מהו הבוטולינום טוקסין?

חלבוני הבוטולינום טוקסין נמצאים בשימוש מזה עשרות שנים כטיפול בהפרעות תנועה שונות )עין עצלה, מצמוץ בלתי נשלט ועוד). משנת 1989 טופלו בהצלחה מיליוני נשים וגברים בחלבון זה למטרות אסתטיות, ללא תופעות לוואי משמעותיות. החלבונים נחשבים לבטוחים ביותר ומאושרים ע"י ה- FDA , ה- CE ומשרדיה בריאות של 75 מדינות כולל ישראל.

מדוע חשובה רמת הדיוק ההזרקה בבוטוקס?

ראשית כל צריך להבין  כיצד נוצרים קמטי הבעה פעולה חוזרת ונשנית באזור המצח, הנקראים קמטי תמיהה, בין הגבות הנקראים קמטי זעף ולצד העיניים הנקראים קמטי צחוק ושאר קמטי הפנים כתוצאה מפעולת שרירים.

החיבור בין העצב לשריר מופעל על ידי חומר שנקרא אצטיל כולין.

תפקיד הבוטוקס לעכב את שחרור אצטיל כולין הגורמת לשריר להפסיק להתכווץ זמנית מבלי לפגוע בפעולת העצב.

על מנת לתת את השירות והתוצאות הטובות ביותר ללקוחותינו הנאמנים אנו מבצעים זריקת בוטוקס באמצעות מכשיר ייעודי הנחשב לקדמת הטכנולוגיה, המאפשר לבצע הזרקה זהה בכמות הנדרשת מספר פעמים.

 

לדוגמא: בקמטי המצח על מנת לשתק את השריר אנו מזריקים בנקודות שוות במצח, ללא המכשיר מגע האדם משתנה מהזרקה להזרקה, מספיק שבמקום אחד מזריקים 1.35 או אפילו יותר כי לפעמים מאבדים רגש במזרק או יש כיס אוויר או סתם טכניקת הזרקה לא נכונה, בהזרקה רשלנית ,לא מדויקת ישותק שריר אחר ממה שצריך לצורך הפעולה הקוסמטית. ובכך יכולה להיווצר אסימטריה כלומר גבה אחת מורמת יותר או בחיוך בציידי העיניים צד אחד הלחי עולה יותר. הבעיה זו נפתרת באמצעות המכשיר הייעודי.

 

הזרקה באמצעות המכשיר הדור החדש מאפשרת רמת דיוק מרבית מונע בעיה זו, גם בביקורת כמות הדקירות הנדרשת להשלמת הטיפול קטנה משמעותית ואף יש מקרים שאין צורך בכלל לבצע זריקה נוספת. השפעת הזריקה נמשכת כשלושה עד שישה חודשים. לאחר תקופה זו פעולת השריר מתחדשת וצריך להזריק שוב.

מומלץ לחדש ברגע שהשריר מתחיל לפעול לפני הופעת הקמטים.

יתרונות מכשיר הדור החדש

 • רמת דיוק מקסימלית המאפשרת תוצאות טובות יותר וצמצום משמעותי של תופעות הלוואי.
 • החומר מוזרק בקצב אחיד ובדיוק אשר מונע את הבליטות האופייניות לאחר הזרקת בוטוקס.
 • פחות תיקונים בביקורת: פלסטיקאים ואסתטיקנים מדווחים על ירידה דרמטית בצורך בתיקונים לאחר שימוש במכשיר הדור החדש.
 • פחות כאבים: עוצמת הכאב צומצמה לעד 69% הודות לזריקה מבוקרת.

בוטוקס / דיספורט – חומרי הזרקה משתקי שרירים

בוטוקס (Botox) הינו חומר שנכנס לשימוש רפואי בשנות השבעים – בעיקר לתיקון בעיות נוירולוגיות בתנועת העיניים כמו פזילה. הבוטוקס יעיל במיוחד לטיפול בקמטי הבעה, במצח ובציידי העיניים. החומר המופק מרעלן הנקרא בוטולינום טוקסין יכול בכמויות קטנות להרפות פעילות של שרירי הבעה עם פעילות יתר, ועל ידי כך להפחית או להעלים קמטים מסוימים לתקופה של 3-4 חודשים. בוטוקס לא מתאים לקמטים סטטיים אשר לא מושפעים מתנועות שרירי הפנים, כמו בציידי האף או לקמטים מאוד עדינים שקשורים למבנה העור. בשנים האחרונות התרחב השימוש בהזרקת בוטוקס לאזור החלק התחתון של הפנים. שימושים חדשים כמו הרפיית שרירי הצוואר, הרמת זווית הפה הקטנת קמטים בציידי האף ובשפה העליונה, הפכו גם הם לכלי נוסף בהצערת הפנים או טיפולי מתיחת פנים.

אזורי שימוש – למה מיועד חומר הבוטוקס?

בוטוקס מיועד בעיקר להפחתה או העלמה של קמטי הבעה כגון קמטי "מחשבה" במצח, וקמטים המופיעים בין הגבות ובציידי זוויות העיניים, וטיפולים חדשניים יותר בחלק הפנים התחתון.

אזורי שימוש בבוטוקס

1. בוטוקס במצח

הזרקת בוטוקס לאזור המצח הוא טיפול הנחשב מאוד יעיל להחלקת קמטי הבעה רוחביים. טכניקה נכונה של הזרקת הבוטוקס במצח מאפשרת להרים את הגבות ולפתוח את העיניים.

2. בוטוקס בין הגבות – קמטי זעף

המשולש בין שתי הגבות מעל האף הנוצרת כתוצאה מקמטי ההבעה של כעס.
גם קמטים אלו נגרמים כתוצאה של שריר ולכן זריקת הבוטוקס בקמטי הזעף יעילה להחלקת קמטים מעל האף. אזור זה נחשב לרגיש מאוד ולכן נדרשת כאן מיומנות וטכניקת הזרקה גבוהה.

3. בוטוקס בצדי העיניים – CROWS FEET

מדובר בקמטים שכיחים הנוצרים לרוב מחיוך. הזרקת בוטוקס מאפשרת העלמת הפסים במצב מנוחה וגם בחיוך, ומפחית ומחליק את הקמטים. בנוסף, ניתן בהזרקה באזור צדי העיניים לפתוח מעט את העיניים.

4. בוטוקס עפעפיים תחתונות

ישנם מקרים שטיפול בבוטוקס באזור העפעפיים התחתונות יעיל מאוד, במידה ויש קמטוטים קטנים הנובעים משקיות עור, נפילה ועור עודף הזרקת בוטוקס יכולה להחליקם. חשוב לציין שמדובר באזור רגיש מאוד והזרקה לא טובה עלולה לגרום לצניחת עפעף. טכניקת הזרקה כמות ודיוק חשובה מאוד.

5. בוטוקס לצידי הפה

מטרת ההזרקה באזור זה נועדה להרמת זווית הפה, לבטל שפתיים נופלות המקנות מראה עצוב ע"י זריקת בוטוקס ניתן להרים את זוויות הפה מעלה והעניק מראה רענן וצעיר של השפתיים.

למידע נוסף בנושא בוטוקס בציידי הפה – לחצו כאן

6. בוטוקס בצוואר


במהלך השנים נוצרים באזור הצוואר קמטים  לרוחב ולאורך הצוואר .נשים רבות מזניחות את אזור הצוואר ומשקיעות רק באזור הפנים, לצערנו הרב קמטים בצוואר דבר עלולים להסגיר את הגיל ואף להקנות מראה זקן יותר.

טיפול בקמטי רוחב מצד לצד נטפל  באמצעות חומצה היאלרונית.

טיפול בקמטי אורך מהסנטר כלפי מטה נטפל באמצעות הזרקת בוטוקס. באמצעות הבוטוקס ניתן לשתק את שריר הצוואר המאופיין כשני פסים השריר מתחיל באזור הלסת וממשיך כלפי מטה ובכך להחליש את פעולת הכיווץ. גם כאן הפעולה מחזיקה 3-6 חודשים. (לקריאה בהרחבה)

ניתן להשיג זאת על ידי טיפול בחומר חדש וייעודי – המאפשר מזו טרפיה עמוקה. במרפאות מוסקונה עלו על פתרון ייחודי, שילוב של חומצה היאלרונית, חומצות אמינו וקלציום, שמזינים את העור בלחות. העור נהיה פחות יבש, יותר אלסטי, חי ומתוח. לפי עיקרון זה, המילוי מבוצע ממש על פני עצמות הלחי, ארובת העיניים והלסת (נקודות אדומות בתמונה מימין). נקודות משניות מבוצעות מעט פחות עמוק ברקמה הרכה (נקודות צהובות). מילוי מרזבי הדמעות (פס צהוב בתמונה מימין) נעשה ממש על פני העצם, עקב שכבה דקה מאד של עור במקום. כמו-כן, במיקום זה ההזרקה מבוצעת באמצעות קנולה (מחט ארוכה ללא חוד; תמונה משמאל) למניעת שטפי דם באזור כה רגיש.

אזורי שימוש מתקדמים

לאחרונה התחלנו לעשות הזרקות בוטוקס באזורים מתקדמים יותר:

 1. באני ליינס: קמטי חיוך בציידי האף.
 2. גאמי סמייל: חיוך סוס.חיוך גדול הגורם לחניכיים של השפה העליונה לבלוט (חשיפת יתר) כאשר חושפים יותר מ-2 מ"מ חניכיים בזמן חיוך ניתן באמצעות הזרקת בוטוקס להחליש את שרירי ההבעה המתחברים בזוויות השפתיים ומושכים אותן כלפי מעלה, ובכך להגביל את חשיפת החניכיים בזמן חיוך.
 3. צניחה של קצה האף בחיוך: לאנשים שבזמן שמחייכים האף נמשך למטה. באמצעות הזרקת בוטוקס / דיספורט / אקסיומין ניתן לשתק את השריר המושך מטה את קצה האף, ובכך למנוע את נפילתו בזמן החיוך.
 4. קמטי עישון: קמטים שנוצרים כתוצאה מעישון מעל השפה העליונה.
 5. שחיקת והידוק שיניים: כאשר סובלים משחיקת שיניים ביום או בלילה לפעמים גם עם מהדק שיניים. עלול להיגרם נזק למפרקי הלסת, לשיניים לשרירי הלעיסה. על ידי שיתוק השריר באמצעות בוטוקס/ דיספורט בשרירי הלעיסה הסוגרים ייחלש עוצמת הידוק ויקל על המטופל. קמטים שנוצרים כתוצאה מעישון מעל השפה העליונה.
 6. תיקון אסימטריה בלסתות ועידון תווי פנים (טיפול בהיפרטרופיה שרירית): כאשר ישנה נפיחות בצד אחד באזור זווית הלסת כתוצאה מגדילת יתר של שריר תתקבל אסימטריה. ניתן ע"י הזרקת בוטוקס להפחית את הגירוי ובכך השריר נחלש.
 7. סנטר תפוס / מכווץ:  כאשר הסנטר מתכווץ בזמן דיבור או אכילה ללא שחרור בדר"כ מתאפיין עם חורים באזור הסנטר על ידי הזרקת בוטוקס/ דיספורט /אקסיומין השריר נחלש ומשתחרר ואיתו גם החורים נעלמים.

בוטוקס – שימושים נוספים

הזרקת בוטוקס לסובלים ממיגרנה, מצביעות על הקלה בעוצמת כאבי הראש, במשך ההתקף ובתדירותו.

הזרקת בוטוקס באזור בית השחי מסייעת לאלה הסובלים מהזעת-יתר.

איך הבוטוקס עובד ?

בוטולינום טוקסין A הוא רעלן המופק מחיידק הנקרא Clostridium Botulinum. כאשר הוא מוזרק בכמות קטנה הוא משתק באופן זמני את השריר ע"י חסימה כימית בחיבור בין העצב לשריר. התוצאה מגיעה לשיאה תוך כשבוע ימים מההזרקה ונשמרת  כ 3-4 חודשים.

חשוב לפני הזרקת בוטוקס/ דיספורט

יש להודיע לרופא על שימוש בתרופות. עליך לציין באם הינך אלרגי/ת לדבר כלשהו. אם את/ה לוקח/ת טיפול תרופתי כלשהו בהווה: תרופות כגון אספירין, פניצלאמין, חוסמי קלציום, כינון ואנטיביוטיקה מסוג אמינוגליקוזידים יכולים להגביר את השפעת הטיפול בבוטוליניום.

תופעות לוואי

הזרקת בוטולינום יכולה לגרום לדימום מקומי באזור ההזרקה, לכאב בזמן ההזרקה או כאבי ראש.

במקרים נדירים דווח על רגישות למרכיבי החומר המוזרק או תחושת מחלה כשפעת. לעתים בעקבות הזרקת הבוטוליניום יכולה להתפתח חולשה מקומית זמנית באזור ההזרקה ולצניחת גבות, עפעפיים או זווית הפה ובעקבות זאת אסימטריה חולפת במימיקה ובחיוך. פגיעה חולפת זו יכולה להמשך שבועות עד מספר חודשים. לעיתים הטיפול פחות יעיל או משפיע לזמן קצר מהרגיל.

תופעות לוואי הקשורות בבוטוקס הינן  נדירות ביותר. לעתים יכולה להיות אדמומיות קלה באזור הדקירה או שטף דם קטן. תופעה נדירה יותר היא החלשות קלה של שריר באחד העפעפיים העליונים עם צניחה קלה זמנית (4-6 שבועות) של העפעף או שינוי אחר בהבעת הפנים. שינויים אלו הם תמיד זמניים ולרוב אינם מורגשים על ידי המטופל. לאחר הזרקת בוטוקס ניתן לחזור מיד לפעילות רגילה או לעבודה.

משך הטיפול וזמן החלמה

הטיפול נמשך כ-10 דקות וללא הרדמה.

הטיפול מתבצע במרפאת הרופא, כאשר המטופל משוחרר לביתו מיד לאחר הטיפול.

בשעות שלאחר הטיפול יש להימנע משכיבה ויש להימנע מצריכת אלכוהול.

האם יש כאבים לאחר הזריקה?

בשימוש המכשיר הדור החדש  אין כמעט תחושות אי הנוחות והכאב הנגרמות כתוצאה מהזרקת בוטוקס ניתן  לחזור לתפקוד מלא ונורמלי לחלוטין, עוד באותו היום. 

מומלץ להימנע ל24 שעות:

פעילות גופנית, סאונה, ג'קוזי, צלילות, טיסות, אלכוהול עיסוי האזור המוזרק.

תוצאות הטיפול בבוטוקס מתי רואים תוצאה ?

בשימוש במכשיר הדור החדש אין סימנים לאחר ההזרקה, להבדיל מהזרקה עם מזרק שיש נפיחות דמוי עקיצה (בולוסים) הנפיחות נשארת כחצי שעה שעה. את האפקט של בוטוקס מתחילים לראות מספר ימים אחרי ההזרקה. מלוא האפקט נראה אחרי שבוע  שבועיים מיום הטיפול.

לאחר שלושה עד ארבעה חודשים, השפעת החומר מתחילה לפחות בהדרגה, וניתן לעבור טיפול נוסף בבוטוקס על מנת להשיב את המצב לקדמותו. אין מניעה בהזרקה חוזרת של בוטוקס, נהפוך הוא, הזרקות רצופות לאורך שנים מפחיתות מקטינה משמעותית את כמות קמטי ההבעה באזור ההזרקה.

כיוון שמדובר בחלבון זר לגוף, קיימת אפשרות ש-5% מהאוכלוסייה יפתחו נוגדנים לבוטולינום טוקסין והוא לא ישפיע עליהם. דבר זה עלול לקרות כאשר מתבצעות הזרקות חוזרות של בוטולינום טוקסין במרווחים קצרים של כמה שבועות (בדרך כלל ניתן לבצע תיקון שבועיים לאחר הטיפול אם התוצאה לא אופטימלית). במקרה זה, נחשף המטופל ליותר מדי חלבון, מה שעלול ליצור אצלו נוגדנים. לכן, רצוי להזריק את הכמות הנכונה ולא להגזים.

צורת ההזרקה

כיוון שבוטוקס הינה תרופה וניתנת בהזרקה בלבד, הטיפול באמצעות בוטוקס יכול להתבצע על ידי רופא או מנתח פלסטי בלבד!

פרוצדורת ההזרקה פשוטה ביותר, אך מחייבת ידע נרחב באנטומיה של שרירי הפנים וניסיון רב בהזרקה בהתאם לשינויים אנטומיים הקיימים בין מטופלים שונים. במהלך הטיפול אחד ממנתחים הפלסטיים של מרפאות מוסקונה  ישתמש במחט זעירה וכמעט בלתי נראית ומזריק כמויות קטנות ביותר של החומר למקום המיועד לטיפול.

התועלת בבוטוקס

מלבד החלקת קמטים, זריקות בוטוקס משמשות  לטיפול בבעיות רפואיות אחרות כגון:  מיגרנות, כאבי גב, בעיות בשרירי העין מצמוץ בלתי נשלט  , התכווצויות שרירים והזעת יתר.

בוטוקס משמש לטיפול ביתר פעילות של שלפוחית שתן, לשליטה בכאבים במהלך ניתוחים, מונע צלצולים באוזניים, עוזר לילדים הלוקים ב- Cerebral palsy ומונע הזלת ריר בחולי Cerebral palsy, ועוזר לחולי סכרת עם בעיית המשקל. במחקרים קליניים הוכח שכמעט 90% מהגברים והנשים דירגו את שיפור מצב הקמטים שלהם כ- “משמעותי”. מעל למיליון מטופלים בארה”ב בגילאי 18-65 טופלו בבוטוקס מאז אושר לשימוש בשנת 2002 ע”י ה- FDA (המנהל האמריקאי למזון ותרופות). האגודה האמריקאית לאסתטיקה דירגה את הבוטוקס כטיפול הקוסמטי הפופולרי ביותר לשנת 2002 ושנת 2003.

האם החומר יכול לעבור לאזורים אחרים בגוף?

התוצאה של בוטוקס מוגבלת לאזור ההזרקה והחומר אינו עובר למקומות אחרים בגוף, כמובן בתנאי שהפעולה נעשית בידיים מיומנות.

האם בוטוקס בטוח?

ניסיונות קליניים רבים בתחום הקוסמטיקה, פרקטיקה קלינית רבת שנים בתחום הנוירולוגי ומגוון ניתוחים פלסטיים, נותנים גיבוי מלא

לבטיחות השימוש בבוטוקס. פרסומים מדעיים רבים חזרו ואישרו את פרופיל הבטיחות הגבוה של התכשיר. הקפדה על מינון נכון וטיפול אצל רופא מנוסה תוך שמירת מרווחי הזמן (מינימום 3 חודשים בין טיפול לטיפול) מאפשרים לבצע טיפולים חוזרים לאורך שנים רבות.

הבוטוקס נחשב לחומר הפופולרי ביותר להזרקות אסתטיות בפנים, בשנת 2014 בוצעו קרוב 7 מיליון טיפולים בארה"ב, עלייה של שישה אחוזים משנת 2013.

למי אסור לקבל טיפול בבוטוקס?

לנשים בהריון, או לנשים המתכננות הריון בחצי שנה הקרובה, לנשים מניקות, לחולים במחלות שרירים, ולחולים במחלות אוטו אימוניות .

הבוטוקס מאושר על ידי משרד הבריאות האמריקאי, האירופאי והישראלי.

חדש במרפאות מוסקונה

מכשיר מהפכני המאפשר הפחתה משמעותית של הכאבים במהלך ההזרקה.

האם יכולות להיות תופעות לואי? האם אראה טבעית או “מופתעת”?

השימוש במכשיר בוטוקס הדור החדש מאפשר רמת דיוק מקסימלית ומצמצת את הסיכוי לתופעות לוואי אך עדיין אפשריות ,ברפואה אין 100% ,

שטפי דם קטנים יכולים להופיע עקב הדקירה. אלה חולפים אחרי כשבוע. מראה לא טבעי גם הוא נחשב מבחינתי לתופעת לוואי של בוטוקס.

גבות “עפות” אל על, או גבות שצנחו, שינוי בצורת החיוך, או הופעת קמטים חדשים בצידי האף ואפילו עפעף שצנח, יכולים לקרות באופן נדיר וחולפים תמיד אחרי מספר שבועות או ניתנים לתיקון על ידי הזרקה של בוטוקס בנקודה נוספת.

יש לי קמטים עמוקים מאוד האם בוטוקס ישפיע עלי?

בהחלט כן, הבוטוקס אמרו להשפיע אך בשביל תוצאה מושלמת צריך להיות סבלניים ולהתמיד עם הבוטוקס כל 3 חודשים. סביר להניח שבפעם השנייה או השלישית המצח יהיה קרוב לחלק. ישנם מקרים שאפשר לשלב אחרי שיתוק השריר הזרקת חומצה היאלרונית למילי הקמט.

מה לא ניתן להשיג באמצעות בוטוקס?

למרות פרסומות רבות, לא ניתן לגרום להרמת מצח, הרמה משמעותית של גבות או עפעפיים על ידי הזרקת בוטוקס. במקרים אלה יש לשקול אלטרנטיבות אחרות.

באיזה גיל מתאים להתחיל ההזרקות בוטוקס?

הגיל שבו מופיעים קמטים הבעה אינדיבידואלי ותלוי בעוצמת פעולת השרירים. ככל שפעולת השרירים חזקה יותר, כך מומלץ להתחיל להזריק מוקדם יותר. לרוב סביב גיל השלושים רוב הנשים “ירוויחו” מהזרקת בוטוקס. גברים-בדרך כלל סביב גיל 40.

לאחר כשנתיים שאני עושה בוטוקס נכנסתי להריון ואני מפסיקה מה יקרה לעור?

קודם כל המון מזל טוב!  לאחר השפעת הבוטוקס  תחילה יחזור השריר לפעולה מלאה ולאחר מכן יחזרו הקמטים בהדרגה, בעצם המראה שלך יחזרו לקדמותו כלומר איך שהיית נראת לפני תחילת ההזרקות בוטוקס, סביר להניח שאם לא היית מבצעת הזרקות בוקטוס הקמטים היו היום יותר עמוקים.

מה ההבדל בין בוטולינום טוקסין לבין חומרי מילוי?

מדובר בשני חומרים שונים שגם מטרתם שונה. בוטולינום טוקסין פועל על קמטים פעילים שנוצרים כתוצאה מהתכווצות השרירים באזור העליון של הפנים – בין הגבות, בצידי העיניים ובמצח. רק במקרים מיוחדים אפשר להזריק בוטוקס גם מעל השפה העליונה לשיפור "קמטי הברקוד", הקמטים האנכיים שמעל השפה. כדי לא לפגום ביכולת הדיבור ובלעיסה יש להזריק כמות קטנה ובזהירות רבה.

הטיפול בקמטים בחלק התחתון של הפנים, שם כמות הקמטים הפעילים קטנה וניכר בעיקר איבוד נפח עם השנים, נעשה באמצעות חומרי מילוי, כלומר חומצה היאלורונית שמחזירה את המילוי ו"מפסלת" את הפנים. החומצה ההיאלורונית אינה גורמת להחלשה ולשיתוק של פעולת השרירים ולכן אפשר להזריק אותה גם סביב השפה.

גלריית תמונות – בוטוקס