רקע – תיאום ציפיות

שאיבת שומן הינה פעולה כירורגית אשר מטרתה לפסל ולעצב את הגוף על ידי הוצאת שומן באזורים מסוימים, לפי רצון המטופלים ובתיאום עם המנתח. שאיבת שומן אינו ניתוח המיועד להרזיה והתוצאה שלו איננה נמדדת בשינוי משקל או בכמות השומן שנשאב.

ניתוח זה אינו מהווה תחליף לדיאטה ואף לא לפעילות גופנית סדירה. היות וקיימת מגבלה של משרד הבריאות לגבי כמות השומן הנשאב בניתוח אחד (עד 5 ליטר) , ברור שהניתוח לא מיועד למטופלים שמשקלם עולה על 70-80- ק"ג, היות והתוצאה לא תצדיק את הסבל והמחיר הכרוך בביצוע ניתוח כה גדול. 

קיימות שיטות שונות לשאיבת שומן ביניהן שיטות הזוכות לשיווק תקשורתי נרחב כמו אולטרסאונד, לייזר וכו'. אולם, חשוב לדעת שרוב הרופאים הוותיקים והמנוסים משתמשים בטכניקה הבסיסית של שאיבת שומן רגילה. השיטות האחרות מהוות בעיקר גימיק שיווקי ונעלמות מהשוק בהדרגה, כפי שקרה לפני מספר שנים עם שיטת האולטרסאונד שזכתה לפופולריות תקשורתית רבה, אך כיום כמעט ואינה בשימוש.

במרבית השאיבות השכיחות של ניתוחי שאיבת שומן כמות השומן הנשאב הינה קטנה יחסית, שאיבת שומן זה ניתוח שמטרתו לחטב ולעצב את הגוף. בשאיבות אלו שואבים לרוב עד כשני ליטרים שומן. המועמדים האידיאלים הם אלה שמשקלם רגיל, עם איכות עור טובה ומוצקה, עם עודפי בליטות שומן באזורים מסוימים שאינם מגיבים לדיאטה או לפעילות גופנית. 

חשוב שהציפיות מהניתוח יהיו ריאליות. יש לזכור שניתוח זה אינו משנה כלל את איכות העור ואינו מביא למתיחה כל שהיא, נהפוך הוא, בעור שאיכותו ירודה (רפוי ולא מוצק) עלולים להיווצר עודפי עור המתבטאים בשקעים ובליטות (כמו גלים). באלה ניתן לטפל באמצעות טיפולי וואלה שייפ. 

בארה"ב, שאיבת שומן רובן המכריע  מתחת ל2 ליטר שומן נחשבת לניתוח הפלסטי המקובל ביותר. מדי שנה מבוצעים שם למעלה ממיליון שאיבות. יחד עם זאת, גם בישראל מבצעים כמות גדולה יחסית של ניתוחי שאיבות שומן, אך למרות זאת, עדיין מדובר בניתוח פחות פופולארי בהשוואה לניתוחי הגדלת חזהניתוחי אף או טיפולי מתיחת פנים. ההסבר העיקרי לכך הוא בתפיסת הציבור בארץ אודות הניתוח. בישראל, שאיבת שומן נתפסת לרוב כניתוח שמטרתו העיקרית הורדת משקל, במקום כניתוח המיועד לעיצוב הגוף בראש ובראשונה. כתוצאה מכך, מרבית שאיבות השומן בארץ מבוצעות בקטגוריית גודל בינוני עד גדול וכוללות שאיבה של בין שניים לחמישה ליטרים של שומן.

חשוב לציין כי לאחרונה, אנו עדים לשינוי במגמה בציבור הישראלי, כך שיותר ויותר שאיבות קטנות מתבצעות וניתוחי שאיבת השומן למטרות עיצוב תופסים תאוצה גם בישראל.

להלן שיטות הטיפול השונות:

 1. שאיבת שומן קלאסית (SAL)

הסוג השכיח ביותר של שאיבות השומן נעשה באמצעות הזרקת תמיסה סטרילית – תערובת של מי מלח שמסייעת להסיר את השומן, יחד עם חומר הרדמה מקומי לשיכוך הכאב ותרופה לכיווץ כלי הדם באזור המטופל. תערובת זו גורמת לאזור המטופל להתנפח ולהתקשות. בשלב זה המנתח מבצע חתכים זעירים בעור, ומחדיר, תוך כדי עיסוי האזור, צינורית דקה מתחת לעור בתנועות מעגליות, ששוברות את רקמות השומן. הצינורית מחוברת למכשיר יניקה, שמושך את הנוזלים ואת השומן העודף החוצה. על מנת להקל את פירוק השומן עשוי המנתח להחדיר מים פיזיולוגיים, אולם זה עשוי להאריך את משך ההליך ואף להכפילו. שיטה זו עלולה לגרום להופעת שטפי דם ודימומים תת עוריים, אולם הם צפויים לחלוף לאחר כשבועיים לכל היותר.

 1. שאיבת שומן באמצעות אולטרסאונד (UAL)

טכניקה זו משולבת לעיתים עם השיטה המסורתית. במהלכה המנתח מחדיר צינורית מתכת שפולטת קרינת אולטרסאונד מתחת לעור. הקרינה מפרידה את דפנות תאי השומן ומפרקת את השומן, כך שניתן להסירו בקלות. מכיוון שגלי אולטרסאונד מפיצים חום, חשוב להיזהר מהיווצרות כוויה עורית. כיום ניתן להיעזר בשיטה מתקדמת שמכונה VASLER, שבמסגרתה נעשה שימוש במכשיר ייחודי, שמשפר את קווי המתאר ומפחית את הסיכון לפציעות עוריות.

 1. שאיבת שומן באמצעות לייזר (LAL)

טכניקה זו משתמשת באור לייזר בעוצמה גבוהה כדי לפרק את השומן ולהסירו ביעילות ובקלות. במהלך ההליך המנתח מחדיר סיב לייזר דרך חתך זעיר ומסיר את השומן לאחר מכן באמצעות צינורית. השיטה מפחיתה סיכונים לדימום תת עורי וניתן לשלב עמה שיטות טיפול נוספות בלייזר למיצוק העור ולטפל בצלוליט לדוגמא.

 1. שאיבת שומן באמצעות הנעה – רטט (PAL)

בטכניקה זו נעשה שימוש בצינורית הנעה שמונעת קדימה ואחורה בתנועה מהירה. הרטט שנוצר מפרק את רקמות השומן והופך אותן לתחליב נוזלי, מה שמאפשר למנתח להסיר שומן עקשן מאוד ביתר קלות ומהירות. שיטה זו עשויה לגרום לפחות כאבים ונפיחות, ומסייעת להסיר שומן בדיוק רב יותר. המנתח עשוי לבחור בטכניקה זו אם נדרש להסיר כמויות שומן גדולות או אם המטופל עבר בעבר ניתוח שאיבת שומן. שיטה זו מאפשרת לבצע חתכים קטנים יותר ומקטינה את הסיכוי לדימומים פנימיים. כמו כן, ההחלמה ממנה עשויה להיות מהירה יותר.

שאיבת שומן ועיצוב הגוף כל החידושים האחרונים בעשור האחרון

ד"ר מוסקונה מתארח בתוכנית "מהיום דיאטה" ומספר על השיטות החדשות ביותר בשאיבות שומן ופיסול הגוף הכוללים זרועות מתיחת בטן והרמת הגדלת חזה.

ניסיון ד"ר מוסקונה והצוות

ד"ר רוני מוסקונה, מנתח פלסטי בכיר, הינו מחלוצי הטכניקה המודרנית לשאיבת שומן. את הכשרתו רכש מד"ר אילוז הנודע, אשר המציא את הטכניקה המודרנית לניתוחי שאיבת שומן. ד"ר מוסקונה רכש את הניסיון והידע, באותה העת כאשר ד"ר אילוז ביקר לראשונה בארץ, בבית החולים רמב"ם בחיפה, עוד בשנת 1984. ד"ר אילוז ביצע את ניתוחי שאיבת השומן הראשונים בארץ יחד עם צוות המחלקה, שכלל גם את ד"ר רוני מוסקונה. מאז ביצע ד"ר מוסקונה למעלה מ-5000 שאיבות שומן בשיעור הצלחה גבוה.

ד"ר מוסקונה - תעודת חבר באיגוד האמריקאי - שאיבת שומן
תעודת חבר באיגוד האמריקאי לשאיבת שומן

ד"ר הייא חזן מובילת תחום שאיבות השומן ומתיחות בטן במרפאות מוסקונה

במהלך השנים ד"ר מוסקונה הכשיר את ד"ר הייא חזן נחל'ה בשיטתו וכיום היא מבצעת במרפאות מוסקונה ניתוחים רבים של שאיבות שומן ומתיחת בטן.

אזורי שאיבת שומן אפשריים

ניתן לבצע פעולה זו כמעט בכל מקום בגוף" למשל גב שאיבת שומן בבטן, שאיבת שומן ירכיים, שאיבת שומן ישבן, שאיבת שומן מותניים, זרועות, סנטר, צוואר, עכוזים עליונים וחיצוניים ועוד …

שיטת 3 השלבים

שלב 1: לטיפולים לפני הניתוח

חידוש סיבי קולגן גלי אינפרא רד מחממים את האזור המיועד לניתוח ובכך תורם להמרצה ולמתיחת סיבי הקולגן ובכך מסייע לחידושם.

שיפור אספקת הדם במצב הרגיל של מצבור תאי שומן  90% מכלי הדם נמצאים במצב דחוס פעולת ואקום גורמת להרחבת כלי הדם ובכך מאפשרת זרימת דם טובה יותר ואספקת חמצן טובה יותר.

לפני ואחרי פעולת שאיבת שומן
לפני ואחרי פעולת שאיבת שומן

 

טכנולוגיה זו עוזרת לגופך להגיע בצורה טובה יותר לניתוח, היא ממקסמת את תוצאת הניתוח ממזערת את הסיבוכים ומקצרת תקופת ההחלמה.

שלב 2: הניתוח

שאיבה – הוצאת עודפי תאי שומן הממוקמים מתחת לעור מאזורי הבטן, המותניים, הירכיים פנימיות וחיצוניות סנטר ועוד. השאיבה נעשית מאזורים עם שומן עיקש שלא נעלם בשום דרך אחרת, כולל ספורט.

 

 

שלב 3: לאחר הניתוח – המטרה: החלקת העור באזור המנותח, מניעת גבשושיות

 • מיצוק העור והקטנת נפח השומנים- ע"י גלי רדיו חימום אנרגיה לא סלקטיבית המטפלת בשכבות העור השונות ממצקת את העור ומקטינה את נפח תאי השומן. 
 • המשכת חידוש סיבי קולגן – ע"י גלי אינרפרה רד חימום שטחי מחממת חימום שטחי של האזור המטופל, ממריצה ותורמת למתיחת סיבי הקולגן ובכך מסייעת לחידושם.
 • ניקוז לימפתי- הגלגליות שמסתובבות יוצרות עיסוי המכאני, התורם משמעותית לסילוק נוזלים ורעלים, שחרור עודפי שומן ונוזלים והמרצת המערכת הלימפתית.

 

סדרי גודל של שאיבת שומן

שאיבות שומן מתחלקות לשאיבות קטנות, בינוניות , וגדולות.

שאיבות שומן קטנות – שואבים עד כשני ליטר של שומן. בשאיבות קטנות אלו, התוצאות לרוב טובות מאוד. ההליך קל יחסית ואחוז הסיבוכים מזערי. לאחרונה מתבצעות יותר ויותר שאיבות בסדר גודל זה.

שאיבות שומן בינוניות – שאיבות בסדר גודל של עד כארבעה ליטר של שומן. אלו השאיבות הנפוצות בארץ. התוצאות טובות אצל החולים המתאימים. רמת הכאב מינימלית ואחוז הסיבוכים נמוך יחסית.

שאיבות שומן גדולות – מדובר בשאיבות בסדר גודל של בין ארבעה ליטר שישה שומן. גם בכמות זו אחוז הסיבוכים נחשב זעום יחסית.אם כי מחייב טיפול באשפוז לילה.

טיפ: על מנת למקסם את תוצאת הניתוח, מומלץ לאחר הניתוח לבצע טיפולי הצרת היקפים ותיקון צלוליטיס בכדי להגיע לעור חלק וחטוב. לפרטים נוספים שאלי את היועצת המטפלת שלך בזמן הייעוץ במרפאה.

תיאום ציפיות יתבצע בשיחה עם המנתח, חשוב לשים לב ולזכור את אשר יאמר בפגישת ייעוץ, בכדי להימנע מאכזבות בעתיד. הגיל אינו מהווה בעיה, אלא מצב הבריאות הכללי ואיכות העור. נושא זה יעלה כמובן בפגישת הייעוץ.

הרדמה ואופי הניתוח

ניתוח שאיבת שומן מתבצע בהרדמה כללית, על פי החלטת המרדים. הניתוח נמשך בהתאם לכמות השומן הנשאבת ומספר האזורים המנותחים. בדרך כלל נמשך כשעה או מעט יותר. השיטה המודרנית לשאיבת שומן מתבצעת באמצעות מכשור חדשני ומתקדם, הכולל צינוריות שאיבה דקות, המקנות תוצאה אסתטית טובה ומונעות משקעים מיותרים בעור לאחר הניתוח.

הניתוח נעשה באמצעות צינורית המחוברת למכשיר ואקום עם רטט המאפשר שאיבה חלקה ורציפה אודות לתכונות המכשיר הרוטט.

סיבוכים וסיכונים

כל פעולה כירורגית מלווה בתופעות לוואי ובסיבוכים. לרוב ניתוח שאיבת שומן הוא אחד הניתוחים שאחוז הסיבוכים בו נמוך כמובן בתנאי שהוא מבוצע בתנאים טובים בבית חולים מצויד היטב על ידי מנתח מנוסה. 

ניתן לחלק את  הסיבוכים אסתטיים מקומיים ולסיבוכים סיסטמיים כללים. בקבוצה הראשונה, מדובר בהופעת גלים בעור ואי סדירות בעור.(תופעה זו מתרחשת בעיקר אצל נשים עם עור לא אלסטי), בשינוי צבע או תחושה (לרוב זמניים), בהופעות שקעים או בליטות- עקב שאיבת יתר או חסר.

בקבוצה השנייה, מדובר בזיהומים (נדירים ביותר), בשינוי מאזן הנוזלים, בתסחיפים ורידיים ברגליים או בריאות- אלו נדירים ביותר ולא נתקלתי בהם בכל השנים שבהן אני מבצע שאיבת שומן (מעל 30 שנה). עלולים להיות גם נקבים באיברים פנימיים או בעור, אבל אלה נדירים ביותר.

מקובל שאחוז הסיבוכים יחסי לכמות השומן הנשאב, והוא עולה באופן תלול בשאיבות גדולות של מעל 5 ליטר שומן- שאיבות שאינן מבוצעות כיום בארץ.

הכנה לניתוח שאיבת שומן

ההכנה לניתוח זה דומה לכל ניתוח המבוצע בהרדמה כללית ומצריכה בדיקות מקדימות, בהתאם לגיל החולה ומצבו הכללי. בשאיבות שומן גדולות (מעל 4 ליטר) אנו נוהגים לבקש תרומה של מנת דם עצמי, תרומת דם זו נעשית כ10 ימים לפני הניתוח.

המנה נשמרת ומוחזרת לחולה ביום הניתוח. בצורה זו, למרות איבוד דם בניתוח, ניתן להשיג המוגלובין גבוה יחסית וחזרה מהירה לשגרה לאחר הניתוח. כל שאיבות השומן שאני מבצע נעשות בבית חולים מורשה. כאשר שאיבות שומן גדולות מבוצעות לרוב

בבית החולים האיטלקי בחיפה – מוסד שהוא בעל רישיון נרחב של משרד הבריאות, והכולל מכון רנטגן, מעבדה ואישור למתן דם.כל העוברים שאיבות גדולות מאושפזים לפחות לילה לאחר הניתוח. 

יש להכין חגורת לחץ מתאימה, שאותה אנו חובשים מיד בסיום הניתוח למשך 3 שבועות. לאחר הניתוח מלבישים מיד את המחוך. לרכישת חגורת לחץ תדברי עם המתאמת שלך.

ביום הניתוח

בטרם הניתוח ד"ר מוסקונה נוהג לצייר על גוף המנותח בטוש לא מחיק את התכנון המלא של השאיבה, דהיינו היכן בדיוק שואבים וכמה בכל מקום ואזור. בנקודה זו חשוב לשים לב לאזורים שסומנו על הגוף לבל ישכח מקום שרציתם לעבור בו שאיבה. תכנון זה נעשה בעמידה שהרי ידוע שהגוף בשכיבה נראה שונה. שיטת הניתוח דומה ברוב המקרים ומבוססת על טכניקות בסיסיות הקיימות בכירורגיה פלסטית כבר שנים רבות, אולם יש לדעת כי בכל זאת נעשתה התקדמות גם בשאיבות שומן.

 2 דברים השתנו בשנים האחרונות:

 1. הצינורות שבאמצעותם  מבוצעת השאיבה הפכו לדקים מאוד. זה מביא לתוצאה חלקה יותר בעור ושליטה מלאה יותר באיכות האסתטית של התוצאה הסופית.
 2. בטרם הניתוח מוזרקת לגוף תמיסה המכילה חומרי הרדמה מקומית וחומרים מעכבי דימום. (תמיסת טומסנט) השימוש בתמיסה זו הביא להעלמות כמעט מלאה של הכאב לאחר הניתוח והקטין משמעותית את איבוד הדם במהלך הניתוח.

לאחר ניתוח שאיבת שומן

לאחר הניתוח יש צורך ללבוש מחוך מיוחד במשך כשלושה שבועות. התוצאה הראשונית של הניתוח מתקבלת אחרי כשישה שבועות, ואילו התוצאה הסופית מתקבלת כעבור כחצי שנה. הניתוח אינו מיועד לנשים שמנות בעלות עור רפוי. אלא לנשים המעוניינות לחטב את גופן ולהיפטר משומן עודף בגוף. יש להדגיש כי מדובר בשומן אשר אינו יכול לצאת מהגוף בדרכים אחרות, כגון פעילות גופנית.

ניתוח שאיבת שומן  אינו מתקן צלוליטיס. על מנת להיפטר מצלוליטיס יש מגוון מכונות וטיפולים להצרת היקפים, אשר חלקם מצליחים לשפר ואף להיפטר מצלוליטיס. פעמים רבות, אנו משתמשים במכשור זה אחרי ניתוח שאיבת שומן כפעולה משלימה.

שאיבות שומן ועולם המחקר

במחקר שביצע ד"ר מוסקונה בבית חולים רמב"ם, אשר בדק את רמת שביעות הרצון ואת טווח תוצאת הניתוח, התברר במעקב כעבור 10 שנים לאחר הניתוח, כי רמת שביעות הרצון מהתוצאה הייתה מעל 80%. אחוז הסיבוכים הרפואיים היה קרוב לאפסי. מחקר זה סותר את הטענה שתוצאות הניתוח אינן לטווח ארוך. המחקר בוצע על 150 מנותחים שעברו שאיבות שומן גדולות (בין שלושה לשישה ליטרים של שומן). עוד נמצא כי בטווח הארוך, למנתח יש רק חלק מהשגת התוצאה הסופית. שמירה על אורח חיים נכון, ביצוע פעילויות גופניות וספורט בשגרה, כמו גם אכילה נכונה ותזונה נכונה, יעזרו לשמירת התוצאה לטווח הארוך.

שאלות ותשובות לפני ניתוח

 • אנשים שמשקלם רגיל, עם איכות עור טובה ומוצקה, עם עודפי בליטות שומן באזורים מסוימים שאינם מגיבים לדיאטה או לפעילות גופנית.
  חשוב ביותר שהציפיות מהניתוח יהיו ראליות. יש לזכור שניתוח זה אינו משנה כלל את איכות העור ואינו מביא למתיחה כל שהיא, נהפוך הוא, בעור שאיכותו ירודה (רפוי ולא מוצק) עלולים להיווצר עודפי עור המתבטאים בשקעים ובליטות (כמו גלים). בהם ניתן לטפל באמצעות טיפולי וואלה שייפ.

  מטרת הניתוח היא לשפר את מבנה הגוף ולהגיע למבנה יחסית סימטרי , לדוגמא: נשים עם אגן רחב עם מותנים צרות מאוד הן מועמדות אידאליות. השאיבה נעשית ביריכים הפנימיוןת והחיצוניות ולעיתים גם בירך קדמית. ניתן לאחר מכן להשלים נפחים באמצעות חומצה היאלרונית מיועדת לגוף לקריאה בהרחבה עיצוב ומילוי ישבן.

  מומלץ לבצע את השאיבה כאשר העור  גמיש ואלסטי ככל הניתן לכן לפני הניתוח אנחנו מבצעים טיפולים להזרמת הדם לקריאה בהרחבה על השיטה , מגיל 35 העור מתחיל לאבד את גמישותו, דבר היכול להשפיע על תוצאת הניתוח שאיבת השומן להותיר את העור רפוי ומדולדל. 

 • שאלה מצוינת וחשובה. ממש לא! הניתוח מיועד אך ורק לאנשים שדיאטה לא יכולה לעזור להם לשפר אזורים מסוימים בגופם.

 • ההתאמה לניתוח נקבעת בפגישת הייעוץ הראשונה. היא תלויה כמובן במצב השומן בגוף אבל גם במצב הבריאותי הכללי ופחות בגיל. חשוב לדעת כי סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב, ראות וכלי דם מעלים את הסיכון לסיבוכים בניתוח שאיבת שומן. עליך להתייעץ עם הרופא לגבי המשך נטילת כל תרופה. הפסקת עישון למשך שבועיים לפני הניתוח ושבועיים נוספים אחריו, חשובה להשגת ריפוי טוב יותר.

 • במקום בו התבצעה השאיבה והוסרו התאים, אי אפשר להשמין, כי לא יתפתחו בו תאים חדשים. עם זאת, אם לא מקפידים על תזונה נכונה ניתן להשמין  במקומות אחרים בגוף! התוצאה של שאיבת שומן קבועה לשנים רבות, בתנאי ששומרים על משקל קבוע.

 • כמעט מכל מקום שהתרכז בו שומן – מותניים ובטן, צדי האגן, ירכיים, ברכיים, שוקיים, ידיים, גב ואפילו צוואר עליון.

  שאיבת שומן בבטן
  תהליך שאיבת השומן מתבצע בצורה שתוארה מעלה, כאשר הרופא מבצע חתך קטן באזור הטבור, או באזור קו המפשעה, דרכו יוכנס הנוזל לניפוח ודרכו גם וישאב השומן. יש לשים לב כי בבטן המטופל אין עור רפוי עודף, שכן שאיבת השומן יכולה לגרום לעור להתרופף אף יותר. במקרים כאלו, מומלץ לשקול לשלב ניתוח מתיחת בטן על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר. לאחר הניתוח ייחבש המטופל בחגורת בטן מחטבת איתה יאלץ להישאר במהלך תקופת ההחלמה על מנת להגיע לתוצאות אידאליות.

  שאיבת שומן מהירכיים
  רוב הנשים יצהירו כי השומן בירכיים הוא השומן שמפריע להן ביותר, וכי הוא השומן שהכי קשה להיפטר ממנו באמצעות תזונה וספורט, לכן יגיעו לניתוח שאיבת השומן ועיצוב הירכיים. הניתוח הזה הוא מעט ארוך יותר מניתוח שאיבת השומן בבטן, שכן זווית הכניסה אל הירכיים יכולה להיות מעט בעייתית ויש צורך לשאוב שומן מכל האזור (פנים הירך, האזור החיצוני של הירך, והחיבור בו פוגשת הירך את הישבן). לאחר סיום הניתוח ייחבש המטופל בחבישת לחץ או חגורה מיוחדת על הירכיים על מנת להשיג תוצאות טובות.

 • על שיטות השאיבה השונות ועל כוונת המנתח לגביך. חשוב לדעת על החלק החשוב שיש לך בשמירה על תוצאות הניתוח כדי שהמצב לא יחזור לקדמותו ואף גרוע מכך.

 • נשים צעירות או מבוגרות עם עודף שומן באזורים ספציפיים המשנים את הפרופורציה הטבעית של הגוף, לאחרונה עולה יותר ויותר מספר הגברים המעוניינים בניתוח. אינו נועד לאנשים שמנים ואינו משמש תחליף לדיאטה.

שאלות ותשובות לגבי מהלך הניתוח

 • לא, משום שהשרירים נמצאים מתחת לאזור ממנו נשאב השומן.

 • בשאיבות של עד 5 ליטר הסיבוכים נדירים. מידה מסוימת של חוסר תחושה באזור השאוב וסביבו היא זמנית ולעיתים נדירות נשארת קבועה. לעיתים נדירות עלולה להיווצר חוסר סימטריה, או שינויים בעור המתבטאים בהופעת שקעים ובליטות.

  שאיבת שומן היא הליך מבוקש מאוד – בארה”ב למשל זהו הניתוח הפלסטי השני במידת הפופולריות שלו.

  גם במדינות אחרות בעולם וגם ישראל, ישנו ביקוש רב להצרת היקפים וחיטוב הגוף באמצעות שאיבה של שומן מאזור ספציפי. אחת הסיבות לכך שמדובר בפרוצדורה פופולרית, למרות שהיא מחייבת התערבות כירורגית, היא אחוזי ההצלחה המרשימים של ההליך. הליך זה מבוצע ע”י כירורגי פלסטי מנוסה ומיומן. יחד עם זאת, חשוב לזכור שכמו בכל ניתוח, גם שאיבת השומן יוצרת סיכונים אפשריים מסוימים וכדאי שכל מי ששוקל לעבור את הניתוח יהיה מודע אליהם.


  הסיכונים הם:

  ירידה ברמת ההמוגלובין – סיבוך אפשרי במסגרת שאיבת שומן, ובמיוחד אם היא נרחבת יתר על המידה, רופא מיומן כמובן יקפיד לבצע שאיבה בהיקף כזה שלא יפגע ברמת ההמוגלובין, שבין השאר מעביר חמצן לכל איברי הגוף ומאפשר פעילות תקינה של השרירים. הזלפת תמיסת "טומסנט" בטרם הניתוח, מקטינה משמעותית את איבוד הדם ומאפשרת שמירה על המוגלובין תקין. זה גם מאפשר חזרה מהירה יותר לשיגרה.
  פגיעה במאזן הנוזלים בגוף – שאיבה של שומן מוציאה מהגוף גם נוזלים, וככל שנשאב יותר שומן כך נשאבת גם כמות גדולה יותר של מים. גם סיכון זה ניתן לצמצם משמעותית, אם מקפידים על שאיבה בהיקף סביר של שומן.
  תסחיף שומני לריאות – במקרים נדירים עלולה חתיכה של שומן להתנתק מהמקום בו היא נמצאת, לחדור אל וריד שהשאיבה פצעה– ולנוע אל עבר הריאות. במקרים אלה, חתיכת השומן עלולה לחסום כלי דם בריאות ובעצם לגרום לאוטם בריאה שמחייב טיפול נמרץ מידי. ככל שהשאיבה היא בהיקף נרחב יותר, כך גדלה רמת הסיכון להיווצרות תסחיף שומני לריאות.
  אובדן תחושה – אובדן מסוים של התחושה באזור שממנו נשאב השומן הוא תופעת לוואי טבעית, וברוב המקרים היא חולפת מעצמה תוך כשבוע. יחד עם זאת ישנם מקרים שבהם האדם סובל מאובדן התחושה, או לחילופין דווקא מרגישות יתר, לפרק זמן ארוך יותר.
  הסיכונים הקשורים להרדמה – כשעוברים שאיבת שומן סיכונים אפשריים אחרים נובעים מהעובדה שהניתוח מתבצע בהרדמה. בין הסיכונים הקשורים להרדמה: ירידה דרסטית בלחץ הדם, דופק מואט וחסימה של נתיב אוויר. כמו כן עלול להיגרם נזק למיתרי הקול או לשיניים (בשל החדרת הצינורות אל קנה הנשימה). בהתאם חשוב לבחור את הרופא המנתח לא רק על סמך רמתו המקצועית, אלא גם לפי איכות הצוות שעובד איתו ובפרט הרופא המרדים ורמת חדר הניתוח שבו תתבצע השאיבה.
  הניתוח עבר בשלום אבל המנותח אינו שבע רצון – בנוסף לסיבוכים פיזיים, שכאמור מתרחשים רק לעתים נדירות ובחירתו של מנתח פלסטי מיומן מצמצמת משמעותית את הסיכון כי אכן יתרחשו, עלול להיווצר מצב שבו הניתוח עצמו עבר בהצלחה והמנותח לא סובל משום בעיה פיזית – אבל תוצאות הניתוח גרמו לו להתאכזב. סיבות אפשריות לאכזבה: מראה לא “מספיק” חטוב, הופעת שקעים בעור באזור המטופל, חוסר סימטריה ועוד.

  תופעה זו ניתנת לצמצום במידה ומתבצע תאום ציפיות מוקפד בטרם הניתוח.

 • שאיבות שומן מתחלקות לשאיבות קטנות, בינוניות וגדולות.

  • שאיבות קטנות – שואבים עד 2 ליטר של שומן. בשאיבות אלו התוצאות טובות מאוד, המהלך קל יחסית ואחוז הסיבוכים נמוך מאוד.
  • שאיבות בינוניות – שאיבות בסדר גודל של עד 2-4 ליטר. אלו השאיבות הנפוצות בארץ התוצאות טובות אצל החולים המתאימים. רמת הכאב מינימאלית, אחוז הסיבוכים נמוך.
  • שאיבות גדולות – מדובר על שאיבות בסדר גודל של 4-6 ליטר. מדובר בניתוח גדול יותר המחייב ברוב המקרים מתן דם עצמי. המהלך קשה יותר משני הראשונים אבל אחוז הסיבוכים עדיין נמוך. מחייב טיפול והשגחה בתנאים טובים.
 • בניתוח ד"ר מוסקונה מזליף לרקמת השומן תמיסה המכילה נוזל פיזיולוגי עם חומר נגד כאבים (לידוקאין) וחומר המכווץ את כלי הדם (אדרנלין). נוזל זה מקל על ביצוע השאיבה, מפחית דימומים וסיבוכים ומפחית את הכאב לאחר הניתוח. בניתוח, השומן נשאב באמצעות צינורית דקה וחלולה. הצינורית עצמה מוחדרת מתחת לעור דרך חתכים זעירים באורך מספר מילימטרים. חתכים אלו ממוקמים לרוב באזורים מוסתרים ובקפלי עור וכמעט ולא מותירים סימן בתום תהליך ההחלמה.

 • הניתוח מתבצע בחדרי הניתוח בבית החולים האיטלקי וגם בת"א. מדובר בביתי חולים לכל דבר עם חדרי התאוששות, מעבדה ואשפוז לפי הצורך וזאת בניגוד לרוב המקומות שלהם אישור לביצוע פעולות קטנות ואשפוז עד 23 שעות.

 • ישנן מספר שיטות ודרכים להמיס שומן חלק באמצעות מכשירי גלי רדיו וחלק באמצעות גלי אינפרה רד. ישנם גם פיתוחים של אלקטרודות חשמל. למידע נוסף על כך תמצאו בפרק צלוליטיס
  וולה שייפ מתאים להצרת היקפים ועיצוב הגוף באזור הבטן, הישבן, הירכיים והרגליים ברמה פחותה משאיבת שומן קטנה (מתחת 2 קילו) כמו כן, וולה שייפ מצוין לשיפור צלוליטיס.

  טכניקת המסת שומן כמעט ואיננה בשימוש כיום. טכניקה נוספת אשר נמצאת בשימוש מוגבל היא עלי ידי המסה פנימית של השומן בטרם שאיבתו. התהליך מתבצע על ידי צינורית מיוחדת הגורמת לכוויה פנימית תת עורית של השומן. טכניקה זו כרוכה בסיבוכים רבים של התכווצויות בעור במידה וההליך מתבצע על ידי רופא שאינו מנוסה.

שאלות ותשובות לאחר הניתוח

 • הדבר הכי מטריד הוא המחוך שיש להסתובב עימו מספר שבועות אחרי הניתוח כדי לעזור לעור להתהדק בחזרה ובצורה טובה למקומו ולהקטין את הנפיחות והבצקת. באופן מפתיע, הכאבים אחרי הניתוח הם מינימליים ומושפעים מחומרים מיוחדים המוזרקים לאזור השאיבה בזמן הניתוח. מידת הכאב תלויה בגודל הניתוח. לרוב הכאב עמום, אך חולף יחסית מהר. בנוסף יכולים להיווצר שטפי דם באזורי השאיבה, אך הם ייעלמו, בדרך כלל אחרי שלושה שבועות. ניתוח זה מתאפיין בנפיחות רבה היורדת בהדרגה, לכן התוצאה הסופית מתקבלת רק לאחר שישה חודשים.

 • לאחר הניתוח העור צריך לעבור תהליך של התכווצות מחדש ולהתאים עצמו לאזור הנשאב. ככל שהשאיבה יותר גדולה – רמת ההתכווצות הנדרשת היא יותר גדולה וכאן טמונה אחת הסכנות – לא אצל כולם מתכווץ העור באותה מידה, זוהי  פונקציה של גיל וסוג העור, כמו שאצל נשים בהריון אי אפשר לצפות איך יתכווץ עור הבטן לאחר הלידה, כך גם אחרי שאיבה. בפועל זה מתבטא בגבשושיות או שקעים, עקב התכווצות לא מושלמת של העור.

 • בשאיבות שומן קטנות אין כמעט סיבוכים כלליים. בשאיבות שומן בינוניות עלולים להיות זיהומים, שטפי דם, נפיחות יתר וסיבוכי מסכני חיים, כגון: תסחיפי שומן לורידים או לריאות.

 • במידה ויש עלייה משמעותית במשקל – השומן יכול להצטבר באזורים שלא עברו שאיבה, היות ומספר תאי השומן באזורים אלו לא נפגע.

  היות ומספר תאי השומן בגוף הינו קבוע, הוצאה של תאים אלה באזור שאיבה, יקטין את האפשרות להופעת שומן באזורים אלה. יחד עם זאת, הדבר לא ישפיע על אזורים אחרים. 

  לכן, משקל קבוע הוא תנאי לתוצאה ארוכת טווח.

 • הצלקות הן בגודל 3-4 מ"מ והן כמעט לא נראות לטווח הרחוק. ייתכנו סימנים של שטפי דם קלים אשר ייעלמו במהלך שבוע עד חודש מיום הניתוח.

 • בדרך כלל ניתן לחזור לפעילות שגרתית לאחר מספר ימים, אולם יש להמתין כשבועיים עד להתחלת פעילות מאומצת יותר. חשוב לדעת כי קצב ההחלמה תלוי גם בהיקף הניתוח. בשאיבות גדולות מעל 3 ליטר יש ירידה בערכי ההמוגלובין, דבר המקשה על פעילות גופנית בשבועות הראשונים.

 • הסימנים של שטפי הדם והנפיחות מתחילים לרדת כשלושה שבועות לאחר ההליך. ניתן לראות שינוי בצורת הגוף זמן קצר לאחר הניתוח, אולם השינוי יהפוך מוחשי יותר לאחר ארבעה עד שישה שבועות מהניתוח. לאחר כשלושה חדשים תעלמנה רוב הבצקות הקלות שנותרו והתוצאה הסופית של הניתוח תראה לאחר שישה חודשים.

 • בכדי להגיע לעור חלק ללא גבשושיות אנו משלבים טיפול העלמת צלוליטיס והצרת היקפים לאחר הניתוח, כטיפול משלים. לשאיבת שומן ניתן להתחיל בטיפול לאחר שלושה חודשים מן הניתוח.

 • תוצאות הניתוח לשאיבת שומן הן קבועות כל עוד תשמרי על משקלך. אולם, גם אם תהיה עליה במשקל הרי שחלוקת המשקל תהיה לרוב אחידה יותר ותהיה פחות הצטברות שומן באזורים הבעייתיים, כפי שקרה טרם הניתוח. לסיכום, התוצאה תלויה בך ורק בך.


  למידע משלים בנושא ניתוחים פלסטיים ראו מאמרים בנושא מתיחת בטןצלוליטיס.

 • שאיבת שומן אינה מתאימה לאלו הסובלים מעודף משקל משמעותי, מעל 80 ק"ג, או, לאנשים  המעוניינים לרדת מעל 6 קילו שומן ויתכן הניתוח האידאלי בשבילם הינו קיצור קיבה.

 • אין מגבלה, אך יש לשים לב לסוג העור, גיל ומשקל המשפיעים על התוצאה הסופית. 

  עור הבטן של יולדת צעירה, למשל, חוזר לעצמו ללא שום קושי למרות המתיחה העצומה שעבר במהלך הריון. לעומת זאת העור של יולדת מבוגרת מתקשה לחזור לעצמו ונותר לעיתים רפוי ומדולדל.

גלריית תמונות – שאיבת שומן

צפו במהפך של נטליה שעברה 7 ניתוחים כולל שאיבת שומן, מתיחת בטן מלאה והרמת חזה: