למי מתאים ניתוח הרמת עפעפיים?

ניתוח עפעפיים יכול לשפר את מראה הפנים  ואף את הביטחון העצמי, בכדי שתהיה התאמה מלאה בין רצון המטופל לבין המלצות הרופא,  צריכה להיות הבנה מלאה ביניהם, תוך הבנה של המטופל במראה האידיאלי לפני מגבלות ויכולות ניתוח עפעפיים. לפני החלטה על ביצוע  ניתוח עפעפיים, עלייך לחשוב היטב על הציפיות מהניתוח, ולדון על כך עם  הרופא המנתח. 

רוב המנותחים הינם בגיל 32 ומעלה גברים ונשים, במידה וקיימת צניחה משמעותית בגיל צעיר יותר ניתן לבצע את הניתוח קודם.

יש שני סוגים:

ניתוח עפעף עליון מבוצע במקרים של עודף עור בין הגבה לעין או בשל נוכחות בלט שומני בחלק הפנימי של העפעף העליון. ניתוח זה מיועד להסרת עודפי עור ושומן ואינו משמש להרחבה/פתיחה, של העיניים, רק פעולה של הרמת גבות, או הזרקת בוטוקס תביא "לפתיחה של העיניים".

ניתוח עפעף תחתון מבוצע במקרים של עודף עור בעפעף תחתון ובנוכחות שקיות שומן המתגברות ע"י לחץ על העין או במבט כלפי התקרה. בניתוח מוציאים עודפי עור ושומן מהעפעף התחתון.  

הניתוח מבוצע בהתאם למצב הרפואי של העפעפיים ולאו דווקא בגלל הגיל. יש לזכור שהניתוח אינו משנה את מפתח או צורת העיניים.

צפו בפרק על ניתוח עפעפיים בתוכנית The New Selfie

סיכונים וסיבוכים

במידה ויש לכם אחת מן הבעיות הרפואיות: בעיות בבלוטת התריס, לחץ דם גבוה, מחלות כלי דם, מחלות לב וסוכרת יובש בעיניים או חוסר כרוני בדמעות, היפרדות רשתית וגלאוקומה. יש לציין זאת זאת במהלך הייעוץ. במצבים בהם הניתוח מבוצע ע"י כירורג פלסטי מנוסה, הסיבוכים בדר"כ מזעריים ונדירים. למרות זאת, תמיד קיים סיכוי לסיבוכים, כגון זיהום או תגובה להרדמה. ניתן להפחית את הסיכון ע"י השמעות להוראות המנתח לפני ואחרי הניתוח.

תופעות לוואי

תופעות לוואי אופייניות לאחר ניתוח עפעפיים כוללות ראיה מטושטשת או כפולה למספר ימים נפיחות זמנית בצידי העפעפיים; חוסר סימטריה קלה בתהליך הריפוי וסימנים כחולים תת עוריים. לאחר הוצאת התפרים יתכנו ציסטות תת עוריות לבנות וקטנות; המנתח יכול להסירן באמצעות מחט עדינה. לאחר ניתוח עפעפיים, ויתכנו קשיים בסגירת העיניים בעת שינה, במקרים נדירים מצב זה יכול להיות קבוע. סיבוך נדיר נוסף הינו אקטרופיון – "משיכה" כלפי מטה של העפעפיים. ברוב המקרים התופעה חולפת מעצמה תוך מספר שבועות, במקרים קשים דרוש ניתוח נוסף לתיקון. עלולות להיות בעיות הקשורות בצלקות- נוקשות, תחושת לחץ, אודם מקומי ומשיכה, כל אלה חולפים מעצמם או בטיפול מקומי פשוט.

הכנה לניתוח עפעפיים קדם הייעוץ במרפאות מוסקונה

החלק הראשון בתהליך קבלת ההחלטה האם לעבור את הניתוח הוא פגישה עם רופא העיניים שיבדוק את הסיבה לצניחת העפעפיים וימליץ על הטיפול המתאים והאופטימלי. כמו כן, רופא העיניים יבדוק את תקינות הראייה ומדדים נוספים בעין. במידה והוחלט ביחד עם הרופא לבצע ניתוח עפעפיים, ייתן הרופא הנחיות מדויקות, לפי המצב הבריאותי שלכם כיצד להתכונן לניתוח, כגון אילו תרופות עליכם ליטול ומאיזה להימנע.

הייעוץ

פגישת הייעוץ הראשוני עם מנתח פלסטי חשובה מאוד. הרופא המנתח צריך לדעת את ההיסטוריה הרפואית המלאה ,מומלץ להכין מראש מסמכים הקשורים בכך. יש לציין בייעוץ: אלרגיות / רגישויות קיימות, לקיחת תרופות (בעיקר חשובות תרופות לדילול דם כמו אספירין), צריכת סמים ועישון. כמובן שחובה לעדכן על בעיות בראייה /יצירת דמעות. 

בייעוץ עם המנתח הפלסטי מוסברות מטרת הניתוח והציפיות ממנו.

במהלך הייעוץ דנים האם יש צורך לנתח את העפעפיים העליונים בלבד, התחתונים בלבד או שילוב של עפעפיים תחתונים ועליונים. נקודה נוספת שדנים בה הינה האם יש צורך בהסרת עודפי העור, שקיות השומן, יתכן שילוב של שניהם. כמו כן, ד"ר מוסקונה ידון האם יש צורך לשלב ניתוח עפעפיים עם הרמת גבות ומתיחת פנים. ד"ר מוסקונה יסביר לך על הטכניקות המתקדמות בהן נוהג לבצע את ניתוח העפעפיים.

על מנת לקבל כיסוי מפוליסת הביטוח או דרך קופת החולים יש להוכיח שצניחת העפעפיים מפריעה לשדה הראייה. היועצת האישית תלווה אותך ותסביר כיצד להתכונן לקראת ניתוח עפעפיים, תלווה אותך ביום הייעוץ וכמו כן תהיה בקשר ישיר איתך לאחר הניתוח לכל מענה. חשוב לדאוג מבעוד מועד להסעה ביום הניתוח, ולעזרה בימים הראשונים שלאחר הניתוח, במידה ותזדקק/י  לכך. חשוב לקרר את המקום ולתת מנוחה לעיניים.

הרדמה במהלך ניתוח עפעפיים

הניתוח בדר"כ מבוצע בהרדמה מקומית בשילוב עם תרופות טשטוש הניתנות דרך הווריד ודרך הפה. הניתוח מבוצע כאשר המטופל בשינה קלה ולא חש כל תחושת כאב, יתכנו עקצוצים או חוסר נוחות קל בזמן הניתוח. קיימים מנתחים וחולים המעדיפים לבצע את הניתוח כשהחולה בהרדמה כללית.

תהליך ניתוח העפעפיים

ניתוח עפעפיים בדר"כ נמשך כשעה, תלוי אם מבצעים עפעף עליון בלבד או עפעף תחתון בלבד. במידה ומשלבים בין שניהם או ניתוח הרמת גבות בנוסף, הניתוח מתארך.

בניתוח עפעפיים שגרתי מבצעים את החתכים באזורי הקפלים של העפעפיים העליונים. בעפעפיים התחתונים בדר"כ מתחת לקו הריסים. החתכים יכולים להגיע עד לאזור צידי העיניים. דרך החתכים הללו המנתח מפריד את העור מרקמת השריר והשומן מתחתיו,  ומסיר את עודפי העור ושומן. החתכים נתפרים ע"י תפרים עדינים. במקרים של עודף שומן בעפעף התחתון,  יתכן שאפשר להימנע מביצוע כריתת עור עודף, ולנתח דרך אזור הלחמית. שיטה זו מצריכה עור עבה וגמיש יותר, הנפוץ יותר בקרב צעירים. כמו כן, בשיטה זו לא נשארת צלקת.

לאחר ניתוח עפעפיים

יתכן ויופיעו כאבים לאחר שההרדמה פגה. אם כן, מומלץ לקחת משככי כאבים לפי המרשם שקיבלת מהרופא המנתח. אם לא חל שיפור יש ליצור קשר עם הרופא המנתח. יש לשכב עם ראש מורם במשך מספר ימים, לשים קרח על האזור למשך עד 24 שעות בכדי להפחית את הנפיחות ושטפי הדם.  הנפיחות הינה דבר משתנה מאדם לאדם, שיא הנפיחות מגיע בדר"כ בשבוע הראשון ויכול להימשך עד כחודש.  במידה ויש תחושת יובש/צריבה/גרד בעיניים יש להשתמש בטיפות. כמו כן, די שכיח לאחר הניתוח הופעת דמעות בכמות גדולה יותר, רגישות לאור ושינויים זמניים בראייה כגון: טשטוש/ ראייה כפולה. 

היועצת המטפלת שלך וד"ר מוסקונה יעקבו ויהיו איתך בקשר רציף לאחר הניתוח. התפרים מוסרים לאחר יומיים – שבוע לאחר הניתוח. לאחר הסרתם הנפיחות ושינויי הצבע יפחתו בהדרגה, ותתחיל/י להרגיש טוב יותר.

ההחלמה מניתוח עפעפיים

ישנו הבדל בין זמן ההחלמה מניתוח עפעפיים עליונים לבין זמן ההחלמה מניתוח עפעפיים תחתונים. הזמן הממוצע של החלמה לאחר ניתוח עפעפיים עליונים הוא כשבוע עד שבועיים. לעומת זאת, החלמה מניתוח עפעפיים תחתונים אורכת זמן ממושך יותר ונמשכת כשבועיים לפחות.

חזרה לשגרה

ניתן לקרוא ולראות טלוויזיה כיומיים לאחר ניתוח. עדשות מגע אפשר לשים רק לאחר שבועיים מיום הניתוח, תיתכן תחושת אי נוחות במשך מספר שבועות לאחר מכן בעת שימושן. 

אפשר לצאת מהבית ולחזור לעבודה לאחר תקופת החלמה של שבוע עד עשרה ימים. עדיף להימנע משהייה ממושכת בשמש, מומלץ להרכיב משקפי שמש ולמרוח קרם הגנה. תיתכן רגישות לאור חזק ורוח במשך מספר שבועות. 

ניתן להתחיל להתאפר לאחר שבוע עד עשרה ימים. פעילות גופנית אסורה בהחלט בשבוע הראשון שלאחר הניתוח, ורצוי להימנע ממאמצים מיותרים במשך שלושה שבועות.

חשוב במיוחד להימנע מפעילויות הגורמות לעלייה בלחץ הדם כגון: כיפוף, הרמת משאות כבדים וספורט מאומץ. יש צורך להימנע משתיית אלכוהול, היות ואלכוהול גורם לצבירת נוזלים.

צלקות לאחר הניתוח

אזור העפעפיים נחשב לטוב בגוף מבחינת איכות הצלקות כך שהסיכוי שהן יראו לטווח ארוך, נמוך מאוד.

שילוב עם ניתוחים אחרים

ברובם המכריע של המטופלים ד"ר מוסקונה מעדיף לבצע הרמת גבות בשילוב עם ניתוח בעפעף העליון. הסיבה פשוטה:  צניחת העפעף העליון נובעת מהצטברות עור במקום אבל גם מנפילה של הגבה בעיקר בחלקה הצדדי. הרמת הגבה במקום זה (ניתן לבצע לבד מול הראי) תשפר משמעותית את תוצאות הניתוח וגם תסייע בטשטוש קמטי ההבעה בזוויות העיניים.

ניתוחים חוזרים

כמו בכל ניתוח בכירורגיה פלסטית קיימים מצבים בהם התוצאה הסופית אינה מושלמת ואז יש צורך בניתוח מתקן. ניתוח זה בדרך כלל פשוט יותר, וניתן לבצעו החל מ 6 חודשים לאחר הניתוח הראשון. הסטטיסטיקה העולמית בכירורגיה פלסטית בכלל מעידה על 10% של ניתוחי תיקון. המספרים הללו אצלי נמוכים בהרבה ונעים סביב אחוזים בודדים.

שאלות לפני ניתוח עפעפיים

 • ניתוח עפעפיים מטפל בעודפי עור ושקיות שומן בעפעפיים. הקמטים בצידי העיניים ישתפרו רק אם יתבצע בנוסף גם ניתוח להרמת גבות, או אם יבוצע טיפול מתאים עם בוטוקס.  לאחר הניתוח בעפעף תחתון העיגולים השחורים שמתחת לעיניים יבלטו פחות, מאחר והצללים שנובעים משקיות השומן ייעלמו. טיפול ממשי בפיגמנטציה הכהה אינו קיים למעשה. טשטוש הקפל מתחת לשקיות השומן בעפעף תחתון נעשה כיום על-ידי הזרקה של חומצה היאלורונית מסוג מיוחד.

 • ברוב המקרים כאשר ישנם עודפי עור עם שקיות שומן בעפעף תחתון או עודפי עור בעפעף עליון המכסים את העפעף ומפריעים בראיה בעיקר בצדדים הניתוח נועד להסירם ולשפר את המראה. מעבר לכך, ניתוח עפעפיים יכול לשפר משמעותית את המראה ולהעניק לו מראה צעיר יותר. בכל מקרה נדרשת פגישת ייעוץ מקדימה עם הרופא.

 • הגבות הינן המסגרת לעיניים ובהרמה פשוטה של צידי הגבה (פעולה שאת תוצאותיה ניתן לראות לבד בהדמיה מול המראה) מקבלים מראה עם מפתח מורם ורחב, אקזוטי, הנותן מראה פנים צעיר ורענן.               בנוסף, ניתוח זה משפר את טווח הראיה לצדדים ומבטל את המראה העייף של הפנים.

 • קיימים רק שני סוגים של מומחים בתחום:

  1. מנתחים פלסטיים.
  2. אוקולופלסטיקאים- אלו רופאים שעברו התמחות מיוחדת ברפואת עיניים אסתטית.                

  למרות זאת, רוב המקרים מבוצעים בארץ ע"י מנתח פלסטי מומחה.

 • ככלל, הביטוחים הרפואיים אינם משלמים עבור הניתוח, משום שאינו בסל הבריאות. יחד עם זאת, אם בדיקה על ידי רופא עיניים קובעת שקיימת הפרעה בשדה הראיה עקב מנח העפעפיים העליונים, ואם יש הוכחה לכך בתרשים שדות ראייה – ניתן לנסות להשיג התחייבות לניתוח לרופאים בהסדר עם הביטוח הרפואי. לגבי ניתוח העפעפיים התחתונים – מאחר שאינו מפריע לראייה – נחשב לניתוח בהתוויה אסתטית.

 • היות והעיניים מצויות במרכז הפנים, כל דבר שאינו מושלם בניתוח יראה בולט, מצד שני רפואה איננה מדע מדויק ולא בכל מקרה ניתן להגיע לתוצאה מושלמת. תאום ציפיות הוא המרכיב החשוב ביותר בשיחה הטרום ניתוחית כאשר הרופא יבהיר למנותח למה אפשר להגיע ואיזה פגמים אינם ניתנים לטיפול.

שאלות אודות ניתוח עפעפיים

 • הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה מקומית עם טשטוש. במקרים מסוימים ייתכן ויהיה צורך בהרדמה כללית. כמו חרדה ולחץ מן הניתוח. ניתן להתייעץ לפני הניתוח עם הרופא המרדים ורופא העיניים שלך.

 • כן, רצוי להפסיק לעשן שבועיים לפני ולחזור לעשן רק שבוע לאחר הניתוח, אם כי השפעת העישון בניתוח זה פחותה. השפעות העישון משמעותיות הרבה יותר במידה ומתבצע גם ניתוח מתיחת פנים.

 • ניתוח זה אינו מבצע הרמה כלשהי, ואינו מרחיב את מפתח העיניים אלא מוציא עור עודף בלבד. הניתוח יכול לתקן עפעפיים עליונים צנוחים, ועפעפיים תחתונים "נפוחים", מאפיינים היכולים לגרום לך להיראות מבוגרת ועייפה יותר מכפי שאת באמת ואפילו לשפר הפרעות בשדה הראיה. ניתן לבצע ניתוח בעפעפיים עליונים או תחתונים בלבד או שילוב של שניהם. לשם קבלת אפקט טוב יותר, בעיקר מפתח עיניים רחב יותר, בעיקר בעפעף עליון, מקובל לשלב גם ניתוח הרמת גבות שיוצר תוצאה מרשימה בצידי העין.

 • קפלי העור בעפעף העליון נובעים מהצטברות מקומית של עור ושומן אך מושפעים במידה רבה גם מצניחה של הגבה. צניחה זו היא תהליך מוכר שנוצר עם הגיל והיא מסתירה בהדרגה את העפעף העליון בעיקר בחלקו הצדדי (קושי באיפור), ויוצרת מראה עצוב של העיניים. תנוחת הגבה מביאה גם להופעת קמטי מניפה עמוקים בצידי העין. כל אלה ניתנים לתיקון על-ידי ניתוח עפעף עליון בשילוב עם הרמת גבה. חשיבות הרמת הגבות היא כה גדולה, עד שבמקרים רבים ד"ר מוסקונה נמנע מביצוע ניתוח עפעף עליון בלבד ללא שילוב של הרמת גבות. האפקט של הרמת הגבה מתקבל בקלות ע"י הרמה עצמית של החלק הצדדי של הגבה מול הראי.

 • ניתוח עפעפיים בד"כ נמשך כשעה, תלוי במורכבות הבעיה. במידה והניתוח כולל את כל ארבעת העפעפיים, מנתח פלסטי בדרך-כלל יבחר לנתח קודם את העפעפיים העליונים ואחר כך את התחתונים. בניתוח טיפוסי המנתח מבצע את החתכים באזור הקפל של העפעף העליון ותחת קו הריסים בעפעפיים התחתונות. החתכים יכולים להגיע עד לאזור צדי העיניים. דרך החתכים הללו מסירים את עודפי העור, השריר והשומן. החתכים נתפרים על-ידי תפרים עדינים, אותם ניתן להוציא אחרי שלושה עד ארבעה ימים.

 • במקרים הקלים ניתן לבצע זאת דרך החתך של ניתוח עפעף עליון כאשר חלקה הפנימי של הגבה נתפר מבפנים בנקודה גבוהה יותר לעצם ארובת העין. במקרים בהם צניחת הגבה יותר משמעותית, יש צורך בביצוע חתך נוסף במצח, בקו השיער מעל צידי הגבה. מדובר בניתוח ייחודי שד"ר מוסקונה פיתח להרמת הגבות.  בניתוח זה מבצעים הרמה משולבת של הגבה במספר מישורים פנימיים, פעולה המקנה תוצאה טובה להרמת הגבה לטווח ארוך. שילוב של ניתוחים פלסטיים שונים (עפעף עליון וגבה) מקנה לעין מראה פתוח וצעיר יותר. במקרים קלים יותר ניתן לבצע הרמת גבות ע"י חתך מעל הגבה בחצי החיצוני שלה. בניתוח זה אין רואים כמעט צלקת, היות והיא משתלבת בשיער בגבה.

 • ניתוח הרמת עפעפיים מתבצע בהרדמה מקומית עם טשטוש וניתן להשתחרר הביתה כעבור מספר שעות (גם אם משלבים ניתוח הרמת גבות)

 • תופעות לוואי אופייניות לאחר ניתוח עפעפיים כוללות ראיה מטושטשת או כפולה למספר ימים, נפיחות זמנית בצידי העפעפיים וסימנים כחולים (שטפי דם) תת עוריים. לאחר הוצאת התפרים ייתכנו ציסטות תת עוריות לבנות וקטנות; המנתח יכול להסירן באמצעות מחט עדינה. לאחר הרמת עפעפיים, יתכנו קשיים בסגירת העיניים בעת שינה (במקרים נדירים מצב זה יכול להיות קבוע). סיבוך נוסף הינו אקטרופיון – "משיכה" כלפי מטה של העפעפיים התחתונים. ברוב המקרים התופעה חולפת מעצמה תוך מספר שבועות, במקרים קשים דרוש ניתוח נוסף לתיקון. עלולות להיות בעיות הקשורות בצלקות: נוקשות, תחושת לחץ, אודם מקומי ומשיכה. כל אלה חולפים מעצמם או בטיפול מקומי פשוט.
  דלקות עיניים מופיעות לפעמים והן מגיבות טוב לטיפות דקסמיצין (במידת הצורך יתקבל מרשם מתאים)
  במידה וקיים כאב חזק פתאומי או ממושך ,או נפיחות יתר פתאומית בצד אחד- יש ליצור קשר עם המנתח באופן מיידי.

שאלות לאחר ניתוח עפעפיים

 • לאחר הניתוח אין צורך בחבישה. ייתכן ויופיעו כאבים קלים באזור לאחר שההרדמה תפוג, ניתן להתגבר על כאבים אלו על-ידי משככי כאבים שאינם מחייבים מרשם רופא. ד"ר מוסקונה ינחה אותך לשכב עם ראש מוגבה במשך כמה ימים, להשתמש בקרח מספר ימים על מנת להפחית את הנפיחות ושטפי הדם (הופעת שטפי דם ונפיחות משתנה בין טיפולים שונים: הופעתם בדרך כלל מגיעה לשיא במשך השבוע הראשון, ויכולה להימשך בין שבועיים לחודש). רופאים רבים ממליצים על שימוש בשבוע הראשון בטיפות עיניים כיוון שקיימת תחושת יובש, צריבה או גרד בעיניים. בשבועות הראשונים תתכן הופעת דמעות בכמות מרובה, רגישות לאור, ושינויים זמניים בראייה כגון טשטוש או ראייה כפולה.                            אחרי כשבועיים ניתן לחזור לעבודה להתאפר או לצבוע שיער. יש לקחת בחשבון כי עדשות מגע ניתן יהיה לשים רק כשבועיים אחרי הניתוח וכן כי בשבועות הראשונים תיתכן רגישות לאור, רוח ומים.

 • הרופא שאצלו תעברו את הניתוח ייתן לכם הנחיות מדויקות על כללי עשה ואל תעשה לאחר ניתוח הרמת עפעפיים. בכל מקרה, לרוב, מומלץ לנוח, להימנע מלהרכיב עדשות מגע, להימנע מפעילות גופנית מאומצת ובכלל לשמור על אזור הניתוח מפגיעה ולכלוך. כאשר מתפתחות תופעות בעין כמו דלקות, שטפי דם, וכדומה יש לגשת מיידית לרופא העיניים.

 • בערך כחצי שנה לאחר ניתוח עפעפיים ניתן לראות את התוצאה הסופית והשלמה של הניתוח. התוצאות מחזיקות מעמד בערך עשר שנים, כאשר לא ניתן לעצור את הזמן והגנטיקה אשר משפיעים ויכולים לגרום להיווצרות מחודשת של עודפי שומן ועור, כך שיש סיכוי טוב שמספר שנים לאחר הניתוח יהיה צורך בניתוח נוסף.

גלריית תמונות – ניתוח עפעפיים