מי המועמדת המתאימה לניתוח הרמת חזה?

במהלך השנים גורמים כגון הריון, הנקה, ירידה במשקל, כוח המשיכה והגיל משפיעים על השד הנשי. כפי שהעור מאבד מהאלסטיות שלו, גם השד מאבד את צורתו המקורית, הוא מתרוקן והופך להיות שמוט.
המועמדת המתאימה לניתוח הרמת חזה היא אישה שהפטמה נמצאת אצלה בגובה הקפל התת שדי או מתחתיו. שד נופל מסוג זה תמיד יראה מעט נופל גם אחרי הרמה מקסימאלית המתבצעת בניתוח. ציפיותיהן של המועמדות לניתוח מוכרחות להיות ריאליות, היות ותכונות העור שבמקור גרמו לשד ליפול אינן משתנות. חשוב גם להבין שהכנסת שתל סיליקון לשד, בניגוד למה שחושבים, אינה מרימה אותו אלא לרוב מגבירה את נפילת השד עקב עליה במשקל השד (כוח הכובד ממשיך לפעול).

תכנון הניתוח והתאמת ציפיות

בביקורך הראשון אצל מנתח פלסטי, חשוב לדון באופן מפורט על ציפיותיך מהניתוח אבל גם להקשיב לחוות דעתו של המנתח. ההחלטה על סוג הניתוח מתקבלת ע"י המנתח בהתאם לממצאי בדיקת השד.

ממצאים אלה מבוססים על ידי מדידה עם סרגל של השדיים כאשר המטופלת עומדת מול הרופא.
המדידה כוללת את רוחב השד, מרחק הפטמה מעצם הבריח ומרחק מהפטמה לקפל התת שדי.
בנוסף מתבצעת הערכה של השומן התת עורי מעל הפטמה (מבחן צביטה).
מבחן זה נותן לנו מידע נוסף על איכות העור מעבר למה שרואים בבדיקה רגילה.

מדידות אלו משמשות גם להערכה מדויקת של הסימטריה בין השדיים ומכוונת אותנו לסוג הניתוח המתאים לכל מטופלת.
עליך להבין שנתוני הבדיקה הם והם בלבד מכתיבים לנו את סוג הניתוח והצלקות הנלוות אליו.

ההחלטה החשובה ביותר בעקבות הבדיקה, היא לגבי סוג הניתוח שתעברי, דהיינו הגדלה בלבד או הגדלה והרמה.

אחת הטעויות הקשות בתחום ניתוחים פלסטיים היא לבצע ניתוח הגדלת שדיים בלבד במקום שנדרשת הרמת שדיים. התוצאה המתקבלת (לעיתים רק אחרי מס' חודשים) מכוערת ביותר, דהיינו; שתל הסיליקון יישאר במנח גבוה והשד הטבעי נפרד ממנו במנח נמוך. שלב תכנון לקראת ניתוח הרמת חזה הינו חשוב. בעיקר לשם תיאום ציפיות. יתכן שתלמדי על גופך דברים שלא ידעת אבל ידיעה מוקדמת על מצב השדיים, על סוג הניתוח המתאים לך, על הצלקות הצפויות ועל התוצאה שתתקבל לאורך זמן תמנע אכזבות בעתיד. אל תהססי לשאול כל שאלה בעיקר על ציפיותיך מהניתוח, מכיוון שחשוב שתהיה הבנה והסכמה בינך לבין המנתח לגבי התוצאה הצפויה. לכן, אם נדרש ניתוח הרמת שדיים רצוי לקבל את חוות דעתו של המנתח למרות הצלקת אשר נשארת לאחר ניתוח זה.

הערכה טרום ניתוחית מלאה

ש להעריך קיום וחומרת מחלות אשר עלולות לסכן את תהליך ההרדמה או הניתוח.
חשוב גם לברר לגבי מחלות שדיים וסרטן שד במשפחה.
במידה והנך מעשנת, מומלץ להפסיק לעשן לפחות שלושה שבועות לפני ואחרי הניתוח.
חשוב להפסיק תרופות הגורמות לדילול דם או תרופות הפוגעות בריפוי פצע- הכול יתבצע בתיאום עם המנתח ואישור רופא משפחה.
בהמשך תעברי הערכה גופית כללית ומדידה של השדיים.
כל אישה מעל גיל 30 חייבת בדיקת אולטרסאונד של השדיים בטרם הניתוח. במידה ויש ממצאים לא ברורים יש מקום לבצוע בדיקת MRI או בדיקה ע"י כירורג שד.

תכנון הניתוח

שני גורמים הינם בעלי חשיבות מכרעת בניתוח זה:

1.נפח השד

2.דרגת הנפילה 

גורמים אלה קובעים את הצלקת הניתוחית ואת מיקומה וכן את מיקום השתל ביחס לשריר וגודלו.

בהתאם לנתונים אלה יחליט המנתח באיזה סוג של ניתוח יבחר ובאמצעות איזה צלקת.

קיימות שלוש צלקות בניתוח זה:

 1. הרמה דרך הפטמה עם צלקת בהיקף הפטמה בלבד.
 2. הרמה על ידי הוצאת עודפי עור בתחתית השד מתחת לפטמה; צלקת בצורת "סוכריה על מקל".
 3. הרמה על ידי הוצאת עודפי עור מקסימליים כולל בתחתי ובצדי השד; צלקת בצורת עוגן.

חשוב להדגיש שאין מבצעים חתכים מיותרים בניתוח וכל צלקת הנה בעלת חשיבות ומשמעות לגבי התוצאה הסופית.
בנקודה זו חשוב לזכור שאיכות הצלקת תלויה בתכונות האישיות של כל מנותחת בנפרד.
גורמים נוספים בעלי חשיבות באיכות הסופית של הצלקות הן טכניקה אישית של המנתח, בחירת חוטים מתאימים ומניעת מתח מיותר.

יש לזכור שעישון מכל סוג ודגם (סיגריות, סיגרים וכו'), גורמים לפגיעה בריפוי ולהופעת צלקות רחבות ומכוערות.
בנקודה זו חשוב להדגיש שהפסקת העישון כפי שנדרש, איננה פותרת את הבעיה אלא רק מקטינה את אחוז הסיבוכים.

תכנון הניתוח מתבצע בכניסה לחדר ניתוח, כלומר כאשר המטופלת בעמידה.
החתך הניתוחי העתידי מסומן על השד באמצעות טוש בלתי מחיק, תוך כדי התחשבות במדידות השד שבוצעו בעת הייעוץ במרפאה.

במהלך הניתוח מתבצעת הושבה של החולה (אנו מנתחים על שולחן חשמלי מיוחד המאפשר פעולה זו), לאחר סגירה זמנית של החתכים, הצוות כולו מביע את דעתו ומתבצעים תיקונים בהתאם וזאת לפני התפירה הסופית.

הניתוח

ניתוח הרמת חזה מבוצע  בדרך כלל בהרדמה כללית. בחלק קטן של המטופלים, בעיקר במקרים בהם מבצעים הרמה ללא הגדלה, ניתן לבצע את הניתוח בהרדמה מקומית בשילוב עם טשטוש. גם בשיטה זו לא תחושי דבר ותהיי רגועה.

משך ניתוח הרמת חזה נע בין שעה עד שעתיים ויותר בהתאם למורכבותו, אשר נקבעת על פי חומרת צניחת השד ועודפי העור שלו.

קיימות 4 שיטות שונות של הרמת חזה, כאשר בכל שיטה חתך הניתוח שונה:

 1. הרמת חזה ע"י שתלי סיליקון בלבד – שיטה זו מיועדת לנשים שאינן רזות מידיי, עם נפילה מינימאלית של השד (שיטה בהחלט לא פשוטה) נעשה בין השאר שימוש בשתלים מיוחדים. ביצוע מדויק ובחירה סלקטיבית ומתאימה של מטופלת נותנת תוצאות טובות מאוד ומונעת את הצורך בחתכים נוספים פרט לחתך מתחת לשד. בקבוצה קטנה זו נעשה שימוש בשתל לא גדול מידי במנח קדימה לשריר. לקריאה בהרחבה
 2. הרמת חזה דרך הפטמה – שיטה זו מתאימה לנשים עם שד לא גדול ונפילה קלה בלבד, שרוצות לקבל מעט הרמה עם צורת שד טבעית. הניתוח מבוצע ע"י חתך סביב הפטמה ודרכו מוכנס גם שתל הסיליקון. בניתוח זה מומלץ להשתמש בשתלים בולטים. שיטה זו מתאימה גם לנשים עם שד טובולרי.
 3. הרמת חזה ע"י חתך בהיקף הפטמה בשילוב צלקת מהפטמה לכיוון הקפל התת שדי – זו שיטת ההרמה הנפוצה ביותר ומתאימה לרוב הנשים. הניתוח מבוצע בשילוב עם הגדלת שדיים כאשר השתל מוכנס לשד דרך אותו חתך.
 4. הרמת חזה מורכבת – שיטת הרמה זו דומה לקודמת רק שהיא מוסיפה צלקת בקפל התת שדי. ניתוח זה מיועד לנשים עם שדיים נפולים מאוד, כאשר הפטמה נמוכה בהרבה מהקפל התת שדי, או עבור נשים ששיטות הרמה אחרות לא פתרו אצלן את הבעיה. בשיטה זו אפשר להוציא עור בכמות גדולה יותר במספר מישורים. היות ואנו עוסקים בארבעה ניתוחים שונים חשוב ביותר להתאים אותם בקפידה למבנה השד המתאים, היות ולכל אישה מבנה שד אחר עם דרגת נפילה שונה. בדיקה טרום ניתוחית קפדנית מלווה במדידות מדויקות היא בעלת חשיבות מרבית. בנשים שהוחלט לבצע בהן גם הגדלה של השד, יוכנס שתל הסיליקון מעל השריר או מתחת לשריר בהתאם לקריטריונים הרגילים של הגדלת שדיים.במסגרת ניתוחי הרמת שדיים, קיים ניתוח מורכב יותר המוגדר Auto prosthesis (שתל עצמי).
  בניתוח זה החתך החיצוני זהה, אך הרמת השד איננה מתבססת רק על הסרת עודפי עור, אלא גם על העברת כל התוכן הפנימי של השד כלפי מעלה. אל מתחת לפיטמה יקובעו על ידי תפרים מיוחדים לשריר דופן החזה. בצורה זו יוצרים עם תוכן השד עי לידי תפירה מיוחדת, סוג של שתל עצמי אשר אותו מקבעים לשריר במנח גבוה.
  ניתוח זה מורכב בהרבה, אך נותן תוצאות טובות יותר ולטווח ארוך יותר, מצד שני אינו מאפשר הנקה.

הרמת חזה – תוצאות הניתוח

התוצאות מושפעות רבות מתכונות העור של כל מנותחת ולכן התוצאות אינן זהות אצל כל הנשים. יש לזכור שנפילת השד אינה מופיעה אצל כל אישה ועצם הופעתה מעידה על תכונות אלסטיות פחות טובות של העור. במהלך ניתוח הרמת חזה אני מתחשב.

בתכונות אלו ובמקרים מסוימים מורם השד בסיום הניתוח במידה מוגזמת וכל זאת על מנת שעם הזמן יגיע למקומו הטבעי.

יש לזכור שניתוח הגדלת שדיים שונה לחלוטין מניתוח משולב של הרמה והגדלה ואין למדוד את התוצאות באותם קריטריונים.

שד נופל יתנהג כשד נופל וגם אם יעבור ניתוח של הרמה, תמיד צורתו תהיה מעט נפולה – טבעית ולא עומדת או זקורה כפי שמתקבל אחרי ניתוח הגדלה בלבד. יש לזכור ששד שעבר גם הגדלה הוא תמיד כבד יותר משד ללא שתל סיליקון ולכן הוא בעל נטייה לנפילה בעתיד. בנקודה זו חשוב לחזור ולהדגיש שהשד הינו חלק מהגוף- תהליכי הגיל ואורח החיים (השמנה, הרזיה, הריונות, לידות והנקות), חלים גם עליו למרות שעבר ניתוח הרמת חזה לכן אין להתייחס לתוצאות הניתוח כדבר קבוע לכל החיים.

גם ההשוואה בין מנותחת אחת לשנייה אינה רלבנטית, אלא אם כן כל המשתנים הללו זהים.

ניתוח הרמת חזה – תופעות לוואי וסיבוכים

סיבוכים כלליים המופיעים בכל פעולה כירורגית ניתן למצוא גם בניתוח זה.

דימומים: חלקם קלים וחלקם מחייבים ניתוח נוסף מיד לאחר הניתוח הראשוני. מופיעים בדרך כלל כ3-4 ימים מהניתוח ומתבטאים באודם מקומי, חום וכאבים נקודתיים.

זיהומים: בחתך הניתוחי או בעור השד בדרך כלל מגיבים טוב לטיפול אנטיביוטי, בתנאי שהזיהומים מתגלים בזמן.

בעיות ריפוי ופתיחת תפרים חלקית: זוהי תופעה שכיחה לאור גודלו של החתך הניתוחי. ברובם המכריע של המקרים מדובר בבעיה קטנה המגיבה מצוין לטיפול מקומי פשוט. במקרים של זיהומים קשים ופתיחת תפרים יש צורך בהוצאה זמנית של שתלי הסיליקון.

הצטלקות: יכולה להיות טובה יותר או בולטת בהתאם לתכונות העצמיות של כל מנותחת. בלתי ניתנות לצפייה מראש, אך בטיפול מתאים ורצוף ניתן להגיע לשיפור רב באיכות הצלקות.

אסימטריה:  לאחר הניתוח עשויה להישאר א-סימטריה כל שהיא בצורת השד או בגודלו, למרות המאמץ המקסימאלי שנעשה הן בשלב התכנון, ההנחות והן בביצוע הניתוח. בנוסף עלולים להיות שינויים בפטמה- במיקומה ובגודלה. 

פעירה של החתך הניתוחי: בשבועות שלאחר הניתוח תיתכן פעירה קלה של החתך הניתוחי בעיקר בחלקו התחתון. פעירה זו אינה משמעותית בדרך כלל וחולפת עם טיפול שמרני בחבישות מקומיות. מומלץ להימנע ממאמצים לשבוע-שבועיים ולא לשכב על הבטן לפחות חודש. ריפוי מלא של חתכי הניתוח יכול לקחת מספר שבועות.

הפרעות תחושה: תיתכנה הפרעות בתחושה באזור הפטמה או העור, ברוב המקרים, התופעה חולפת, אולם, לעיתים קיימים שינויי תחושה ממושכים המתבטאים ביתר תחושה או בהיעדר תחושה.

ממוגרפיה: לאחר הניתוח יש להמשיך את בדיקות הסקר לגילוי מוקדם של סרטן השד הכוללות בדיקה ידנית עצמית, בדיקה על ידי כירורג שד, ממוגרפיה ואולטרא-סאונד ו-MRI.

יש לציין כי לא קיימת ירידה בגילוי מוקדם של סרטן השד בנשים שעוברות הרמת חזה.

שנוי במראה השד: במידה והנך במהלך גיל הפריון, עלייך לקחת בחשבון כי תוצאות הניתוח ישתנו עקב כניסה להריון נוסף. לכן, כדאי לדחות ניתוח הרמת חזה במידה ואת מתכננת להיכנס להריון בטווח השנה הקרובה. בנוסף כל שינוי במשל יוכל לשנות את צורת השדיים לאחר הניתוח.

מעבר לכך, השד משתנה בכל מקרה עקב הגיל ולכן תוצאת הניתוח איננה קבועה לשנים קדימה בדומה לניתוחי אף.

מהלך לאחר הניתוח וחזרה לשגרה

לאחר ניתוח הרמת חזה: התחבושות מוסרות לאחר יום וניתן להתקלח באופן חופשי ללא מגע בפלסטרים הלבנים המכסים את החתכים.

הריפוי הינו תהליך מדורג למרות שיתכן ותקומי ממיטתך לאחר יום, אל תתכנני לשוב לעבודה לפני שבוע או יותר, תלוי כמובן בהרגשתך.

יש להימנע מהרמת דברים מעל גובה הראש למשך 3-4 שבועות והימנעי מכל מאמץ גופני למשך תקופה זו. רצוי להימנע מיחסי מין לתקופה של כשבוע או יותר.

במידה וישנה תופעה לא שגרתית אל תהססי להתקשר למנתח על מנת להתייעץ עימו. המהלך הינו קל ופשוט בהרבה מהמקרים שהשתל מוכנס מעל לשריר.

אם תיכנסי בעתיד להריון, הניתוח לא אמור להשפיע על יכולתך להיניק, מאחר וצינורות החלב והפטמה לא נפגעים בניתוח זה.

ניתוח הרמת חזה – המראה החדש

המנתח יעשה כל מאמץ על מנת שהצלקות יהיו אסתטיות. למרות זאת חשוב לציין כי הצלקות בהרמת שדיים הינן ארוכות וקבועות.

לעיתים הצלקות יכולות להיות אדומות ומגרדות למשך חודשים ורק בהדרגה הן תשתפרנה עד למצב של צלקת עדינה בהירה.

למרבית המזל הצלקות ממוקמות באזור שיאפשר לך ללבוש חלק עליון עם מחשוף או בגד ים, אשר יסתיר את הצלקות במלואן.

עליך לזכור כי הרמת שדיים לא תיתן מראה של שד מוצק לתמיד. האפקט של כוח המשיכה (שתל סיליקון), הריון, גיל ושינויים במשקל הגוף ישפיעו שוב על צורת השד. שביעות הרצון תהיה גבוהה יותר אם תביני את התהליך והציפיות תהיינה ריאליות ותתואמנה עם הרופא.

תיקונים/ניתוחים משלימים

הרמת חזה נחשבת לניתוח מסובך, ארוך ומורכב יותר מהגדלת חזה ולכן רמת שביעות הרצון ממנו נמוכה יותר.

שכיחותם של ניתוחים משלימים בסוג זה של ניתוח נחשבת הגבוהה ביותר בכירורגיה פלסטית והאחוז בארץ נע סביב 30%, הזמן המינימאלי לביצוע תיקון הוא לפחות שישה חודשים מיום הניתוח , סוג התיקון והמועד האופטימאלי ייקבעו בתאום מלא בינך לבין הרופא המנתח  בהתאם למצב ולאפשרויות הרפואיות. 

ישנה חשיבות גדולה לגודל השתל והשיטה בה מבצעים את הניתוח, לכן חשוב לשמוע רופאים נוספים ולקבל חוות דעת נוספת.

התוצאה הסופית

חשוב להדגיש שאין בניתוח זה תוצאה סופית מדויקת, היות והשד ממשיך להשתנות ולצנוח בהתאם לתכונות הטבעיות של כל מנותחת ולשינוים פיזיולוגיים בעתיד. אי לכך, לא ניתן להשוות תוצאה של חצי שנה או תוצאה אחרי 5 שנים.

דגש חשוב נוסף לקראת הרמת חזה הוא ציפיות ריאליות: מנתח מוכשר ומיומן יכול לחולל שינוי ניכר וכך להעלות גם את מפלס הביטחון העצמי, אבל חשוב לזכור שיש גם מגבלות בהתאם למבנה הגוף ולמצב הקיים. בהתאם, משמש מפגש הייעוץ מנתחים בעלי יושרה גם כדי לוודא שהציפיות של המטופלת ריאליות. זאת כדי, למנוע מצב שבו מבחינה רפואית ההליך מסתיים בהצלחה אך האישה חווה מפח נפש עקב ציפיות שלא הייתה להן אחיזה במציאות. בנוסף, נבחנת הבשלות הרגשית לעבור הליך מורכב שמשפיע לא "רק" על השדיים אלא על החיים באופן כללי.

הרמת חזה והריון

באופן עקרוני תוכלי לעבור הרמת חזה ולאחר מכן להיכנס להריון. יחד עם זאת השלב בחיים שבו נמצאת כל אישה שמבקשת להרים את החזה חייב גם הוא להילקח בחשבון.

סיבה אחת לכך היא שניתוח בחזה ובפרט מורכב יחסית, כמו למשל שילוב של הרמה והגדלת חזה, או  הקטנת חזה עלול לפגוע ביכולת להניק.

אמנם מדובר בסיבוך לא שכיח, אבל היושרה מחייבת ליידע את המטופלות לגביו. בנוסף הריונות, לידות והנקות משפיעים כאמור על מבנה החזה ולכן עלולים לפגוע בתוצאות ניתוח שכבר בוצע.

בהתאם, תיתכן המלצה להמתין עם הרמת החזה עד להשלמת פרק הקמת המשפחה.

מצד שני, ישנן נשים שלאחר הריון והנקה חשות פגיעה של ממש בנשיות, גם זה פקטור שיש להתייחס אליו. בכל מקרה, יש להמתין כשלושה חודשים מסיום ההנקה ועד לניתוח הרמת חזה.

מחיר הניתוח

באופן טבעי עבור כל מי שמתלבטת אם לעבור הרמת חזה, מחיר ההליך הינו שיקול רלוונטי. הפרמטר הראשון לפיו נקבע המחיר הוא כמובן מורכבות ההליך המומלץ עבורך. השיקול השני הינו משך הניתוח- המחיר בחדרי הניתוח נקבע לפי משך הניתוח ולכן ניתוחים ארוכים ומורכבים כמו הרמת שדיים יתומחרו בהתאם. 

מרכיב נוסף בעלות הוא השכר של הרופא המנתח עצמו. כדאי לזכור שכל החלטה מחייבת בדיקה, הן של העלות והן של התועלת וכשמדובר בניתוח פלסטי ובפרט בהרמת חזה, שמהווה כאמור אתגר מורכב.

הניסיון והמיומנות של הכירורג הפלסטי משפיעים באופן דרמטי על סיכויי ההצלחה ועל התועלת של התהליך כולו.

השלב הראשון הוא, כאמור, מפגש ייעוץ לא מחייב מבחינתך את מוזמנת ליצור קשר כדי לתאם מפגש כזה שבו תוכלי לקבל המלצות ספציפיות עבורך ומידע רלוונטי נוסף שיעזור לך לקבל את החלטה הנכונה ביותר.

שאלות ותשובות לפני ניתוח הרמת חזה

 • המועמדת המתאימה לניתוח הרמת חזה היא אישה אשר שדיה איבדו את צורתם המקורית עם השנים, והפכו להיות שמוטים או מרוקנים או במילים אחרות אישה שהפטמה שלה נמצאת בגובה הקפל התת שדי או מתחתיו. המועמדות לניתוח חייבות להיות עם ציפיות ריאליות, היות ותכונות העור שבמקור גרמו לשד ליפול אינן משתנות! חשוב גם להבין שהכנסת שתל סיליקון לשד בניגוד למה שחושבים, אינה מרימה אותו אלא לרוב מגבירה את נפילת השד עקב עליה במשקל השד (כוח הכבידה ממשיך לפעול). נקודה חשובה נוספת היא שאין להשוות תוצאה של הרמת שדיים עם או בלי סיליקון לתוצאת הגדלת חזה בלבד, היות ומדובר בניתוחים שונים לחלוטין למצב אנטומי שונה. ככל שמבצעים את הניתוח בשלב מוקדם יותר של נפילת השד, כך קל יותר לתקן וגם התוצאה נראית טוב יותר. נשים רבות מעדיפות לחכות אחרי הלידות, דבר הגורם לשד להיראות יותר מרוקן ונפול ובנוסף לכך גם השנים מוסיפות (כח המשיכה). ככל שהנזק רב יותר – כך קשה יותר לתקן.

 • לפני הביקור אצל הרופא יש להצטייד במידע רפואי על מחלות, רקע רפואי, לוודא אלרגיות ולדעת אילו תרופות את נוטלת. רצוי לדווח על הרגלי עישון, שתיית אלכוהול ו/או צריכת סמים. בנוסף יש לבצע בדיקות דם. בהתאם לגילך ולפי ההיסטוריה המשפחתית, יבקש ממך הרופא לעבור בדיקת ממוגרפיה או אולטרסאונד, צילומי חזה וא.ק.ג טרם הניתוח. בביקורך אצל הרופא תקבלי הנחיות מפורטות בכתב ובע"פ. לגבי ההכנה לניתוח, רצוי לוודא שבן משפחה או חבר/ה ילווה אותך הביתה לאחר הניתוח. הניתוח להרמת חזה יבוצע בבית החולים על בסיס אשפוז יומי. לעתים נדירות נשארים לאשפוז במשך לילה אחד, בהתאם למצב הכללי.

 • בעקרון, השתל נותן מראה מלא וזקוף ואף שומר על מראה השד לאורך שנים. כאשר משתמשים בשתל מטפלים הן בנפילה והן במילוי השד. נשים רבות חוות נפילה וריקון של השד לאחר לידות והנקות, במקרה זה הרמה עם שתל הינה הפתרון. במקרים מועטים מסוימים בהם הצניחה היא מינימאלית, ניתן להשתמש בשתל בלבד וכך להימנע מהצלקות סביב הפטמה. בכל מקרה של הכנסת שתל רצוי שהגודל יהיה מינימאלי, היות ולטווח ארוך משקל השתל עלול לבטל בחלקו את תוצאות הניתוח.

   

 • כן, מאחר וצינורות החלב והפטמה לא נפגעים בניתוח זה. הניתוח היחידי בשד המגביל הנקה הינו ניתוח הקטנת חזה. יש לקחת בחשבון כי הריון והנקה עתידיים עלולים לפגום במידה מסוימת בתוצאה, במיוחד אם מדובר בהרמה בלבד ללא שתלים.

 • לא, המראה הכללי יכול להשתפר אך הסימנים לא ייעלמו לחלוטין.

 • דימומים – חלקם קלים וחלקם מחייבים ניתוח נוסף. זיהומים – בחתך הניתוחי או בעור השד בדרך כלל מגיבים טוב לטיפול אנטיביוטי, אבל בתנאי שהזיהומים שמתגלים בזמן. בעיות ריפוי ופתיחת תפרים חלקית – זוהי תופעה שכיחה לאור גודלו של החתך הניתוחי, ברובם המכריע של המקרים מדובר בבעיה קטנה המגיבה מצוין לטיפול מקומי פשוט. במקרים של זיהומים קשים ופתיחת תפרים יש צורך בהוצאה זמנית של שתלי סיליקון. הצטלקות – יכולה להיות טובה יותר או בולטת בהתאם לתכונות העצמיות של כל מנותחת. בלתי ניתן לצפייה מראש אבל בטיפול מתאים ורצוף ניתן להגיע לשיפור רב באיכות הצלקות. אסימטריה – שינוי בגודל השד בפטמה ובמיקומה. תחושה: שינויי תחושה בעור יכולים להיות זמניים או קבועים. בנוסף ניתן לציין את כל הסיבוכים ותופעות הלוואי הקשורים בהכנסת שתל סיליקון לשד (ראה בדפי הסבר להגדלת שדיים).

שאלות אודות ניתוח הרמת חזה

 • משך ניתוח הרמת חזה נע בין שעה עד שעתיים ואף יותר, בהתאם למורכבותו, אשר נקבעת על פי חומרת צניחת השד ועודפי העור שלו.

 • הניתוח המשולב של הרמה והגדלת שדיים נחשב לאחד הניתוחים הקשים והמורכבים בכירורגיה הפלסטית. הן מבחינת אורכו (כשעתיים) והן מבחינת הקושי לשלב 2 פעולות מורכבות כל אחת לכשעצמה. בנקודה זו חשוב לציין שבעולם קרוב לחצי מהמנתחים הפלסטיים מעדיפים לבצע ניתוח זה בשני שלבים בהפרש זמן של 6 חודשים. ניסיונו הרב של ד"ר מוסקונה כמנתח פלסטי בתחום ושיטת הניתוח שפיתח מאפשרים קבלת תוצאה טובה בשלב אחד.

 • במקרים מיוחדים ניתן לבצע הרמת שדיים רק בחתך סביב הפטמה. שיטה זו, בשילוב עם הגדלה ע"י שתלי סיליקון בולטים, נותנת תוצאות מעולות. שיטה חדישה להרמת שדיים ללא סיליקון מבוצעת לאחרונה במרפאתנו. בשיטה זו מעצבים את חלקו הפנימי של השד בצורת שתל, כך שמתקבל בסוף אפקט משולב. שיטה זו מתאימה רק לנשים שנפח השד שלהן מספיק ולא לנשים שהשד נופל וריק.

   

שאלות לאחר ניתוח הרמת חזה

 • ד"ר מוסקונה יעשה כל מאמץ על מנת שהצלקות יהיו אסתטיות ומינימאליות. למרות זאת חשוב לציין כי הצלקות בהרמת שדיים הינן ארוכות וקבועות. לעיתים הצלקות יכולות להיות אדומות ומגרדות למשך חודשים ורק בהדרגה הן תשתפרנה עד למצב של צלקת עדינה ובהירה. למרבית המזל, הצלקות ממוקמות באופן שיאפשר לך ללבוש חלק עליון עם מחשוף או בגד ים, אשר יסתיר את הצלקות במלואן.

 • שדיים גדולים הם במרבית המקרים נפולים ומחייבים הרמה, על כן, הקטנת חזה הוא ניתוח הכולל בתוכו הרמת חזה. יש לציין כי הקטנת חזה כוללת תמיד חיתוך סביב העטרה, לכן הקטנת העטרה היא חלק בלתי נפרד מהניתוח, במידה והיא נדרשת. במקרים אלו אין צורך בהכנסת שתל לשד היות והשד המקורי גדול מטבעו.

 • גם אחרי הניתוח נותר השד כחלק מן הגוף אשר מושפע משינויי משקל, גיל והריונות. ככל שיעברו על השדיים פחות שינויים, התוצאה תישמר לזמן ממושך יותר. אין לשכוח שלכל אישה תכונות שונות הנוגעות לאלסטיות של העור, וגם הן בעלות השפעה על התוצאה לטווח ארוך.

שאלות אודות ההחלמה מניתוח להרמת חזה

 • התחבושות מוסרות אחרי יום וניתן להתקלח באופן חופשי כל עוד לא נוגעים בפלסטרים המכסים את החתכים. הריפוי הינו תהליך הדרגתי. למרות שייתכן ותקומי ממיטתך לאחר יום, אל תתכנני לשוב לעבודה לפני שבוע או יותר, תלוי כמובן בהרגשתך.יש להימנע מהרמת דברים מעל גובה הראש למשך 3-4 שבועות והימנעי מכל מאמץ גופני למשך תקופה זו. רצוי להימנע מיחסי מין לתקופה של כשבוע או יותר.

 • התפרים הינם מסוג חדיש ומיוחד ואין צורך להוציאם. רק גוזרים את קצוות החוטים הבולטים מהעור.

 • כמו בכל ניתוח בכירורגיה פלסטית, קיים לעיתים צורך בניתוח מתקן. שכיחותם של ניתוחים פלסטיים אלו נע סביב 30%. הזמן המינימאלי לביצוע תיקון הוא לפחות ששה חודשים מיום הניתוח. במרפאתנו אחוז הסיבוכים נמוך בהרבה ועומד על אחוזים בודדים.
  סוג התיקון והמועד האופטימאלי יקבעו בתאום מלא בינך לבין הרופא בהתאם למצב ולאפשרויות הרפואיות. אנחנו לא גובים תשלום נוסף עבור ניתוחים מתקנים אבל יש צורך לשלם לבית החולים ולמרדים כחצי מהתשלום הראשון אשר שולם להם.

גלריית תמונות – הרמת חזה