לפרטים חייגו

 073-3745100

הצמדת אוזניים

ניתוחים פלסטיים באפרכסות האוזניים נועדו למטרת הצמדת אוזניים בולטות אל הראש. ניתוח הצמדת אוזניים הינו ניתוח קוסמטי באופיו, שאינו קשור כלל לאיכות השמיעה. ניתוח זה מבוצע בילדים ובמבוגרים כאחד. כילדים אין צורך לסבול מאוזניים בולטות ולחכות להתבגרות. זהו פגם אשר לא משתפר עם השנים וניתן לתקנו בשלב מוקדם.


באיזה גיל אפשר לנתח?

בדרך כלל נהוג לדחות ניתוחים פלסטיים - קוסמטיים עד לאחר גיל ההתבגרות, כשהשלד הגרמי ורקמות הסחוס בגוף מגיעים לגמר התפתחותם. אבל, למרבה הפליאה, אפרכסת האוזן כמעט משלימה את תהליך צמיחתה בגיל שש, כך שניתן למעשה לבצע את ניתוח הצמדת אוזניים החל מגיל זה. את הניתוח ניתן לבצע בהרדמה מקומית וקשה לצפות מילד בן שש שישתף פעולה, אפילו אם הוא נבון ופיקח, לכן נוטים לדחות את הניתוח לגילאי 10-12.

אם הילד סובל מהערות החברים ומלחץ סביבתי ומבקש ניתוח הצמדת אוזניים, ניתן להתחשב בפגיעה הנפשית ולהקדים את מועד הניתוח ולבצעו בהרדמה כללית.


תכנון ניתוח הצמדת אוזניים

הפגישה עם ד"ר מוסקונה, מנתח פלסטי מומחה בתחום, היא החלק הראשון והחשוב ביותר. בפגישה יוסבר תהליך ניתוח הצמדת האוזניים ולאיזו תוצאות לצפות. בחלק מהמקרים לא ניתן להשיג אוזניים סימטריות לחלוטין. המטרה היא לשפר את בלט האוזניים ולא להגיע לסימטריות מושלמת.


הניתוח

הניתוח נועד לתקן את הפגם במבנה האפרכסת, המתבטא בחסר קיפול קדמי המצוי בסחוס אפרכסת האוזן הנורמלית. תופעה זו גורמת להרחקה של האפרכסת מהגולגולת. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית עם טשטוש, אבל אצל ילדים קטנים מומלץ לבצע את הניתוח בהרדמה כללית. הניתוח אורך כשעה, ובסיומו נחבשות אפרכסות האוזניים בתחבושת הנכרכת מסביב לראש, והמטופל יכול לחזור לביתו באותו יום.


לאחר ניתוח הצמדת אוזניים

לאחר הניתוח, עם הסרת התחבושות ביום ה-3-4, האזור עדיין נפוח ועשויים להיות בו שטפי דם קלים החולפים מעצמם ללא כל טיפול. כדי למנוע חזרה של הסחוס למקומו לאחר הניתוח יש להקפיד על חבישת סרט (כמו של שחקני טניס) בלילה, למשך חודש ימים, דבר הגורם ללחץ קל על אזור האפרכסת והצמדתה לקרקפת.


תופעות לוואי וסיבוכים בעקבות ניתוח הצמדת אוזניים

אין בכירורגיה פלסטית בפרט, כמו ברפואה בכלל, פעולה חסרת סיבוכים. תופעות הלוואי והסיבוכים האופייניים לניתוח זה הם כדלקמן: 

  • הצמדת יתר של האוזניים לראש.
  • התפתחות צלקת בולטת (קלואיד) במקום החתך הניתוחי מאחורי האפרכסת.
  • התפתחות המטומה (שטף דם תת עורי) זמנית, או דימום המחייב ניקוז.
  • התפתחות זיהום בסחוס.
  • התרופפות תפרים שגורמת לאפרכסת לחזור למצבה הקודם.
  • אסימטריה קלה במבנה האוזניים (יש לזכור שאסימטריה היא תופעה טבעית בגוף).


למידע נוסף ראו עמוד שאלות ותשובות בנושא הצמדת אוזניים.


הסקירה נכתבה בידי ד"ר רוני מוסקונה - מנתח פלסטי בכיר (מ.ר. מומחה - 6551)

צור קשר