לפרטים חייגו

 073-3745100

שאלות ותשובות על הקטנת חזה

שאלות לפני ניתוח הקטנת חזה

לבתי בת ה-16 חזה גדול, האם היא מתאימה לניתוח הקטנת חזה?
אין ספק לגבי רגישותן המיוחדת של נערות בגיל ההתבגרות לגבי המראה שלהן, אך יחד עם זאת יש לזכור שניתוח ההקטנה מבוצע לרוב רק כאשר החזה מגיע לצמיחתו והתפתחותו הסופית, לכן המועמדות הטובות ביותר הן נשים בוגרות שמבינות את מהות הניתוח וציפיותיהן ראליות ביחס לתוצאות שניתן להשיג. יחד עם זאת, במידה והנערה סובלת מקשיים פיזיים ונפשיים עקב החזה הגדול, כגון: כאבי גב וצוואר, יש לשקול לבצע את הניתוח. בדרך כלל ניתן לבצע ניתוח הקטנת חזה החל מגיל 17.

האם הריון מקלקל את צורת השד?
ברוב המקרים השינויים אחרי היריון הינם קטנים בשל העובדה שברובם המכריע של המקרים, לא ניתן להניק.

כמה זמן לאחר לידה אפשר לעשות הקטנת שדיים?
כחצי שנה לאחר הלידה ולפחות שלושה חודשים מסיום ההנקה אם הייתה. אחרי הלידה יש גודש בשדיים אשר עתיד להצטמק, אם לא מחכים לגמר התהליך ועושים הקטנה עלולים להגיע תוצאה קטנה בהרבה מהמבוקש.

כמה זמן לאחר הניתוח מותר להיכנס להריון?

בהריון קיימים שינויים הורמונליים אשר משפיעים על החזה ויכולים להפריע לתהליך הריפוי, על כן, מומלץ שלא להיכנס להיריון בשנה הראשונה שלאחר הניתוח.

האם ישנה ירידה בתחושה בפטמות כתוצאה מהניתוח?

ב- 10%-20% מהמנותחות יש איבוד מלא של התחושה בפטמה, בהתאם לסוג הניתוח שנבחר. התחושה בשד עצמו בד"כ אינה נפגעת.

האם תוצאת הניתוח הינה לצמיתות?
השד הינו חלק מהגוף והוא עובר שינויים בעקבות הריונות. עלייה/ירידה במשקל וגיל. אי לכך, תוצאות הניתוח מושפעות לטווח ארוך גם משינויים אלו. אם ננטרל שינויים אלה, תוצאות הניתוח נשמרת לשנים רבות.

לאיזה גודל מינימלי אפשר להגיע בהקטנת שדיים?

אין שום הגבלה אבל יש להתחשב בנתונים הטבעיים של האישה. ההחלטה לגבי הגודל הסופי מתבצעת בייעוץ הראשוני ובשיתוף פעולה בין הרופא והמטופלת.

שאלות אודות הניתוח

כיצד מתבצע הניתוח?
קיימות שיטות רבות להקטנת שדיים ואין אחידות דעות בין המנתחים הפלסטיים מהי השיטה העדיפה, כך שכל מנתח פלסטי בוחר את שיטת הניתוח שבה הוא מקבל את התוצאה הטובה ביותר. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ונמשך כ 3 שעות. בניתוח מוציאים רקמת שד ועור ומעלים את הפטמה, כמו בשאר ניתוחים פלסטיים להרמת שדיים. בחלק מהמקרים משאירים בסיום נקז שאותו מוציאים אחרי יום.

סיבוכים הקשורים לניתוח הקטנת שדיים.
ניתן לחלק אותם לסיבוכים רפואיים וסיבוכים אסתטיים. בקבוצה הראשונה יש לציין סיבוכים שעלולים להופיע בכל פעולה כירורגית, כגון שטפי דם, זיהומים מקומיים, ופתיחת תפרים חלקית. סיבוכים אלו מגיבים טוב לטיפול מקומי מתאים. הסיבוכים האסתטיים הנפוצים הם חוסר סימטריה בין השדיים ( יש לזכור שזה מצב טבעי בגוף האדם) מבחינת צורה, גודל של השד ושל הפטמה בנפרד, או אי התאמה בין הגודל הרצוי לתוצאת הניתוח. בנקודה זו יש לזכור שאין שום שיטה מוכרת כיום ברפואה שבה ניתן לדמות את הגודל הסופי לאחר ניתוח, כך שיתכן ויהיה הבדל בין הציפיות והתוצאה הסופית.

איזה צלקות נשארות?

הצלקות בניתוח זה שונות בהתאם לסוג הניתוח שנבחר. בשיטות הנפוצות ביותר נשארת צלקת בצורת עוגן (T הפוך) הנוסף לצלקת סביב הפטמה. בשנים האחרונות  ד"ר מוסקונה מבצע ניתוח חדשני יותר שמותיר צלקת אחת, ניצבת מהפטמה לקפל התת שדי בלבד, ללא צורך בצלקת ארוכה בקפל התת שדי.

מה קורה בעתיד עם הצלקות?
ברוב המקרים הצלקות מתבהרות עם הזמן אבל תמיד יש גורם בלתי צפוי הקשור לתכונות העצמיות של כל מנותח ומנותחת, המשפיע על האיכות הסופית של הצלקת.

שאלות אודות החלמה מהניתוח

מהו משך זמן ההחלמה?
משך ההחלמה בניתוח הקטנת חזה הוא כשבוע. ניתן להתקלח יום אחרי ניתוח ולחזור לפעילות יומית רגילה בהדרגה. כאמור אין הוצאת תפרים אחרי הניתוח. הפלסטרים שהרופא מדביק על אזור התפרים נשארים במקום לשבועיים ואין לגעת בהם בשום אופן.

האם אחרי הניתוח חשים בכאבים?

הכאבים אחרי ניתוח הקטנת שדיים הם בד"כ מינימליים, ניתן לחוש בכאבים עזים בעיקר באזור התפרים בארבעת הימים הראשונים. ההחלמה היא מהירה והכאבים פוחתים בצורה משמעותית בכל יום מיום הניתוח. ניתן להיעזר במשככי כאבים כגון אופטלגין נוזלי, אדוויל.

האם אפשר להניק לאחר הניתוח?
ב90% מהמקרים אי אפשר להניק לאחר ניתוח הקטנת חזה.

האם ניתן לישון על הבטן?
אנו ממליצים להימנע מלחץ ישיר על החזה בחודש הראשון שלאחר הניתוח, הכולל בין היתר שינה על הבטן ולחץ כתוצאה ממגע מיני.

האם ניתן לקיים יחסי מין מיד לאחר הניתוח?
יש להימנע מיחסי מין למשך שבוע לפחות ולאחר מכן מותר מגע עדין בלבד בשדיים למשך שישה שבועות.


מקבץ שאלות של מטופלי 'מרפאות מוסקונה' שנענו על ידי ד"ר רוני מוסקונה - מנתח פלסטי בכיר (מ.ר. מומחה - 6551)

צור קשר