לפרטים חייגו

 073-3745100

שאלות ותשובות על ניתוח אף

שאלות לקראת ניתוח אף

 מאיזה גיל ניתן לעבור ניתוח אף ?

האף מגיע למלוא התפתחותו בגיל 15-16 אצל נערה ובגיל 17 אצל נער ואז אפשר לנתח.

מה ניתן לעשות בניתוח אף ?

בניתוח אף ד"ר מוסקונה מעצב את שלד האף כדי ליצור לו מראה חדש שישתלב בטבעיות עם שאר חלקי הפנים. במהלך הניתוח יכול ד"ר מוסקונה להקטין אף גדול, ליישר אף עקום, לקצר אף ארוך, לעדן אף שצורתו גסה, לשנות את הזווית בין האף והשפה העליונה, להקטין נחיריים גדולים ורחבים. במקרים שהאף עקום מלידה או מחבלה, או כאשר מבנה מחיצת הסחוס שבאף גורם להפרעות נשימה. ניתן לשלב ניתוח אסתטי בשילוב עם רפואי ולחסוך בצורה זו ניתוח נוסף. במקרים אלו יתקיים דיון קדם ניתוחי מיוחד תוך התייחסות לבעיה הרפואית. ניתוח משולב הוא ניתוח שונה מבחינת מורכבותו, אורכו, מהלכו וכמובן עלותו.

איך אוכל להיות בטוח/ה שהאף החדש יתאים לי לפנים ?

כשבאים להתייעצות עם ד"ר מוסקונה מקבלים את המלצתו המקצועית והאסתטית לגבי הצורה הטבעית המתאימה ביותר. לשם המחשה ד"ר מוסקונה מראה את השינוי בהדמיה ממוחשבת. אחרי תיאום בין המטופל לרופא, ישנה הסכמה סופית לגבי עיצוב האף לשביעות רצון המטופל. בדרך כלל, במציאות התוצאות עולות על תוצאות ההדמיה, שכן בניתוח ניתן לבצע שינויים תלת ממדיים שאינם אפשריים במחשב. המנותח מצטלם לפני הניתוח צילום פנים ופרופיל, או צילום אחר כנדרש, כחלק מתהליך התיעוד של הניתוח.

איך כדאי להתכונן לניתוח ? 

הכי חשוב להיות רגועים ולבטוח במנתח שבחרתם, כי הוא יעשה את עבודתו באופן הטוב ביותר. אם סיפרתם לו מה שעליו לדעת עליכם, הרי שאין לכם כל סיבה לדאגה. השתדלו לחפוף את הראש יום לפני הניתוח כי אחרי הניתוח מעט קשה לעשות זאת, הקפידו להימנע מתרופות המכילות חומרים המגבירים את הנטייה לדימום (אספירין) ועקבו אחר הוראות הרופא (ההוראות מפורטות בדפי המרפאה שתקבלו במרפאה).

מדוע צריך להיפגש עם המנתח לפני הניתוח ?

לכל אחד יש אף מיוחד! המנתח צריך לבדוק את האף כדי להסביר למנותח מה בדיוק יתוקן באפו לקצר, להקטין נחיריים, להרים את האף. המנתח יבחן עם המנותח את מבנה העצמות, את עובי העור, את הסחוס, את צורת הפנים- כל אלו גורמים שמשפיעים על תוצאות הניתוח ולכן יש לדון בהם במהלך תכנון הניתוח. המנתח יבדוק את בריאותו הכללית של המנותח וישאל אותו שאלות על אלרגיות, על בעיות נשימה, על שימוש בתרופות, בסמים, ועל עישון וכן יסביר למועמד לניתוח את פרטי הניתוח, אופן ההרדמה והסיכונים הכרוכים בניתוח. בפגישה זו מספר המנתח על המתקן הרפואי וחדר הניתוח שבו יבוצע הניתוח. המנותח יוכל לשאול את המנתח בפגישה זו על מומחיותו וניסיונו כרופא בתחום.

מה מרגישים בזמן הניתוח?

ניתוח אף נעשה בהרדמה מקומית עם טשטוש. במהלך הניתוח המנותח רגוע, ואינו חש בכלום. עם זאת המנתח יכול לפנות אליו ולדבר איתו. ברוב המקרים, עקב השפעת התרופות, המנותח אינו זוכר דבר ממהלך הניתוח.

איך נושמים בזמן הניתוח?

נושמים דרך הפה.

האם אפשר להקטין נחיריים?

כן. הכול בהתאם לפרופורציה של האף והפנים.

  האם ההרדמה מסוכנת? מי מרדים את המנותח?

ניתוח אף נעשה בהרדמה מקומית עם טשטוש. בכל ניתוח, לצידו של מנתח פלסטי, נמצא רופא מרדים בחדר ניתוח שתפקידו להשגיח שהמנותח יהיה רדום ללא כל תחושת כאב.

כמה זמן נמשכים הניתוח והמנוחה אחריו?

ניתוח אף נמשך בין חצי שעה לשעה. לאחר הניתוח, שוהה המנותח בחדר התאוששות תחת השגחה במשך כמה שעות. לאחר מכן, המנותח נח עוד ימים ספורים בביתו. החזרה לשגרה, לרבות פעילות גופנית, נעשית לאחר שבועות אחדים. 

האם נשארות צלקות מהניתוח?

הצלקות כולן פנימיות, שכן, הניתוח מבוצע דרך הנחיריים. רק במידה ועושים הקטנת נחיריים או ניתוח אף פתוח נותרות צלקות חיצוניות בעור.

מהם הסיכונים בניתוח אף?

כבכל ניתוח, גם ניתוח אף מעמיד את המנותח בפני אי-ודאות מסוימת ובפני סיכונים כלליים, כמו זיהום, דימום או תגובה לא צפויה להרדמה. רופא מיומן, מומחה בתחומו ומנוסה, יודע מהם הסיכונים והוא ערוך ומוכן לטפל בהם. היערכות מוקדמת זו והיענות המנותח להוראות הרופא מקטינה את הסכנה ואי-הודאות. תיקון נעשה לרוב בהליך פשוט וקטן. 

מהם הסיבוכים השכיחים?

  • דימום – בד"כ מופיע מיד אחרי הניתוח, הכוונה לנזילת דם מהאף (כמו ברז) המצריכה החלפת גזות כל מס' דקות. אך עם דימום רגיל אחרי הניתוח, שהוא בלתי נמנע, אין צורך להחליף גזות והוא חולף בד"כ אחרי יומיים.
  • בעיות נשימה – אלה הסיבוכים האופייניים ביותר, בעיקר אם מבוצע גם ניתוח "רפואי". יש לזכור שבכל ניתוח אף מקטינים את האף, כך שהנשימה דרכו נעשית קשה יותר לפחות בהתחלה .
  • ניתוחים פלסטיים לתיקון - ב-5% מהמקרים דרוש תיקון אף לאחר הניתוח בשל עיוות מזערי, לפחות חצי שנה לאחר הניתוח. עלותו של התיקון היא רק תשלום לבית החולים, שמופחת בהשוואה לתשלום הראשוני לבית החולים.

החלמה אחרי ניתוח אף

  מהו משך זמן ההחלמה ואלו מגבלות חלות לאחר הניתוח?

זמן ההחלמה הוא בבית כשבוע עד הורדת הסד, אח"כ חוזרים בהדרגה לתפקוד פיזי מלא. ניתן ללכת לעבודה או ללימודים 10 ימים לאחר הניתוח. בחודש הראשון יש להימנע מחשיפה מוגברת לחום (שמש) וכמו כן להימנע ממאמץ פיזי ניכר או מפגיעה באף. פעילות ספורטיבית רגילה אפשרית כעבור חודש לאחר הניתוח. ניתן להרכיב משקפיים כשבועיים- שלושה לאחר הניתוח.

מה הכי קשה בכל התהליך?

24 השעות שלאחר הניתוח. האף סתום מקרישי דם, הראש מרגיש קצת לחוץ ויש עדיין טשטוש מההרדמה. לאחר מכן, מתאוששים במהירות והנפיחות בעיניים יורדת בהדרגה עד סוף השבוע.

האם ניתוח אף עלול לגרום לבעיות נשימה?

לא. בשבועיים עד חודש שלאחר הניתוח יש קושי לנשום דרך האף, אך הקושי חולף בהדרגתיות. במקרים נדירים נוצרת בעיית נשימה עקב הצטלקות יתר פנימית בעקבות הניתוח.

 

האם ניתוח אף משפיע על חוש הריח או הטעם?

לא!!! אין קשר.

האם אפשר לנשום דרך האף אחרי הניתוח?

בימים הראשונים רצוי לא לנשום דרך האף. לאחר מספר ימים אפשר לנשום כרגיל, מאחר ובניתוח אסתטי רגיל ד"ר מוסקונה מבצע את הניתוח ללא טמפונים בתוך האף.

האם חשים בכאבים לאחר הניתוח?

אין כלל תחושת כאב. מדובר בתחושה של אי-נוחות מאחר והאף סתום עם קרישי דם בדומה להצטננות. הנשימה במהלך השבוע הראשון נעשית דרך הפה.

איך נראים אחרי הסרת הסד?

שטפי דם סביב העיניים כבר נעלמו אם כי נשארה נפיחות קלה בפנים. לאחר הסרת הסד האף נפוח ועדיין לא נראה בצורתו הסופית, אבל אפשר כמובן לראות רמז עבה למראה החדש. הנפיחות נעלמת לאט ובהדרגה. התוצאה הסופית מתקבלת רק לאחר כ-6 חודשים. אם כי בחלק מן המקרים השינויים יכולים להימשך עד כשנה. 

מדוע חשיפה לשמש לאחר הניתוח מזיקה ?

האף לאחר הניתוח רגיש מאוד וחשיפה לשמש  ולחום עלולה לנפח את האף ואף להרחיב את הרקמות  וכתוצאה מכך לעכב את תהליך ההחלמה ו/או לפגוע במבנה האף לאחר הניתוח.לכן שימוש במסכת קרח המקררת את הפנים ומבטלת את ההשפעת החום מקלה ואף עוזרת להחלים טוב יותר.

צפו בד"ר רוני מוסקונה על ניתוח אף

 


מקבץ שאלות של מטופלי 'מרפאות מוסקונה' שנענו על ידי ד"ר רוני מוסקונה - מנתח פלסטי בכיר (מ.ר. מומחה - 6551)

צור קשר