קדם ניתוח

הפגישה הראשונה עם המנתח היא בעלת חשיבות רבה ביותר. המנתח מצפה לשמוע ממך מה בדיוק מפריע לך ובאיזה אזורים. לדוגמא: עודפי עור בזווית הפה כאשר הצוואר נראה מתוח, מכוון את המנתח למתיחת פנים מיני, אבל במקרים שההפרעה העיקרית היא באזור הצוואר, הניתוח המועדף יהיה מתיחת פנים מלאה.

במילים אחרות המנתח לא יוכל להציע את הפתרון האידיאלי בלי שידע במדויק את מידת ההפרעה והציפיות מהניתוח או הטיפול.

במהלך הפגישה הראשונה ולאחר ששמע את הציפיות יבדוק המנתח את סוג העור, (עור דק או עבה) את מרכיב השומן התת עורי (בעיקר בצוואר  לצורך נוסף בשאיבת שומן).

כמו כן, יבדוק את תנועתיות עור הפנים וידגים לך בכל אזור בפנים את כיוון המתיחה ואת התוצאה הצפויה.

סוגים של מתיחת פנים

מתיחת פנים מיני (mini lift)

ניתוח זה מיועד לנשים צעירות יחסית (סביב גיל 40) עם עודפי עור בזווית הפה כאשר הצוואר נראה עדיין במצב טוב ולא זקוק לשינוי כלשהו. ניתוח זה פשוט יחסית ומבוצע דרך חתך בקדמת האוזן וקו השיער ברקה. ניתן לבצע בהרדמה מקומית עם טשטוש או בהרדמה כללית בד"כ ללא אשפוז לילה.

מתיחת פנים צוואר קלאסית (face lift)

מדובר בד"כ בנשים בין הגילאים 50-70 עם עודפי עור בפנים ובצוואר כאחד. הגישה הניתוחית נעשית בחתך קדמי לאוזן כמו במתיחת פנים מיני אבל לשם מתיחת הצוואר יש להמשיך את החתך אל מאחורי האוזן.

גישה נרחבת זו מאפשרת למנתח ביצוע ניתוח רדיקלי ויסודי הכולל טיפול מלא בשרירי הפנים הן בלחיים והן בצוואר.

יש להדגיש כאן שהמתיחה נעשית בשני מישורים וכיוונים שונים. העור נמתח בכיוון אחורי והשרירים בשכבה העמוקה יותר נמתחים בכוון למעלה יותר. ביצוע מוקפד של פעולות אלו מהווה את השינוי הגדול שחל בניתוחים למתיחת פנים צוואר בשנים האחרונות.   

מהלך ניתוח מתיחת פנים

הניתוח מורכב מ- 3 חלקים:

 • הרמה ומתיחה יסודית בכיוונים שונים של השרירים הרפויים בפנים ובצוואר. תוספת נפח באזורים עם דלדול או צניחה של השומן התת עורי. בעיקר באזור הלחיים ועצמות הפנים.
 • הוצאת עודפי עור וסגירת החתכים ללא מתח. כל קטע בניתוח מבוצע בנפרד ובקפידה רבה על מנת להשיג תוצאה מרבית. בסיום הניתוח נסגרים החתכים ע"י חוטים מיוחדים המשפרים באופן משמעותי את איכות הצלקת. חוטים אלו נמסים, כך שאין צורך להוציאם. אזור הניתוח אינו נחבש וניתן להתקלח ולחפוף ראש החל מהיום השני לניתוח היות וברוב הניתוחים משאירים נקז המטופלים נשארים ללילה בבית חולים.
 • הקטנת נפיחות – ההתקדמות הגדולה שחלה בתחום ניתוחי מתיחת פנים, מאפשרת לקבל תוצאה אסתטית מעולה ללא הנפיחות ושטפי הדם שאפיינו את ניתוח מתיחת הפנים בעבר. השילוב של מתן תרופות נוגדות נפיחות הניתנות דרך הפה (כדורי ארניקה) ותרופות תוך ורידיות במהלך הניתוח, עם טכניקה ניתוחית מיוחדת המבוצעת ע"י ד"ר מוסקונה והמותאמת לכל מטופל באופן ספציפי מסייעים בהורדה משמעותית של הנפיחות לאחר הניתוח ומאפשרים חזרה מוקדמת ביותר לחיים יומיומיים רגילים ולעבודה.

הרדמה

הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית עם טשטוש כך שבמהלך הניתוח המטופל רדום, רגוע ואינו חש בכלום.
ההתעוררות מההרדמה קלה ופשוטה ואינה מלווה בהקאות, שיעול או כאבי גרון כפי שאופייני לניתוחים המבוצעים בהרדמה כללית. לאחר הניתוח המטופל אינו זוכר דבר מהניתוח שבוצע. ניתן לבצע את הניתוח גם בהרדמה כללית ע"י מרדימים ותיקים ומנוסים בסוג זה של ניתוח.
במקרה זה יש לבדוק היטב את המצב הבריאותי ולבצע בדיקות דם מלאות.

הרמת גבות

ברוב המקרים של מתיחת פנים- צוואר מלאה יש צורך נוסף בניתוח הרמת גבות. הסיבה העיקרית לכך נובעת  מהצטברות עודפי עור באזור הגבות והרקות כאשר מרימים את הפנים. הרמת גבות ניתן לבצע דרך חתך ישיר מעל הגבה או ע"י הארכת החתך של מתיחת פנים מקדמת האוזן לאורך קו השיער במצח. 

מתיחת פנים באמצעות חוטים

הפעולה נעשית ע"י החדרת חוטים מיוחדים בעלי קרסים זעירים המושכים את העור כלפי מעלה. פעולה זו מתאימה למקרים שבהם עודף העור הוא מינימלי וכאשר אין ציפייה לתוצאות ארוכות טווח. השפעת החוטים בד"כ קצרת טווח ומוגבלת קיימים סיבוכים מקומיים כמו התכווצות בעור, מרקם גלי, הצטלקות פנימית וזיהומית. השימוש בחוטים מהסיבות הללו פחת מאוד בשנים האחרונות.

צלקות

מתיחת פנים מיני כשמה כן היא, מבוצעת דרך צלקות בקדמת האוזן. מתיחת פנים מלאה נעשית דרך אותה צלקת אבל בנוסף גם ע"י חתך מאחורי האוזן. חתך זה מאפשר הפרדה נרחבת של העור, הפנים והצוואר ומאפשר למנתח את הגישה לשרירי הפנים. כל החתכים הללו נסגרים ע"י חוטים נמסים שאין צורך להוציאם. איכות הצלקות  לטווח ארוך טובה מאוד עקב המיקום המוסתר ועקב הקפדה מירבית על טכניקת התפירה. "האויב" העיקרי של הצלקות הוא העישון, מדובר כאן בכל סוגי העישון כולל נרגילה, העישון גורם לפגיעה קשה בריפוי הפצעים וכתוצאה מכך להצטלקות גרועה.

סיבוכים

את התופעות הלוואי והסיבוכים של ניתוחים אלה ניתן לחלק ל-2 קבוצות:

1. סיבוכים רפואיים – מדובר כאן בבעיות העשויות להופיע לאחר כל ניתוח, כמו הצטברות נוזלים מתחת לעור, דימומים, זיהומים, הצטלקויות, בעיות תחושה ותנועה בעור.

2. תופעות לוואי אסתטיות הנובעות מתוצאה לא מושלמת של המתיחה – רובן המכריע של תופעות אלו מסתדר מעצמו תוך 6 חודשים מיום הניתוח או ע"י טיפול תרופתי. חלק מהמקרים הללו מחייב ניתוח נוסף. ב- 10% מהניתוחים הפלסטיים למיניהם יש צורך בניתוח משלים במטרה להגיע לתוצאה אופטימלית. עישון כפי שהדגשתי קודם, עישון מהווה גורם סיכון מרכזי ולכן בהתאם להנחיות שקיבלתם בטרם הניתוח יש הכרח וצורך בהפסקת עישון מוחלטת לפחות 3-4 שבועות טרם הניתוח.

טיפולים משלימים לאחר מתיחת פנים

זריקות בוטוקס לאזור המצח היא פעולה קצרה ומהירה הנותנת מענה פשוט לאזורים שהניתוח הרגיל אינו מטפל. זוהי אחת מההתפתחויות המשמעותיות ביותר ברפואה האסתטית בשנים האחרונות, אם לא המשמעותית ביותר.

תוצאות הטיפול טובה מאד ונמשכת שלושה-ארבעה חודשים, תופעות הלוואי והסיבוכים מינימליים. פעולה זו הביאה לצמצום ניכר בניתוחים להרמת המצח והגבות. 

מילוי שפתיים – עם הגיל קיים דלדול טבעי של השומן התת עורי בפנים ובפרט בשפתיים. מילוי השפתיים ע"י חומרים טבעיים כמו חומצה היאלורונית (מילוי זמני) או ע"י סיליקון נוזלי (מילוי קבוע) נותן תוצאות מצוינות טבעיות ורכות. הזרקת שומן היא אפשרות טיפול נוספת. 

מילוי קמטים מעל השפה העליונה – נעשית בנפרד אבל התוצאה ברוב המקרים אינה מספקת. "שיוף" השפה העליונה   נוכחות חריצים – קמטים בשפה העליונה היא בעיה קשה שאינה זוכה להתייחסות נאותה. הפתרון הפשוט של הזרקת חומרי מילוי לחריצים אינו מביא להעלמת החריצים מהסיבה הפשוטה שתנועות השרירים בתוך השפה חזקות, לכן הפעולה הטובה ביותר היא שיוף השפה.

זוהי פעולה אפקטיבית מאד להעלמת הקמטים בשפה העליונה והתחתונה. חסרונה הוא במהלך הקשה (אודם ונפיחות ממושכים) ובשינוי צבע לבהיר יותר בשפה.

להשגת תוצאה טובה ולהעלמת החריצים בשפה העליונה רופאי מרפאות מוסקונה משתמשים לרוב בקילוף מכני (שיוף). זו פעולה הדורשת מכשור מתאים, מיומנות ודיוק רב וניתנת לביצוע גם במרפאה מספר חודשים לאחר הניתוח.

שאלות לפני ניתוח מתיחת פנים

 • ניתוח זה מתאים לנשים או גברים מעבר לגיל 40 הסובלים מ"נפילת" לחיים, צוואר או צניחת גבות.

 • מתיחת פנים אינה קשורה לגיל אלא למצב הפנים. בכל מצב שבו אתם עומדים מול הראי ומותחים את הפנים אחורה ולמעלה ומתלהבים מהתוצאה – זה הזמן לבצע את הניתוח.

 • קיימות מספר אפשרויות:

  1. הרמת גבות עם הרמת אזור הלחיים (אמצע הפנים) מתאים לנשים צעירות יחסית עם נפילה של הגבה וצניחה של אזור הלחיים. בניתוח זה מאריכים את החתך של מתיחת גבות בכיוון למטה לאורך קו השיער עד אזור האוזן. בגישה זו מתבצעת הרמת החלק העליון של הפנים והלחיים בכיוון אחורה ולמעלה.
  2. מתיחת פנים מיני- מתאימה לנשים/גברים צעירים יחסית שאצלם אזור הצוואר נראה עדיין טוב ולא נפול. הניתוח מתרכז באזור הפנים ואזור הלחיים התחתונות והוא משפר בעיקר את קו הלסת הקדמית. החתך הניתוחי נמצא בקדמת האוזן ועובר מעט מאחור. בניתוח זה אין מתיחה של שרירי הצוואר. מבחינת המהלך הוא נחשב לניתוח קל יחסית ואחוז הסיבוכים שלו נמוך.
  3. מתיחת פנים מלאה/קלאסית. מיועדת לכל אותם מטופלים עם עודפי עור ניכרים בכל הפנים כולל הצוואר. בניתוח זה הגישה דרך חתך לפני ואחרי האוזן ומבצעים בו מתיחה מלאה של כל שרירי הפנים והצוואר.

  רופא מנוסה כד"ר מוסקונה, בעל ניסיון רב בביצוע מגוון רחב של ניתוחים פלסטיים, ידע להתאים לך את סוג הניתוח ושיטת הטיפול  בהתאם למצב הרפואי.

  בנוסף חשוב לדעת:

  1. ניתן לשלב ניתוח מתיחת פנים וצוואר עם ניתוח גבות בלבד או עם ניתוח גבות ומרכז הפנים. בכל מתיחת פנים ניתן לשלב גם ניתוח עפעפיים.
  2. לא ניתן לבצע מתיחה של הצוואר בלבד, כי תמיד יישארו עודפי עור נוספים באזור הפנים והגבות ולכן מומלץ לטפל בהם במקביל.
 • ההשפעה העיקרית של זריקת בוטוקס היא בצידי העיניים ובמצח. זריקות אלו לא ישפיעו על עור נפול בצוואר ובלחיים ולכן הן אינן מהוות תחליף לניתוח. ככלל מתיחת פנים היא אמנם ניתוח על כל המשתמע מכך, אך התוצאה הסופית היא שינוי אמיתי במראה הפנים. אין מדובר רק במילוי חריצים או מילוי קמטים שונים, אלא בסילוק עור מיותר לצמיתות מן הפנים, בשילוב עם מתיחה מדויקת ומוקפדת של שרירי ההבעה, פעולה המקנה לפנים מראה טבעי ולא מנותח.

 • כן, בכל מקרה ניתן לבצע משיכת עור הפנים אחורה לפני הראי ולראות את השפעות הפעולה על קמטי הבעה אלו. בגילאים צעירים בין 30-40 הדרך המתאימה ביותר לטיפול בקמטים אלו היא ע"י מילוי עם חומרי הזרקה. קיימים כיום חומרים רבים טבעיים המשמשים למילוי הקמטים על ידי הזרקתם מתחת לעור. בפגישה עם ד"ר מוסקונה תקבלי מידע לגבי סוג החומר המתאים לך אישית. במקרים בהם הקמט עמוק או שהוא מלווה בנפילת העור אין תחליף למתיחת פנים.

 • שתי הפעולות אינן מחליפות האחת את השנייה וכל אחת נועדה למקרה אחר. כששרירי הפנים והצוואר רפויים, כשקיים עודף עור באזור הצוואר והפנים, את נדרשת למתיחת פנים על מנת לסלק את עודף העור, לקבל מראה צעיר ולהחזיר את שרירי הפנים והצוואר למקומם. במידה והבעיה היא בעיקר כתמים וקמטוטים באזור הפנים, את זקוקה לפילינג או טיפול דרמה רולר חשמלי שירענן את שכבת העור העליונה לקבלת מראה עור רענן. במקרים רבים מבצעים בשלב ראשון מתיחת פנים וצוואר. במידה ויש צורך ברענון מראה העור, מבצעים סדרת טיפולים דרמה רולר חשמלי  לאחר מספר חודשים.

 • לחפוף את הראש, לא לעשן כשבוע לפני הניתוח ולצום כמה שעות לפניו. יש להימנע מתרופות המכילות אספירין. בכל מקרה תקבלו דף הוראות מפורט.

שאלות אודות ניתוח מתיחת פנים

 • רוב הרופאים המנוסים בוחרים לבצע ניתוח זה בהרדמה מקומית עם טשטוש עמוק. בשיטה זו הפנים כולן גלויות ומאפשרות התייחסות מדויקת לכל החלקים בניתוח, מאידך המטופל/ת אינם חשים בדבר ובעצם ישנים עמוק. השיטה מחייבת נוכחות מרדים מנוסה ובקי בשיטות אלו. יתרון נוסף וחשוב הוא בהתעוררות מהניתוח. בהרדמה מקומית ההתעוררות טבעית כמו משינה ואינה מלווה בתופעות לוואי. בהרדמה כללית ההתעוררות בחלק מהמקרים מלווה בתופעות לוואי. קשות של בחילות, הקאות ורעד.

 • ניתוח מתיחת פנים אינו כואב, לא בזמן הניתוח ולא לאחריו. לאחר הניתוח ישנה תחושת מתח או לחץ בפנים. במהלך הניתוח לא חשים בשום כאב, יתרה מזו, למרות שמתיחת פנים מלאה נמשכת כשלוש שעות, בסיומה לא תדעו שעברתם פעולה כה ממושכת.

 • בכל ניתוח ישנם מספר סיכונים, מיומנותו וניסיונו של מנתח פלסטי בכיר מקטינה את הסיכונים ויכולה להביא לתוצאות מדהימות. פרטים על תופעות הלוואי תקבלו בעת הפגישה עם הרופא.

 • כמו בכל ניתוח עלולה להיות נפיחות בפנים, אם כי אנו עושים מאמצים רבים להקטין את הנפיחות למינימום באמצעות טיפולים מיוחדים ושיטות ניתוח שפיתחנו במיוחד למטרה זו. תופעות לוואי נוספות הן ירידה בתחושה באזור הלחיים, האוזניים והצוואר, התחושה חוזרת בהדרגה ברוב המקרים.

 • רוב הסיבוכים הינם מקומיים: שטפי דם תת עוריים שבמקרים הקשים דורשים ניקוז מחודש, זיהומים המגיבים טוב לטיפול אנטיביוטי ובעיות ריפוי האופייניות בחולים מעשנים או חולי סכרת. בעיות עצביות תחושתיות ותנועתיות לטווח הארוך נדירות ביותר. פרטים נוספים על סיבוכים אפשריים ניתן לקבל בפגישה עם ד"ר מוסקונה.

 • ניסיונו ומקצועיותו של מנתח הינם קריטיים במיוחד בניתוח עדין זה. מנתח בעל נסיון רב יקטין כמעט עד לאפס את החשש לפגיעה. יחד עם זאת לעיתים נפגע במהלך הניתוח עצב תחושתי הנותן עצבוב לאזור אפרכסת האוזן, התוצאה היא חוסר תחושה חלקי של האפרכסת שלרוב חוזרת תוך מספר חודשים.

 • אצל רופא מיומן ומקצועי, צלקות כמעט ואינן נראות. הן מוסתרות לפני ואחרי האוזניים ובאזור שיער הרקות. בגישה זו אין מגלחים שיער וחלק מהצלקת מוסתר על הגבול הטבעי של השיער. קיימת חשיבות רבה בבחירה מדויקת של מיקום החתך הניתוחי והקפדה מרבית על טכניקה טובה של תפירה.

 • היות והתהליכים שגרמו לשינויים בפנים אינם מסתיימים, צפויה נסיגה טבעית של תוצאות הניתוח במשך הזמן. השפעת הניתוח הולכת וחולפת עם השנים, לכן מקובל לחזור על הניתוח אחרי 5-10 שנים. ניתוח מתיחת פנים מאפשר להחזיר את מצב הפנים לאחור בכ 10-15 שנה, אך מרגע זה שינויי הגיל ממשיכים לתת אותותיהם, רק שהפעם זה קורה מנקודה צעירה יותר.

שאלות אחרי ניתוח מתיחת פנים

 • לאחר הניתוח אין שום תחבושות, ניתן להתקלח ולחפוף ראש למחרת הניתוח.
  קצב ההחלמה שונה ממטופלת למטופלת, אך יש לצפות לנפיחות בפנים ולעיתים גם לאסימטריה בנפיחות. תופעות אלה תחלופנה תוך שבועיים- שלושה. שינה עם ראש מורם תסייע להפחתת הנפיחות. ברוב המקרים ניתן לצאת מהבית אחרי שבוע ולשוב לעבודה אחרי שבועיים.
  לאחר ניתוח רצוי להימנע ממאמצים גופניים למשך חודש.

 • את חלקם הראשוני של התפרים מוציאים תוך חמישה ימים לאחר הניתוח, בעיקר באזור העיניים. שאר התפרים נמסים, אם כי לעיתים יש תפרים באזורי שיער שיש להוציא אחרי כ-10 ימים.

  1. להימנע משהייה ממושכת בשמש.
  2. להימנע משינוי משקל.
  3. להימנע מעישון ושתיית משקאות אלכוהוליים.
  4. להקפיד על לחות העור באמצעות שתיית מים וטיפול בפנים עם הקרמים שהמטופל/ת רגיל/ה אליהם.
  5. יש להקפיד על תזונה נכונה ומאוזנת

גלריית תמונות – מתיחת פנים