הסיבות והמניעים לניתוח הקטנת חזה

 • חזה גדול וכבד מידי מפריע מאד לאיכות החיים של נשים רבות ובנוסף לכאבי הגב והכתפיים.
 • החזה הופך למטרד רציני בעיקר בעונות הקיץ. פריחה, פטרת, גרד וריח גוף לא נעים הינן תופעות לוואי הנגרמות עקב הצטברות זיעה חיידקים ופטריות בקפלי השדיים.
 • כתפיות החזייה התומכת בשדיים הכבדים לוחצות על הכתפיים ולעתים יוצרות ממש חריצים בין הכתפיים לצוואר (Shoulder Grooving).
 • כאשר השדיים גדולים מאד ובעיקר כאשר יש עקמת של עמוד השדרה, ייתכן וקופת החולים תממן את עלות הניתוח. בשאר המקרים העלויות של הניתוח לא מכוסות על ידי קופות החולים אך לעתים יכוסו באופן חלקי על ידי ביטוחי הבריאות הפרטיים או המשלימים. 
 • שדיים גדולים וכבדים הנם כמעט תמיד צונחים, נפולים עם התרחבות נכרת של העטרות ובעלי מראה לא אטרקטיבי. על כן הרמת חזה הינה חלק בלתי נפרד מניתוח הקטנת חזה – לא ניתן לבצע את הניתוח ללא הרמת חזה.

לא תמיד יש קשר בין מבנה גופה של האישה לבין גודלם הסופי של השדיים ולכן אי אפשר לומר באופן גורף ששדיים גדולים הם מנת חלקן של נשים שמנות או מלאות יותר.

גם אלה תסבולנה מתופעות הלוואי של החזה הגדול ותחפשנה מידע אודות הניתוחים השונים שיקלו על כאבי הגב ובעיות אחרות שנובעות מחזה גדול וכבד.

ברוב המקרים הקטנת תתבצע עד למידה C או D ולא קטן מזה מפני שקשה להבטיח להגיע קיטון כל כך משמעותי.

תהליך הייעוץ ואבחון

חלק חשוב לא פחות מן הניתוח הינו הייעוץ עם המתאמת והרופא בייעוץ נבצע תיאום ציפיות ונסביר לך את כל התהליך לפני הניתוח כולל תמונות לפני ואחרי, תופעות לוואי וסיבוכים ,מהלך הניתוח וההחלמה מן הניתוח. 

בייעוץ עם המנתח הפלסטי ד"ר מוסקונה או ד"ר חזן.

ראיון רפואי:

 • נבדוק את ההיסטוריה הרפואית שלך 
 • מידת התאמה לניתוח הקטנת חזה 
 • בדיקה פיזית של השדיים שלך כולל הסבר מפורט  לך על מבנה החזה והשדיים שלך
 • שיטת הניתוח האידאלית למקרה שלך.

תיאום ציפיות: 

הציפיות שלך: אבין ממך עד כמה ברצונך להקטין את החזה ומהן ציפיותייך מהתוצאה של הניתוח.

כמו כן, אסביר לך מהן גבולות היכולת לביצוע ניתוח הקטנה והרמת החזה וננסה לגבש יחד הסכמה והערכה ראשונית של כמות רקמת השד שיש להסיר.

המלצת המנתח: לרוב, אני ממליץ להקטין את השדיים למידה C מלאה או מידה D . במקרים מיוחדים במידה ואת מעוניינת להקטין את השדיים באופן מירבי ניתן לשאוף להגיע למידה B אך לא תמיד ניתן להבטיח זאת.

בנוסף, אציג בפנייך תמונות לפני אחרי של מנותחות בעלות מבנה גוף ושדיים הדומים לשלך אשר עברו אצלנו ניתוח הקטנת חזה בהצלחה מרובה. במידה ותרצי בכך, צוות המרפאה ישתדל לתאם עבורך שיחה או מפגש עם אחת מהן בכדי לשמוע ממקור ראשון על מהלך הניתוח הפלסטי וההחלמה הצפויים לך.

אודות הניתוח הקטנת חזה

ישנן מספר דרכים להקטנת חזה וכל מנתח פלסטי בוחר את שיטת הניתוח המועדפת עליו, בהתאם לכל מנותחת, על מנת לקבל

את התוצאה הטובה ביותר, עם מינימום צלקות. במהלך הניתוח, מוציאים רקמת שד ועור ומגביהים את הפטמה.

ישנם מקרים בהם משאירים לאחר הניתוח נקז למשך כ-24 שעות. הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית ונמשך בחלק מהמקרים כ-3 שעות.

שיטת הניתוח

הקטנת חזה בשיטות מיושנות הכוללות צלקת תחתונה הארוכה בקפל התת שדי אינן מבוצעות יותר על ידי ד"ר רוני מוסקונה מזה 3-4 שנים.

קיימות מגוון שיטות לביצוע ניתוח הקטנת חזה והן מתחלקות לשלוש קבוצות עיקריות המובדלות לפי מיקום קו התפרים בסוף הניתוח:

 • שיטת העוגן (קו תפרים בצורת T הפוך)
 • שיטה ורטיקאלית (קו תפרים בצורת סוכריה על מקל)
 • טכניקת J (קו תפרים בצורת האות J)

 

1. שיטת העוגן (Inverted T – Anchor Technique)

בשיטה זו, הניתוח מתוכנן כך שקו התפרים הנותר בסיום הניתוח יהיה ממוקם סביב העטרה, ממנה בפס כלפי מטה ולאורך קפל השד.

קו התפרים דומה לאות האנגלית T בצורה הפוכה. שיטה זו הנה הוותיקה מבין כל השיטות והעיקרית בה אני משתמש. היא מתאימה בכל המצבים בהם יש צורך להסיר כמות גדולה של רקמה מהשדיים וכאשר מידת עודפי העור ומידת הצניחה הנן גדולות ומשמעותיות.

יתרונה הגדול הוא ביכולתה לטפל גם בשדיים גדולים ונפולים מאד. שיטה זו אמנם מותירה קו תפרים לאורך קפל השד, אך על פי ניסיוני הגדול בביצוע מספר רב של מקרים בשיטה זו, התוצאות המתקבלות הן נאות ביותר ולרוב קו התפר המתקבל לאורך קפל השד הנו עדין ביותר ומתחבא היטב בקפל ולרוב כלל אינו מורגש.

 

2.  השיטה ורטיקלית (Vertical Pattern)

בשיטה זו ניתן לוותר על קו התפר לאורך קפל השד. הסימן הנותר דומה בצורתו ל"סוכרייה על מקל" (Lollypop). שיטה זו מתבססת על כיווץ עודפי העור על ידי תפרי כיווץ מיוחדים בבסיס השד כתחליף לקו התפר הרוחבי לאורך קפל השד. ספיגת עודפי העור והרפיית הכיווץ אורכת כשלושה עד שישה חודשים במהלכם עודפי העור ייספגו וייעלמו הדרגתית. שיטה זו מוגבלת יותר ומתאימה במקרים בהם השדיים אינם מאד גדולים, מידת הצניחה אינה גדולה במיוחד, כמות עודפי העור אינה מרובה והעור עבה, גמיש ובעל כושר התכווצות טוב.

 

3. הקטנת חזה בטכניקת ג'יי (J-Pattern):

במקרים גבוליים בהם יש יותר עודפי עור מכפי שניתן לכווץ ולסמוך על ספיגתם אך בכל זאת רוצים לצמצם חלק מקו התפרים ניתן להציע שיטת ניתוח הקטנת חזה במתווה J לפיה קו התפרים הנותר הנו סביב העטרה וממנה כלפי מטה כמו בשיטה הורטיקאלית אך הקו הורטיקלי ממשיך הצידה לאורך קפל השד בצורה המזכירה את האות האנגלית J . כך ניתן לחסוך את קו התפרים בחלק הפנימי של קפל השד. שיטה זו היא הפחות שכיחה מבין שלוש השיטות ומבוצעת במקרים מיוחדים.

משך הניתוח הקטנת חזה

ניתוח הקטנת חזה אורך לרוב כשעתיים ולמרות שזמן הניתוח ארוך, המהלך לאחר הניתוח פשוט יחסית ואין צורך בשום טיפול נוסף. ( אין הוצאת נקזים ואין הוצאת תפרים ).

סיבוכים לאחר ניתוח הקטנה דומים לכל פעולה כירורגית אחרת, דהיינו: שטפי דם, זיהומים פרימת תפרים, רובם ככולם ניתנים לטפול קל ופשוט.

תופעות לוואי אופייניות לניתוח הן: ירידה בתחושה בפטמה (סביב 10%) וחוסר אפשרות להנקה לאחר הניתוח.

למידע אודות הקטנת חזה לגברים כנסו לעמוד ניתוח גניקומסטיה – הקטנת חזה לגבר.

סיבוכים הקשורים לניתוח הקטנת חזה

הסיבוכים האפשריים מתחלקים לשתי קטגוריות: סיבוכים רפואיים וסיבוכים אסתטיים

 • סיבוכים רפואיים: מדובר בסיבוכים היכולים להופיע בכל פעולה כירורגית שגרתית, כגון שטפי דם, זיהומים מקומיים ופתיחת תפרים חלקית. סיבוכים אלו מגיבים טוב לטיפול מקומי מתאים.
 • סיבוכים אסתטיים: הסיבוכים הנפוצים הם א-סימטריה בין השדיים (מידע נוסף בנושא חזה לא סימטרי), בין המצב הטבעי בגוף האדם, הצורה, הגודל של השד ושל הפטמה בנפרד.

היות ואין דרך לחזות את גודל השד הסופי לאחר ההקטנה, יתכן שיהיה הבדל בין הציפיות והתוצאה הסופית. לכן, חשוב מאוד הייעוץ המקדים לניתוח, על מנת ליצור הבנה מלאה בין הרופא המנתח למנותחת.

צלקות לאחר הניתוח הקטנת חזה

במהלך השנים האחרונות ד"ר מוסקונה מנתח בשיטה חדשנית המותירה צלקת אחת בלבד, להבדיל מהשיטות הישנות המותירות שתי צלקות הנראות בצורת עוגן / אות T הפוכה, בנוסף לצלקת מסביב לפיטמה.

בשיטה החדשה להקטנת חזה שאני מבצע נותרת צלקת אחת הניצבת מהפטמה לקפל התת שדי בלבד.

ללא צורך בצלקת ארוכה בקפל התת שדי.

 

הסימנים הנותרים הם תמיד סביב העטרה ובקו ישר כלפי מטה ("סוכריה על מקל") ובחלק מהמקרים לאורך קפל השד בצורת "עוגן" על פי השיטה בה התבצע הניתוח להקטנת החזה. זמן הבשלת הצלקות הנו כשנה עד שנתיים במהלכן הן הופכות רכות ועדינות וצבען דוהה.

בנשים בהירות לעתים הסימנים כה עדינים עד שקשה להבחין בהם לאחר מספר שנים. בנשים כהות יש מעט יותר נטייה לפיגמנטציה לרוב בדרגה קלה וגם היא נוטה לדהות במרוצת השנים. התוצאה נשמרת שנים רבות וארוכות אך השדיים ממשיכים להשתנות עם הגיל. במידה שתקפידי לצמצם את שינויי המשקל בגופך תזכי במרבית המקרים ליהנות מתוצאות הניתוח למשך כל חייך.

החלמה מן הניתוח

קולגן 

חזיות רפואיות לאחר הניתוח – ניתן לרכוש אצל המתאמת חזיות עם תמיכה ובד נושם בעלות כושר נשיאה ועמידות גבוהים. כמו כן מומלץ לישון עם חזייה רכה על מנת להקטין את טלטול וניידות השדיים בשכיבה ככל שניתן. חזיית ריפוי אשר שמשה אותך בתקופת ההחלמה בחודשיים הראשונים יכולה להמשיך ולשמש אותך כחזייה למשך הלילה.

שאלות לפני ניתוח הקטנת חזה

 • אין ספק לגבי רגישותן המיוחדת של נערות בגיל ההתבגרות לגבי המראה שלהן, אך יחד עם זאת יש לזכור שניתוח ההקטנה מבוצע לרוב רק כאשר החזה מגיע לצמיחתו והתפתחותו הסופית, לכן המועמדות הטובות ביותר הן נשים בוגרות שמבינות את מהות הניתוח וציפיותיהן ראליות ביחס לתוצאות שניתן להשיג. יחד עם זאת, במידה והנערה סובלת מקשיים פיזיים ונפשיים עקב החזה הגדול, כגון: כאבי גב וצוואר, יש לשקול לבצע את הניתוח. בדרך כלל ניתן לבצע ניתוח הקטנת חזה החל מגיל 17.

 • ברוב המקרים השינויים אחרי היריון הינם קטנים בשל העובדה שברובם המכריע של המקרים, לא ניתן להניק.

 • כחצי שנה לאחר הלידה ולפחות שלושה חודשים מסיום ההנקה אם הייתה. אחרי הלידה יש גודש בשדיים אשר עתיד להצטמק, אם לא מחכים לגמר התהליך ועושים הקטנה עלולים להגיע תוצאה קטנה בהרבה מהמבוקש.

 • בהריון קיימים שינויים הורמונליים אשר משפיעים על החזה ויכולים להפריע לתהליך הריפוי, על כן, מומלץ שלא להיכנס להיריון בשנה הראשונה שלאחר הניתוח.

 • ב- 10%-20% מהמנותחות יש איבוד מלא של התחושה בפטמה, בהתאם לסוג הניתוח שנבחר. התחושה בשד עצמו בד"כ אינה נפגעת.

 • השד הינו חלק מהגוף והוא עובר שינויים בעקבות הריונות. עלייה/ירידה במשקל וגיל. אי לכך, תוצאות הניתוח מושפעות לטווח ארוך גם משינויים אלו. אם ננטרל שינויים אלה, תוצאות הניתוח נשמרת לשנים רבות.

 • אין שום הגבלה אבל יש להתחשב בנתונים הטבעיים של האישה. ההחלטה לגבי הגודל הסופי מתבצעת בייעוץ הראשוני ובשיתוף פעולה בין הרופא והמטופלת.

שאלות אודות ניתוח להקטנת חזה

 • קיימות שיטות רבות להקטנת שדיים ואין אחידות דעות בין המנתחים הפלסטיים מהי השיטה העדיפה, כך שכל מנתח פלסטי בוחר את שיטת הניתוח שבה הוא מקבל את התוצאה הטובה ביותר. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ונמשך כ 3 שעות. בניתוח מוציאים רקמת שד ועור ומעלים את הפטמה, כמו בשאר ניתוחים פלסטיים להרמת שדיים. בחלק מהמקרים משאירים בסיום נקז שאותו מוציאים אחרי יום.

 • ניתן לחלק אותם לסיבוכים רפואיים וסיבוכים אסתטיים. בקבוצה הראשונה יש לציין סיבוכים שעלולים להופיע בכל פעולה כירורגית, כגון שטפי דם, זיהומים מקומיים, ופתיחת תפרים חלקית. סיבוכים אלו מגיבים טוב לטיפול מקומי מתאים. הסיבוכים האסתטיים הנפוצים הם חוסר סימטריה בין השדיים (יש לזכור שזה מצב טבעי בגוף האדם) מבחינת צורה, גודל של השד ושל הפטמה בנפרד, או אי התאמה בין הגודל הרצוי לתוצאת הניתוח. בנקודה זו יש לזכור שאין שום שיטה מוכרת כיום ברפואה שבה ניתן לדמות את הגודל הסופי לאחר ניתוח, כך שיתכן ויהיה הבדל בין הציפיות והתוצאה הסופית.

 • הצלקות בניתוח זה שונות בהתאם לסוג הניתוח שנבחר. בשיטות הנפוצות ביותר נשארת צלקת בצורת עוגן (T הפוך) הנוסף לצלקת סביב הפטמה. בשנים האחרונות ד"ר מוסקונה מבצע ניתוח חדשני יותר שמותיר צלקת אחת, ניצבת מהפטמה לקפל התת שדי בלבד, ללא צורך בצלקת ארוכה בקפל התת שדי.

 • ברוב המקרים הצלקות מתבהרות עם הזמן אבל תמיד יש גורם בלתי צפוי הקשור לתכונות העצמיות של כל מנותח ומנותחת, המשפיע על האיכות הסופית של הצלקת.

שאלות אודות החלמה מניתוח להקטנת חזה

 • משך ההחלמה בניתוח הקטנת חזה הוא כשבוע. ניתן להתקלח יום אחרי ניתוח ולחזור לפעילות יומית רגילה בהדרגה. כאמור אין הוצאת תפרים אחרי הניתוח. הפלסטרים שהרופא מדביק על אזור התפרים נשארים במקום לשבועיים ואין לגעת בהם בשום אופן.

 • הכאבים אחרי ניתוח הקטנת שדיים הם בד"כ מינימליים, ניתן לחוש בכאבים עזים בעיקר באזור התפרים בארבעת הימים הראשונים. ההחלמה היא מהירה והכאבים פוחתים בצורה משמעותית בכל יום מיום הניתוח. ניתן להיעזר במשככי כאבים כגון אופטלגין נוזלי, אדוויל.

 • ב- 90% מהמקרים אי אפשר להניק לאחר ניתוח הקטנת חזה.

 • אנו ממליצים להימנע מלחץ ישיר על החזה בחודש הראשון שלאחר הניתוח, הכולל בין היתר שינה על הבטן ולחץ כתוצאה ממגע מיני.

 • יש להימנע מיחסי מין למשך שבוע לפחות ולאחר מכן מותר מגע עדין בלבד בשדיים למשך שישה שבועות.

גלריית תמונות – הקטנה חזה