לפרטים חייגו

 073-3745100

פיגמנטציה

מה היא היפר פיגמנטציה ?

היפר פיגמנטציה הינה תופעה בה נוצרת בעור כמות מלנין גבוהה יותר מהרצוי, שגורמת לחוסר אחידות בצבע הפנים. הסיבות השכיחות להיווצרות היפר - פיגמנטציה הינן: גיל, חשיפה לשמש, אקנה ופגיעות עור אחרות. תופעת הפיגמנטציה נפוצה יותר בקרב בעלי עור כהה. המראה אינו אסתטי ומתסכל. עד היום רוב האפשרויות לטיפול, לא נתנו מענה מספק לתופעה. אולם, טיפול באמצעות דרמה רולר או הדור המתקדם דרמה פן מאפשר לרפא תופעה זו בקלות יחסית (מידע נוסף אודות טיפול בקמטים באמצעות דרמה רולר).

סוגי פיגמנטציה

ישנם שני סוגים עיקריים של כתמי עור. הסוג הראשון הוא כתמים שסיבתם תורשתית: השומה על שם בקר (Beckers Nevues) - כתם חום מלווה בשיעור, המופיע אצל כחצי אחוז מהגברים הצעירים בגיל ההתבגרות, בעיקר על הכתפיים, על קדמת החזה או על השכמות, וכתמי קפה בחלב - כתמים בצבע חום בהיר, שיכולים להופיע בכל גיל ובכל חלקי הגוף. הסוג השני, שכולל למעשה את רוב הכתמים, קשור בחשיפה לשמש: נמשים, כתמי גיל וכתמי הריון.

נמשים הם הכתמים השטחיים ביותר, והם נוצרים כתוצאה מעלייה בפיגמנטציה בתאי האפידרמיס, השכבה העליונה של העור. לעומתם, כתמי הגיל, המכונים גם 'כתמי כבד' בגלל צבעם, הם עמוקים יותר. אלה נוצרים באזורים שנחשפו במשך שנים לשמש, עקב עלייה במספר המלנוציטים (התאים המייצרים את פיגמנט המלנין), שנמצאים בעיקר בשכבה התחתונה של האפידרמיס. כתמי הריון, הקרויים גם 'מלזמה', הם כתמים רחבים וסימטריים, המופיעים בעיקר באזור הלחיים ומרכז המצח אצל נשים צעירות בזמן הריון או עקב נטילת גלולות. גם כאן יש עלייה במספר ובפעילות המלנוציטים כשהחשיפה לשמש מגבירה את ייצור המלנין.

הטיפול בפיגמנטציה 

כתמי הפיגמנטציה הכהים מגיבים היטב לטיפולי הדרמה רולר הרפואי. לרוב נדרש טיפול אחד עד שניים בכדי להחזיר לעור מראה נורמלי ואחיד.

הכתמים נעלמים ואינם חוזרים להופיע – למעט במקרים של טיפול לקוי בעור.

לפני הטיפול בפיגמנטציה


אחרי הטיפול בפיגמנטציה

 

הכתמים הקלים ביותר להסרה באמצעות דרמה רולר הינם נמשים וכתמי שמש, שבהם הצטברות הפיגמנט נותרת בשכבה העליונה של העור. בכתמי הריון, שבהם מסיבה לא ברורה הפיגמנט מצטבר בדרמיס, שכבת העור העמוקה, קשה הרבה יותר לטפל.

הכתמים הבעייתיים ביותר הם התורשתיים. את השומה על שם בקר אי אפשר להסיר, ובדרך כלל גם לא את כתמי הקפה בחלב. אלה האחרונים, גם אם מצליחים להסירם, חוזרים אחר כך מסיבה לא ברורה. מסיבות שאינן ידועות, עור בהיר מגיב טוב יותר

מעור כהה לשיטות הטיפול, ובעלי עור כהה עלולים לעתים לפתח עודף או חוסר פיגמנטציה בעקבות טיפול להסרת כתמים.

"זה קורה עם צלקות של חתכים שנרפאים".

הערה: לאחר הטיפול באמצעות דרמה רולר רפואי, יש להשתמש במקדם הגנה 30SPF במשך שבוע לפחות. באופן כללי יש להימנע מחשיפה ישירה לשמש.

הסקירה נכתבה בידי אורי מוסקונה - מנכ"ל מרפאות מוסקונה: ניתוחים פלסטיים וטיפולי אסתטיקה

 

צור קשר