לייזר לצלקות אקנה

אם גם אתם סובלים מצלקות אקנה שמציקות לכם ומהוות פגם אסתטי, חשוב שתדעו שיש טיפול בצלקות אקנה באמצעות מכשור לייזר מתקדם.

צלקות נוצרות לאחר פציעה בעור

ישנן סיבות רבות לפציעה של העור :

1.  מחלות עור שגורמות לפציעתו כמו דלקות עור או אקנה (פצעי בגרות)
2.  חבלה או פציעה בגלל תאונה, מכה או נפילה
3.  ניתוח במהלכו יוצרים חתך בעור כמו ניתוח פלסטי למטרות אסתטיות (ניתוח להרמת פנים, הגדלת שדיים וכד’ או ניתוח במטרה רפואית הסרת נגעים מהעור, ניתוחי בטן וכד’)

לאחר פציעה, העור מפעיל תהליכי ריפוי פצע. תהליך ריפוי פצע מתחיל מייד לאחר הפציעה ויכול להמשך עד שנה -שנה וחצי לאחר הפציעה.
בתהליך ריפוי הפצע העור יכול להירפא בצורה תקינה לחלוטין (היווצרות של קולגן תקין בעומק העור) או להותיר צלקת (היווצרות של קולגן לא תקין בעומק העור).

ישנן סוגים שונים של צלקות בתלות בסוג העור, גיל המטופל, האזור בעור בו קרתה הפציעה, סוג הפציעה ועומקה ככלל, ככל שמתחילים לטפל בצלקת סמוך יותר למועד הפציעה (כחודש עד שלושה חודשים לאחר הפציעה) כך הסיכוי להפחית היווצרות צלקות וצמצום היקפם של הצלקות עולה. ישנם סוגי צלקות שונים כאשר אופן הטיפול בהן משתנה מאדם לאדם ובהתאם לסוג הצלקת.

צלקות שנותרות לאחר פציעה של ניתוח או תאונה

הטיפול בסוג צלקות אלו כולל שילוב של מכשור מתקדם כמו לייזר וטיקסל לעידוד ייצור קולגן תקין במקום הקולגן הפגום שנוצר בצלקת
לעיתים יש צורך בהזרקת חומרים המעודדים ייצור קולגן בבסיס הצלקת או הזרקת חומרים שמכווצים את הצלקת במקרה של צלקת מורמת מהעור .
יש צורך בהתאמה אישית של הטיפול לסוג הצלקת ולסוג העור של המטופל.

אבחנו מהי הצלקת שממנה אתם סובלים

ישנן מספר סוגי צלקות

 1. צלקת היפרטרופית – צלקת שהיא מורמת מעל פני העור כתוצאה מייצור עודף של רקמת קולאגן.
 2. קלואיד – צלקת מאוד מורמת מעל פני שטח העור ואשר חורגת מגבול הפגם המקורי בעור. היא תוצאה של שגשוג חריג של רקמת קולאגן ומהווה פגם אסתטי משמעותי ולעיתים אף מלווה בגרד ובכאב.
 3. צלקות אטרופיות – צלקות שקועות מתחת לפני לפני שטח העור ולרוב נגרמות בעקבות אקנה קשה או חבלה.
 4. סימני מתיחה (striae) – צלקות מתוחות אשר מתפתחות כתוצאה ממתיחה מהירה של העור כמו במהלך הריון, עלייה במשקל או גדילה מהירה בגיל ההתבגרות. הופעתם קשורה להרס של סיבי אלסטין בדרמיס.

צלקות אקנה

צלקות אקנה מהוות מטרד אסתטי לא מבוטל בקרב גברים ונשים כאחד. הן לרוב מתפתחות בעקבות אקנה קשה המתבטאת בנגעים דלקתיים גדולים אשר יוצרים פגם בעור ומאלצים את העור לתקן את הפגם באמצעות רקמת צלקת.

סוגי צלקות אקנה

צלקות אטרופיות – השכיחות ביותר, צלקות שקועות מתחת לפני שטח העור. 3 תתי סוגים:

 1. צלקות Ice pick – שקע נקודתי כמו דקירת דוקרן קרח (מכאן שמה)
 2. צלקת Rolling – שקעים דמויי גלים על פני עור לא חלק.
 3. צלקת Box car – שקעים רחבים ומרובעים.

איך לטפל בצלקות אקנה?

למרות שאי אפשר להעלים לחלוטין צלקות אקנה ניתן לשפר את המראה שלהן כשמידת השיפור ואופן הטיפול תלויים בסוג הצלקת ומיקומה.

צלקות אקנה טיפול:

 • משחות מבוססות סיליקון או יריעות סיליקון.
 • שימון ועיסוי הצלקת.
 • הקפאה בחנקן נוזלי.
 • לייזר

אנשים אשר סבלו בעבר מאקנה חמורה שלא טופלה כראוי, נותרים במקרים רבים עם צלקות בפנים. קיימות צלקות מסוגים שונים כאשר הסוג הנפוץ ביותר הינו צלקות אקנה שקועות, מה שנקרא “חטטים”. בגילאים מבוגרים יותר מתווספים לצלקות קמטוטים אשר עלולים להעמיק את הצלקת עוד יותר ולפגוע באיכות ובמרקם העור.

בעבר, הפתרון העיקרי לטיפול בצלקות אקנה היה פילינג כימי עמוק עם חומצות חזקות הנעשה בחדר ניתוח אשר היה מלווה בהחלמה ארוכה וסיכון להיפרפיגמנטציה לאחר הטיפול.

מחקרים מראים שלצורך שיפור בצלקות אקנה וצלקות טראומטיות שקועות יש לשלב מספר טיפולים. ככל שנשלב יותר טיפולים כך השיפור בצלקות יהיה משמעותי יותר.

 

Fractional non ablative laser

זהו מכשיר לייזר הפועל לשיפור מרקם הצלקת, משקם את העור ומקנה לרקמה הצלקתית מראה של עור בריא. טכנולוגיית לייזר זו יעילה במיוחד לטיפול בצלקות אקנה, בסימני מתיחה ובהגדלת טווח הגמישות של העור באזור הצלקת. הטיפול מתאים לאזורים שבהם יש לעור נטייה להצטלקות יתר.

 

Pulsed dye laser- PDL

זהו מכשיר לייזר המפחית את האדמומיות באזור הצלקת ומשפר את המרקם וגמישות העור באזור. כיוון שצלקות מכילות כמות גדולה של כלי דם, נחשב ה- PDL לטיפול המתאים עבור מרבית הצלקות. מחקרים רבים מדגימים יעילות קלינית בטיפול בצלקות ע״י מכשיר זה ופרופיל תופעות לוואי נמוך.

טיפול לייזר לצלקות אקנה

CO2RE – הינו מכשיר לייזר לצלקות אקנה – לייזר פרקציונאלי מסוג CO2.
אנרגיית הלייזר מועברת לעור במטריצה של נקודות . מבנה רשתי וייחודי זה יוצר פגיעה נקודתית וסלקטיבית ללא פגיעה בעור שבין הנקודות.
בטכנולוגיה ייחודית זו הרופא יכול לכוון את אלומת הלייזר באופן מדוייק ומבוקר לשכבת הדרמיס בלבד ולעודד יצור של רקמת קולאגן חדשה.

טכנולוגיה מתקדמת זו מאפשרת טיפול מהיר ונוח יותר למטופלת, כמו גם חזרה מהירה לפעילות שגרתית בתוך מספר ימים לעומת מספר שבועות בטיפולי הלייזר והפילינג הכימי המסורתיים.

מדובר בבשורה בתחום הטיפול בחידוש העור שכן מדובר בפעולת מרפאה פשוטה, ללא הרדמה וללא צורך בניתוח המבוצעת באילחוש מקומי בלבד. טיפולי הפילינג העמוק למשל מבוצעים בהרדמה מלאה מלווים בתופעות לוואי ובזמן החלמה ממושך. לטכנולוגיה הזו תוצאות קליניות מוכחות בטיפול בצלקות אקנה.

הזרקת חומרי מילוי: ניתן לטפל בצלקות אטרופיות – שקועות, באמצעות הזרקת חומצה היאלורונית מתחת לצלקת והרמתה עד לגובה פני שטח העור. לרוב התוצאה מאוד יפה. האפקט הינו זמני ויש לחזור על הטיפול בתדירות שלפעם בחצי שנה עד שנה.

ניתוח: באמצעות התערבות כירורגית ניתן לשפר צלקות מסויימות. ניתוח הינה פרוצדורה פחות מומלצת במקרים של צלקות היפרטרופיות או קלואידים.

הזרקה של סטרואידיםתפקידו של הסטרואיד הוא לדכא ייצור של רקמת קולאגן המרכיבה את הצלקת והוא נועד לטיפול בצלקות היפרטרופיות ובקלואידים. הזרקתו מבוצעת לתוך הצלקת באמצעות מחט עדינה ומלווה באי נוחות קלה. במרבית המקרים ניכרת השטחה משמעותית של הצלקת והקלה בתסמינים כמו כאב וגרד מקומי.

שאלות ותשובות

 • כמובן שמספר הטיפולים המומלצים תלוי בעומק, גודל ומבנה הצלקת:
  מומלץ 3-4 טיפולים עבור צלקות בדרגות קלות עד בינוניות.
  מומלץ 4-7 טיפולים עבור צלקות בדרגות בינוניות עד חמורות.

 • לפני התחלת טיפול הנושא החשוב ביותר לאבחן את מצב חומרת המטופל ואת סוג הצלקת.
  לאחר שזיהנו את סוג הצלקת נתאים את הטיפול הנכון על מנת לקבל את התוצאות האפקטיביות ביותר.
  לפני התאמת הטיפול נבדוק את עומק הצלקת ונתאים את אורך גל הלייזר האידיאלי על מנת שיצור לנו שני אפקטים: השטחת הצלקת, ועידוד יצור קולגן אלסטין בצריבה בלייזר על מנת שיעודד יצור של תאי עור חדשים שיביא לטשטוש הצלקת בצורה המקסימלית ביותר.
  בניגוד לרופאי עור בקופות החולים וקוסמטיקאיות שלרשותם יש בעיקר משחות ותכשירים לטיפול בצלקות, במרפאות ד"ר מוסקונה יש את טיפולי לייזר להסרת צלקות בלייזר שמתרכזים בשכבה הפנימית של העור וכך למעשה עושים את ההבדל המשמעותי בתוצאות!