מגוון מצבים לאסימטריה בשדיים

אסימטריה נרכשת

הסיבה השכיחה ביותר לא-סימטריה בחזה אצל נשים היא ניתוח להסרת גוש או רקמה באחד השדיים. לאחר ניתוח כזה נותרת א-סימטריה כתלות בכמות הרקמה שהוסרה בניתוח. המצב הקיצוני ביותר הוא כמובן כריתת שד כטיפול בסרטן שד ואז נדרש שיחזור של השד לאחר  מסטקטומיה  (ניתוח הסרת שד בעקבות מחלה ממארת).

אסימטריה התפתחותית

במהלך הצמיחה וההתפתחות של החזה החל בנערות בגיל ההתבגרות, מתפתחים ניצני השדיים בתהליך הדרגתי לכדי שדיים מפותחים אצל האישה הבוגרת. תהליך זה לעיתים איננו אחיד וסימטרי בשני השדיים. א-סימטריה התפתחותית קלה קיימת כמעט אצל כל נערה בדרגה קלה ולרוב במהלך הצמיחה הסימטריה משתפרת. עם זאת, יש מצבים נדירים יותר שהא-סימטריה מתגברת ומהווה בעיה אסתטית המחייבת טיפול.

אסימטריה מולדת 

לעיתים נדירות קיימת א-סימטריה בחזה ובשדיים כבר מלידה. התסמונת המוכרת ביותר נקראת תסמונת פולאנד (Poland syndrome), המאופיינת בחוסר התפתחות של שד בצד אחד בשילוב עם חוסר התפתחות של שרירי החזה ולעיתים גם בעיה בהתפתחות שרירי הגפה העליונה באותו צד. לעיתים אין כלל רקמת שד ואין פטמה ועטרה באותו צד.

מצבים של א-סימטריה בשדיים הינם מהמורכבים ביותר לתיקון מאחר ובכל צד יש צורך לבצע ניתוח שונה שמטרתו להשיג סימטריה אופטימלית ויש תחילה לקבוע מהן מטרות הניתוח ומהו המצב ההתחלתי.

 

אסימטריה עם שדיים קטנים

כאשר שד אחד לא התפתח ושד שני גדל, לרוב קיימת צניחה של הצד שגדל והרחבה של טבעת העטרה. במצבים אלו מבצעים הגדלה של השד שלא התפתח על ידי שתלי סיליקון ובצד השני נשתמש בשתל קטן יותר ונבצע הגדלה בשד הקטן והרמה בלבד ללא שתל בשד הגדול יותר, הכול על פי העדפת המטופלת.

 

אסימטריה עם חזה צינורי

כאשר שני השדיים צנוחים ובעלי מראה מוזר, לרוב מדובר במקרים של חזה צינורי.

במקרים של שדיים א-סימטריים צינוריים יש צורך בהוספת נפח שונה על ידי שתלי סיליקון בגדלים שונים ועיצוב והרמה תוך הקטנת העטרה בשני הצדדים.

לפני הניתוח

מומלץ לרכוש חזיה מיוחדת להחלמה נושמת עם סגירה מקדימה לפרטים נוספים שאלי את המתאמת שלך.

ניתוח תיקון חזה א-סימטרי אורך בין שעה וחצי לשלוש, בהתאם למידת מורכבותו ואינו דורש אשפוז, כל שלרוב ניתן לחזור הביתה אחה"צ או בערב של הניתוח. הניתוח נערך תחת הרדמה מלאה. במקרים בהם מתבצעת הגדלת חזה והרמה, הרמה או הקטנה, נעשה לעיתים קרובות שימוש בנקזים. נקזים הם צינורות סיליקון קטנות היוצאות מתחת ובצדי החזה.

הן מחוברות לבלוניות, אשר יש לשמור אותן בוואקום.

החלמה

המנותחת בדרך כלל משתחררת לביתה ביום הניתוח, בסוף הניתוח תותאם לך חבישה רכה מרופדת ותומכת, אותה ניתן להסיר לאחר 24 שעות. מצוידת במרשם לתרופות נוגדות כאב. רוב המנותחות חוזרות לתפקוד בסיסי כעבור ימים בודדים.

מומלץ להימנע מפעילות מאומצת משך שלושה שבועות.

תופעות לוואי וסיכונים

הסיכונים הכרוכים בניתוח תיקון א-סימטריה קשורים לסוג הניתוח המבוצע וכוללים בין היתר: דימום, זיהום, דחיית השתל, צלקות לא יפות, א-סימטריה שאריתית או הפוכה, התקשות קופסית, אובדן תחושה בפטמות וכו'. הסיכונים הללו נדירים למדיי.

סיבוכים אלה מתאימים לפעולה שבוצעה, למשל אם הוחדר שתל סיליקון אחד או שניים, הסיבוכים יהיו בהתאם לכך.

גלררית תמונות – אסימטריה בחזה