לפרטים חייגו

 073-3745100

ניתוח עפעפיים

ניתוח עפעפיים הינו ניתוח נפוץ מאוד. חלק מן האנשים בוחרים לבצע אותו בגלל המראה האסתטי הנובע מעודפי עור מהעפעף העליון ושקיות שומן  מהעפעף התחתון, וחלק לא מבוטל בגלל המצב הבריאותי, הקושי לראות .ניתוח עפעפיים נפוץ מאוד גם בקרב הגברים, הידועים שבהם הינם אהוד אולמרט ושמעון פרס.

ניתוח הרמת עפעפיים יכול לתקן עפעפיים עליונים צנוחים, ועפעפיים תחתונים "נפוחים"- מאפיינים היכולים לגרום לך להראות מבוגר/ת ועייפ/ה יותר מכפי שאת/ה באמת, ואפילו להפריע לשדה הראיה. למרות זאת, הניתוח לא יכול לטפל בבעיית "העיגולים השחורים" או הקמטים בצידי העיניים או להרים גבות צנוחות. את הניתוח ניתן לבצע לבד או לשלבו עם פעולות אחרות בפנים כגון מתיחת פנים או מתיחת מצח והרמת גבות.


למי מתאים ניתוח הרמת עפעפיים?

ניתוח עפעפיים יכול לשפר את מראה הפנים  ואף את הביטחון העצמי, בכדי שתהיה התאמה מלאה בין רצון המטופל לבין המלצות הרופא,  

צריכה להיות הבנה מלאה ביניהם, תוך הבנה של המטופל במראה האידיאלי לפני מגבלות ויכולות ניתוח עפעפיים. לפני החלטה על ביצוע  ניתוח עפעפיים, עלייך לחשוב היטב על הציפיות מהניתוח, ולדון על כך עם  הרופא המנתח. רוב המנותחים הינם בגיל 32 ומעלה גברים ונשים, במידה וקיימת צניחה משמעותית בגיל צעיר יותר ניתן לבצע את הניתוח קודם.

צפו בפרק על ניתוח עפעפיים בתוכנית The New Selfie 

 

סיכונים וסיבוכים

במידה ויש לכם אחת מן הבעיות הרפואיות: בעיות בבלוטת התריס, לחץ דם גבוה, מחלות כלי דם, מחלות לב וסוכרת יובש בעיניים או חוסר כרוני בדמעות, היפרדות רשתית וגלאוקומה. יש לציין זאת זאת במהלך הייעוץ. במצבים בהם הניתוח מבוצע ע"י כירורג פלסטי מנוסה, הסיבוכים בדר"כ מזעריים ונדירים. למרות זאת, תמיד קיים סיכוי לסיבוכים, כגון זיהום או תגובה להרדמה. ניתן להפחית את הסיכון ע"י השמעות להוראות המנתח לפני ואחרי הניתוח.

תופעות לווי וסיבוכים:

תופעות לוואי אופייניות לאחר ניתוח עפעפיים כוללות ראיה מטושטשת או כפולה למספר ימים נפיחות זמנית בצידי העפעפיים; חוסר סימטריה קלה בתהליך הריפוי וסימנים כחולים תת עוריים. לאחר הוצאת התפרים יתכנו ציסטות תת עוריות לבנות וקטנות; המנתח יכול להסירן באמצעות מחט עדינה. לאחר ניתוח עפעפיים, ויתכנו קשיים בסגירת העיניים בעת שינה, במקרים נדירים מצב זה יכול להיות קבוע. סיבוך נדיר נוסף הינו אקטרופיון - "משיכה" כלפי מטה של העפעפיים. ברוב המקרים התופעה חולפת מעצמה תוך מספר שבועות, במקרים קשים דרוש ניתוח נוסף לתיקון. עלולות להיות בעיות הקשורות בצלקות- נוקשות, תחושת לחץ, אודם מקומי ומשיכה, כל אלה חולפים מעצמם או בטיפול מקומי פשוט.

התהליך עד הניתוח

פגישת הייעוץ הראשוני עם מנתח פלסטי חשובה מאוד. הרופא המנתח צריך לדעת את ההיסטוריה הרפואית המלאה ,מומלץ להכין מראש מסמכים הקשורים בכך. יש לציין בייעוץ: אלרגיות / רגישויות קיימות, לקיחת תרופות (בעיקר חשובות תרופות לדילול דם כמו אספירין), צריכת סמים ועישון. כמובן שחובה לעדכן על בעיות בראייה /יצירת דמעות. בייעוץ עם המנתח הפלסטי מוסברות מטרת הניתוח והציפיות ממנו.

במהלך הייעוץ דנים האם יש צורך לנתח את העפעפיים העליונים בלבד, התחתונים בלבד או שילוב של עפעפיים תחתונים ועליונים. נקודה נוספת שדנים בה הינה האם יש צורך בהסרת עודפי העור, שקיות השומן, יתכן שילוב של שניהם. כמו כן, ד"ר מוסקונה ידון האם יש צורך לשלב ניתוח עפעפיים עם הרמת גבות ומתיחת פנים. ד"ר מוסקונה יסביר לך על הטכניקות המתקדמות בהן נוהג לבצע את ניתוח העפעפיים.

על מנת לקבל כיסוי מפוליסת הביטוח או דרך קופת החולים יש להוכיח שצניחת העפעפיים מפריעה לשדה הראייה. היועצת האישית תלווה אותך ותסביר כיצד להתכונן לקראת ניתוח עפעפיים, תלווה אותך ביום הייעוץ וכמו כן תהיה בקשר ישיר איתך לאחר הניתוח לכל מענה. חשוב לדאוג מבעוד מועד להסעה ביום הניתוח, ולעזרה בימים הראשונים שלאחר הניתוח, במידה ותזדקק/י  לכך. חשוב לקרר את המקום ולתת מנוחה לעיניים.


הרדמה במהלך ניתוח עפעפיים

הניתוח בדר"כ מבוצע בהרדמה מקומית בשילוב עם תרופות טשטוש הניתנות דרך הווריד ודרך הפה. הניתוח מבוצע כאשר המטופל בשינה קלה ולא חש כל תחושת כאב (יתכנו עקצוצים או חוסר נוחות קל בזמן הניתוח). קיימים מנתחים וחולים המעדיפים לבצע את הניתוח כשהחולה בהרדמה כללית.תהליך ניתוח העפעפיים

ניתוח עפעפיים בדר"כ נמשך כשעה, תלוי אם מבצעים עפעף עליון בלבד או עפעף תחתון בלבד. במידה ומשלבים בין שניהם או ניתוח הרמת גבות בנוסף,הניתוח מתארך.

בניתוח עפעפיים שגרתי מבצעים את החתכים באזורי הקפלים של העפעפיים העליונים. בעפעפיים התחתונים בדר"כ מתחת לקו הריסים. החתכים יכולים להגיע עד לאזור צידי העיניים. דרך החתכים הללו המנתח מפריד את העור מרקמת השריר והשומן מתחתיו,  ומסיר את עודפי העור ושומן. החתכים נתפרים ע"י תפרים עדינים. במקרים של עודף שומן בעפעף התחתון,  יתכן שאפשר להימנע מביצוע כריתת עור עודף, ולנתח דרך אזור הלחמית. שיטה זו מצריכה עור עבה וגמיש יותר, הנפוץ יותר בקרב צעירים. כמו כן, בשיטה זו לא נשארת צלקת.


לאחר ניתוח עפעפיים

יתכן ויופיעו כאבים לאחר שההרדמה פגה. אם כן, מומלץ לקחת משככי כאבים לפי המרשם שקיבלת מהרופא המנתח. אם לא חל שיפור יש ליצור קשר עם הרופא המנתח. יש לשכב עם ראש מורם במשך מספר ימים, לשים קרח על האזור למשך עד 24 שעות בכדי להפחית את הנפיחות ושטפי הדם.  הנפיחות הינה דבר משתנה מאדם לאדם, שיא הנפיחות מגיע בדר"כ בשבוע הראשון ויכול להימשך עד כחודש.  במידה ויש תחושת יובש/צריבה/גרד בעיניים יש להשתמש בטיפות. כמו כן, די שכיח לאחר הניתוח הופעת דמעות בכמות גדולה יותר, רגישות לאור ושינויים זמניים בראייה כגון: טשטוש/ ראייה כפולה. 

היועצת המטפלת שלך וד"ר מוסקונה יעקבו ויהיו איתך בקשר רציף לאחר הניתוח. התפרים מוסרים לאחר יומיים - שבוע לאחר הניתוח. לאחר הסרתם הנפיחות ושינויי הצבע יפחתו בהדרגה, ותתחיל/י להרגיש טוב יותר.


חזרה לשגרה

ניתן לקרוא ולראות טלוויזיה כיומיים לאחר ניתוח. עדשות מגע אפשר לשים רק לאחר שבועיים מיום הניתוח, תיתכן תחושת אי נוחות במשך מספר שבועות לאחר מכן בעת שימושן. 

אפשר לצאת מהבית ולחזור לעבודה לאחר תקופת החלמה של שבוע עד עשרה ימים. עדיף להימנע משהייה ממושכת בשמש, מומלץ להרכיב משקפי שמש ולמרוח קרם הגנה. תיתכן רגישות לאור חזק ורוח במשך מספר שבועות. 

ניתן להתחיל להתאפר לאחר שבוע עד עשרה ימים. פעילות גופנית אסורה בהחלט בשבוע הראשון שלאחר הניתוח, ורצוי להימנע ממאמצים מיותרים במשך שלושה שבועות.

חשוב במיוחד להימנע מפעילויות הגורמות לעלייה בלחץ הדם כגון: כיפוף, הרמת משאות כבדים וספורט מאומץ. יש צורך להימנע משתיית אלכוהול, היות ואלכוהול גורם לצבירת נוזלים.


שילוב עם ניתוחים אחרים

ברובם המכריע של המטופלים ד"ר מוסקונה מעדיף לבצע הרמת גבות בשילוב עם ניתוח בעפעף העליון. הסיבה פשוטה:  צניחת העפעף העליון נובעת מהצטברות עור במקום אבל גם מנפילה של הגבה בעיקר בחלקה הצדדי. הרמת הגבה במקום זה (ניתן לבצע לבד מול הראי) תשפר משמעותית את תוצאות הניתוח וגם תסייע בטשטוש קמטי ההבעה בזוויות העיניים.

ניתוחים חוזרים:

כמו בכל ניתוח בכירורגיה פלסטית קיימים מצבים בהם התוצאה הסופית אינה מושלמת ואז יש צורך בניתוח מתקן. ניתוח זה בדרך כלל פשוט יותר, וניתן לבצעו החל מ 6 חודשים לאחר הניתוח הראשון. הסטטיסטיקה העולמית בכירורגיה פלסטית בכלל מעידה על 10% של ניתוחי תיקון. המספרים הללו אצלי נמוכים בהרבה ונעים סביב אחוזים בודדים.

 

הסקירה נכתבה בידי ד"ר רוני מוסקונה - מנתח פלסטי בכיר (מ.ר. מומחה - 6551)

צור קשר