עיצוב סנטר

מבחינה אסתטית, סנטר אידיאלי צריך להיות עגול או מרובע אבל בולט קדימה במידה מספקת לפחות עד לקו דמיוני ישר, היורד מהמצח כלפי מטה. במקרים רבים קיים שילוב של אף גדול וסנטר קטן, ששניהם דורשים תיקון. תיקון כזה מתבצע ברוב המקרים באופן משולב. יש לזכור שמשך ההחלמה הוא ארוך יותר מאשר ניתוח סנטר בלבד או ניתוח קוסמטי של האף בלבד. מראה הפנים מקבל שינוי משמעותי עם תיקון מוצלח של האף בשילוב עם הגדלה של הסנטר. ביצוע של ניתוח אף בלבד, במקרים בהם הסנטר נסוג, יוצר בחלק מהמקרים אף שנראה ארוך מהרצוי בגלל הסנטר הקטן. ישנם מקרים בהם אנו מתעקשים על שילוב של ניתוח אף עם סנטר למרות העלות הנוספת במחיר הניתוח בכדי להגיע לתוצאה מקסימאלית בשינוי הפנים בפרופיל ובחזית.

ניתוח סנטר בעזרת שתל סיליקון

הגדלת סנטר עם או בלי תיקון קוסמטי / אסתטי של האף יכולה להתבצע באמצעות שתל סיליקון המוכנס ל"כיס" בתוך הסנטר צמוד לעצם. הגדלת סנטר מתבצעת בשתי שיטות: דרך הפה או דרך חתך חיצוני מתחת לסנטר. שתי השיטות נפוצות במידה שווה. ד"ר מוסקונה מעדיף ברוב המקרים את הגישה דרך הפה.

ניתוח סנטר נחשב הליך קל יחסית שלא מצריך בדרך כלל אשפוז ואורך כ-20 דקות. להבדיל משתל של הגדלת חזה, פה מדובר בסיליקון קשיח. השתל מתקבע בסנטר ויושב במקום שנים רבות ללא שינוי או צורך בהחלפה.

הרדמה

כאשר ניתוח סנטר מבוצע ביחד עם ניתוח אף, נבצע הרדמה מקומית עם טשטוש עמוק.

סיבוכים

כמו בכל ניתוח אסתטי, גם בניתוח סנטר משולב עם ניתוח אף קיימים סיבוכים ותופעות לוואי שחייבים להיות מודעים להם.

זיהום: היות ומדובר בהכנסת גוף זר, למרות כל האמצעים שאנו נוקטים כולל מתן מונע אנטיביוטיקה מונע בווריד טרם הניתוח, עלולים להיווצר זיהומים. רובם הגדול מגיב טוב לטיפול אנטיביוטי, אבל במקרים נדירים, כאשר מתפתח זיהום עם חיידק עמיד או שהטיפול האנטיביוטי מתחיל באיחור, יהיה צורך להוציא את השתל. הוצאה זו זמנית בלבד ולאחר מספר חודשים ניתן להחזיר את השתל בניתוח דומה.
הסימנים השכיחים להופעת זיהום הם כאבים חדשים מתגברים, אודם וחום, בד"כ החל מהיום ה-3-4 לאחר הניתוח. ערנות המטופל תביא לתחילת טיפול מוקדמת וסכויי הצלחה טובים.

אסימטריה/תזוזה: היות והשתל יושב מתחת לשרירים באזור הסנטר, כל תזוזה שלהם (באכילה, שתייה או דיבור) עלולה להזיז את השתל ולהביאו למצב של אסימטריה בתנוחה. גם הליך זה נדיר וננקטים כל הצעדים למנוע אותו. במקרים אלה, יש מקום לניתוח נוסף.

סיבוכים אלה נדירים ומופיעים בכ-1% מכלל הניתוחים.

תופעות לוואי וסיבוכים נוספים: שינויי תחושה בשפה התחתונה או שינויים בתנועת השפה. אלה נדירים ובד"כ זמניים וחולפים, פרט למקרים נדירים ביותר

סוגי שתלי סנטר

קיימים דגמים רבים של שתלי סנטר. ברוב המקרים אנו משתמשים בשתלים בגודל בינוני. קיימים שתלים אנטומיים שהם גדולים וארוכים, ואותם ניתן להכניס רק בגישה חיצונית. השימוש בשתלים אלה בארץ נדיר. כל השתלים הם מסיליקון נוקשה ובחלק מהמקרים ד"ר מוסקונה מעצב את השתל כך שיתאים לפני המנותח.

הדמייה לניתוח סנטר משולב אף

החלמה לאחר ניתוח סנטר

לעתים ייתכנו נפיחות או שטף דם תת-עוריים שיחלפו כעבור מספר ימים. בגלל הנפיחות, לעתים קיימת גם אי-נוחות באכילה. הסנטר יהיה עטוף במספר פלסטרים המחזיקים את השתל במקומו למשך חמישה ימים עד שבוע.

גלריית תמונות – ניתוח אף משולב עם סנטר