לפרטים חייגו

 073-3745100

שאלות ותשובות על מתיחת בטן

שאלות לגבי ניתוח מתיחת בטן

אילו שיטות למתיחת בטן קיימות?

קיימות שלוש שיטות נפוצות בניתוח זה:

  1. מתיחת בטן מיני - שיטה זו מתאימה רק לנשים או גברים שאצלם העור מעל הטבור נראה מתוח, ואילו כל עודפי העור וחולשת השרירים הם מתחת לטבור בלבד. שיטה זו נחשבת קלה בהרבה למנותח ופשוטה יותר לביצוע. הניתוח מלווה בכאב מינימאלי וניתן להשתחרר מבית החולים כעבור מספר שעות. במהלך הניתוח מפרידים את עור הבטן מאזור שיער הערווה ועד הטבור. המתיחה מתבצעת רק באזור זה, כך שעור הבטן העליונה אינו עובר מתיחה כל שהיא. בניתוח זה אין אפשרות לבצע חיזוק של שרירי הבטן מעל הטבור, אך ניתן לבצע באזור זה שאיבת שומן. הצלקת בבטן התחתונה בדרך כלל קצרה יותר בהשוואה למתיחה רגילה.
  2. מתיחת בטן קלאסית - זוהי השיטה הנפוצה לביצוע ניתוח זה ומתאימה לרוב המנותחים. בניתוח נעשית הפרדה מלאה של עור הבטן מאזור השיער ועד קשת הצלעות, אח"כ מתבצע חיזוק וקיבוע מלא של שרירי דופן הבטן ועודפי העור מאזור הטבור כלפי מטה מוצאים. הצלקת המתקבלת ארוכה יחסית אבל תוצאת הניתוח בדרך כלל טובה ונשמרת לטווח ארוך. החיסרון העיקרי הוא בחוסר אפשרות לבצע שאיבת שומן במותניים עליונים או בבטן עליונה, בשל סכנה של פגיעה באספקת הדם לדופן הבטן הקדמית. הניתוח אורך כשעתיים ומחייב אשפוז של לילה בבית החולים.
  3. מתיחת בטן אורכית - זוהי השיטה הפחות נפוצה. מתאימה למטופלים שאצלם עודף העור וסימני המתיחה בבטן הינם בעיקר סביב הטבור ובחלקה העליון של הבטן. מתיחת העור כלפי מטה במקרים אלו כמעט ולא תשנה את מראה הבטן. מאידך, מתיחה מהצדדים (מותניים) לכיוון האמצע תיתן תוצאה טובה ותאפשר להוציא את כל העור העודף והפגום באמצע עד לסביב הטבור. ניתוח זה נותן תוצאות טובות מאוד במקרים מתאימים, חסרונו העיקרי הוא הצלקת האורכית בבטן האמצעית, בניגוד לצלקות רוחביות נמוכות בשאר הניתוחים.

מהן התוצאות הסופיות של ניתוח מסוג זה? האם ניתן להגיע לבטן שטוחה וחלקה?

כן. ניתוח מתיחת בטן הוא ניתוח אשר בעקבותיו נותרת הבטן שטוחה אצל החולים המתאימים. בחולים שמנים או עם עודפי שומן, התוצאה תהיה פחות טובה בשלב הראשון אבל אם יבצעו שאיבת שומן כחצי שנה אחרי הניתוח תתקבל תוצאה טובה מאוד.

האם ניתן לשלב שאיבת שומן ומתיחת בטן?

לאחרונה הופיעו מספר מאמרים המדגישים את הסכנה הטמונה בשילוב של שאיבת שומן ומתיחת בטן באותם אזורים. לכן, בנשים עם עודפי שומן בבטן עליונה או מותניים עליונות אי אפשר לבצע שאיבה באזורים אלו במהלך מתיחת בטן, כי אספקת הדם של עור הבטן מגיעה ממקומות אלו. חשוב להפנים ולהבין נקודה זו על מנת להימנע מאכזבות לאחר הניתוח. להסבר מלא יש להתייעץ עם הרופא. ניתן לבצע שאיבת שומן במקומות מרוחקים מאזור המתיחה, למשל: מפשעות, מותניים תחתונים.

האם ניתן לאחד צלקת מניתוח קיסרי עם הצלקת של ניתוח מתיחת בטן?

צלקות של ניתוח מתיחת בטן ארוכות יותר מצלקת של ניתוח קיסרי. ניתן לשלב בין השניים אך הצלקת תתארך.

במתיחת הבטן ,האם כל סימני המתיחה נעלמים?

ניתוח מתיחת הבטן אומנם מסלק עודפי עור, אך הוא אינו חולש על כל איזור הבטן. הניתוח מסיר עור עודף מהטבור ומטה. על פי עיקרון זה סימני המתיחה הממוקמים מתחת לטבור ייעלמו, ואילו סימנים מעל הטבור יישארו אך ימתחו כלפי מטה ויהיה להם מיקום חדש, נמוך יותר.שאלות אחרי ניתוח מתיחת בטן

כמה זמן אורך תהליך ההחלמה?

ההחלמה מניתוח בטן אורכת בין שבועיים לשלושה שבועות. מומלץ לרדת מוקדם מהמיטה ולהסתובב ככל האפשר. אסור להרים משאות כבדים למשך שישה שבועות. בימים הראשונים קשה לעמוד וללכת זקוף. הדבר נובע מהרגשת המתח של תפירת השרירים, אל דאגה - זו היא מגבלה זמנית בלבד. התפרים נמסים ואין צורך להוציאם. למי שהגיע לניתוח מתיחת בטן בכושר גופני טוב וכששרירי הבטן חזקים, ההתאוששות תהיה מהירה יותר. ההחלמה ממתיחת בטן מיני קלה הרבה יותר.

האם אחוש כאב לאחר הניתוח?

במתיחת בטן יש כאבים והרגשת מתח למשך כשבועיים. אי הנוחות גדולה יותר אם משלבים גם שאיבת שומן. האם ניתן לשלב תיקון בקע טבורי ומתיחת בטן? כן, מדובר בתופעה נפוצה אחרי הריונות. ביצוע טוב של מתיחת בטן מלאה (בנוסף לחיזוק שרירי הבטן) מתקן גם בקע טבורי.

סיבוכים כתוצאה ממתיחת בטן

מדובר באחד מהניתוחים הקשים בכירורגיה הפלאסטית. הסיבוכים האופייניים הם:

  • בעיות בריפוי הצלקת התחתונה או בעיות בריפוי הטבור - בעיות הדורשות טיפול מקומי.
  • שטפי דם והצטברות נוזלים הדורשים ניקוז.
  • זיהומים מקומיים ופתיחת תפרים.

אחוז הסיבוכים גבוה בהרבה אצל מעשנים (כ 10-15 סיגריות ומעלה ליום). לאור זאת, אנו מבקשים ממטופלים להפסיק לעשן שבועות טרם הניתוח. סיבוכים נדירים מאוד הם תסחיפים ופקקת ורידים, המופיעים בשכיחות יתר אצל נשים הלוקחות גלולות או כאשר מבוצעת שאיבת שומן גדולה ביחד עם מתיחת הבטן.

תיקונים אחרי מתיחת בטן

אפשר לבצע ניתוח תיקון לאחר שישה חודשים. אחוז ניתוח התיקונים הינו קטן ותלוי בשיטה בה בוצע הניתוח -
מתיחת בטן מיני, מתיחת בטן קלאסית  או אורכית.


מקבץ שאלות של מטופלי 'מרפאות מוסקונה' שנענו על ידי ד"ר רוני מוסקונה - מנתח פלסטי בכיר (מ.ר. מומחה - 6551)

צור קשר