפיד על משקל יציב. מתיחת זרועות לא מחייבת אשפוז של לילה ולרוב ניתן להשתחרר הביתה לאחר שההרדמה פגה. בימים הראשונים לאחר הניתוח צפויים כאבים קלים ואי נוחות, אולם כאבים אלו נמוכים בהשוואה לניתוחים אחרים. תרופות לשיכוך כאבים יכולות לסייע ביומיים עד חמשת הימים הראשונים,ולעתים הן תינתנה מראש על ידי הרופא.

שאלות ותשובות עיצוב זרועות

  • הפסקת עישון מוחלטת לפחות 4 שבועות לפני הניתוח.
  • הפסקת נטילת תרופות נוגדות קרישה כגון קומדין, אספירין ופלאביקס בתאום עם הרופא המטפל והרופא המנתח.
  • הפסקת נטילת תוספי מזון טבעיים שעלולים להפריע לקרישת הדם.
  • לקיחת קולגן שבועיים לפני ואחרי הניתוח להחלמה וריפוי הצלקות.
  • דלדול החלק האחורי של הזרועות.
  • עודפי עור כתוצאה מירידה חדה במשקל.
  • הופעת קמטים בעור הזרועות.
 • מומלץ להתמיד בפעילות גופנית ולשמור על משקל גוף יציב לאורך זמן. קיימים מכשירים המאפשרים הידוק של העור באמצעות גלי רדיו החודרים פנימה ולכאורה מסייעים בהידוק העור, אולם יעילותם נמצאת במחלוקת ובכל מקרה הצלחת הטיפול דורשת תחזוקה לאורך זמן.

  • יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך חודש.
  • יש להקפיד לרחוץ ולטפל בפצעים הניתוחיים לפי הוראות הרופא המנתח.
  • מיד עם סיום הניתוח מלבישים את המנותח במחוך/שרוול אלסטי. המחוך מפחית את הבצקת והנפיחות, מסייע לעור להתכווץ ומזרז את תהליך ההחלמה. מומלץ להקפיד ללבוש את המחוך כחודש לאחר הניתוח גם ביום וגם בלילה.
  • יש להימנע בשלבים המוקדמים מחשיפה מוגזמת לשמש של האזור המנותח. יש למנוע חשיפת צלקות לאור השמש לפחות כחצי שנה.
 • באופן גורף, קצב ההחלמה מניתוחים הנו אישי ומושפע מגורמים נוספים, אולם בימים הראשונים לאחר הניתוח צפויה אי נוחות מסוימת, בעיקר בתנועה, וניתן להתגבר על כך באמצעות שימוש בנוגדי כאב. מקלחת ראשונה באזור הניתוח, תעשה לאחר הסרת האגד האלסטי. חזרה לנהיגה הנה כשבוע לאחר הניתוח, ופעילות גופנית מאומצת ניתן לבצע באופן הדרגתי, החל מחודש לאחר הניתוח.

 • חשוב להבין שאף מנתח פלסטי לא יכול להבטיח צלקות נסתרות לחלוטין בעקבות ניתוח מתיחת זרועות.

  זאת משתי סיבות: ראשית הזרועות הן אזור שמטבע הדברים- חשופות. במדינה חמה כמו ישראל בה הלבוש הוא קצר וקליל, הזרועות אינן מכוסה חלק גדול מהזמן. שנית, כל גוף מגיב אחרת לחתכים וניתוחים ואין דרך לוודא מראש כיצד הוא יצטלק. יחד עם זאת במרבית המקרים, ובפרט כשהניתוח בוצע ע”י כירורג פלסטי מיומן שתכנן אותו היטב וביצע אותו ללא דופי, הצלקות לא ימשכו תשומת לב ומה שיובלט הן הזרועות המתוחות והחטובות.

גלריית תמונות – עיצוב זרועות