שאלות ותשובות על שאיבת שומן


מי המועמדים המתאימים לשאיבת שומן?

אנשים שמשקלם רגיל, עם איכות עור טובה ומוצקה, עם עודפי בליטות שומן באזורים מסוימים שאינם מגיבים לדיאטה או לפעילות גופנית.
חשוב ביותר שהציפיות מהניתוח יהיו ראליות. יש לזכור שניתוח זה אינו משנה כלל את איכות העור ואינו מביא למתיחה כל שהיא, נהפוך הוא, בעור שאיכותו ירודה (רפוי ולא מוצק) עלולים להיווצר עודפי עור המתבטאים בשקעים ובליטות (כמו גלים). בהם ניתן לטפל באמצעות טיפולי וואלה שייפ.
מטרת הניתוח לעזור בשינוי פרופורציות במבנה מולד כמו ירכיים רחבות לעומת מבנה עליון צר או רגליים וזרועות ומבנה שומן בבטן ובמותניים.

לפני הניתוח:

האם אני יכול לעשות שאיבת שומן במקום דיאטה?
שאלה מצוינת וחשובה. ממש לא! הניתוח מיועד אך ורק לאנשים שדיאטה לא יכולה לעזור להם לשפר אזורים מסוימים בגופם.


האם כל אחד מתאים לשאיבת שומן? מה הן המגבלות הרפואיות?
ההתאמה לניתוח נקבעת בפגישת הייעוץ הראשונה. היא תלויה כמובן במצב השומן בגוף אבל גם במצב הבריאותי הכללי ופחות בגיל. חשוב לדעת כי סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב, ראות וכלי דם מעלים את הסיכון לסיבוכים בניתוח שאיבת שומן. עליך להתייעץ עם הרופא לגבי המשך נטילת כל תרופה. הפסקת עישון למשך שבועיים לפני הניתוח ושבועיים נוספים אחריו, חשובה להשגת ריפוי טוב יותר.


האם אפשר להשמין באזור השאיבה לאחר הניתוח כשממשיכים לאכול?
במקום בו התבצעה השאיבה והוסרו התאים, אי אפשר להשמין, כי לא יתפתחו בו תאים חדשים. עם זאת, אם לא מקפידים על תזונה נכונה ניתן להשמין  במקומות אחרים בגוף! התוצאה של שאיבת שומן קבועה לשנים רבות, בתנאי ששומרים על משקל קבוע.


מאיפה אפשר לשאוב?
כמעט מכל מקום שהתרכז בו שומן - מותניים ובטן, צדי האגן, ירכיים, ברכיים, שוקיים, ידיים, גב ואפילו צוואר עליון.


מה כדאי לדעת לפני הניתוח?
על שיטות השאיבה השונות ועל כוונת המנתח לגביך. חשוב לדעת על החלק החשוב שיש לך בשמירה על תוצאות הניתוח כדי שהמצב לא יחזור לקדמותו ואף גרוע מכך..


בפועל, מי קהל היעד?
נשים צעירות או מבוגרות עם עודף שומן באזורים ספציפיים המשנים את הפרופורציה הטבעית של הגוף, לאחרונה עולה יותר ויותר מספר הגברים המעוניינים בניתוח. אינו נועד לאנשים שמנים ואינו משמש תחליף לדיאטה.


מהלך הניתוח:

האם שאיבת שומן יכולה לפגוע בשרירים?
לא, משום שהשרירים נמצאים מתחת לאזור ממנו נשאב השומן.


האם ייתכנו סיבוכים ותופעות לוואי?
בשאיבות של עד 5 ליטר הסיבוכים נדירים. מידה מסוימת של חוסר תחושה באזור השאוב וסביבו היא זמנית ולעיתים נדירות נשארת קבועה. לעיתים נדירות עלולה להיווצר חוסר סימטריה, או שינויים בעור המתבטאים בהופעת שקעים ובליטות.


מהן שיטות שאיבת השומן השכיחות ביותר?
שאיבות שומן מתחלקות לשאיבות קטנות, בינוניות וגדולות.

  • שאיבות קטנות - שואבים עד 2 ליטר של שומן. בשאיבות אלו התוצאות טובות מאוד, המהלך קל יחסית ואחוז הסיבוכים נמוך מאוד.
  • שאיבות בינוניות - שאיבות בסדר גודל של עד 2-4 ליטר. אלו השאיבות הנפוצות בארץ התוצאות טובות אצל החולים המתאימים. רמת הכאב מינימאלית, אחוז הסיבוכים נמוך.
  • שאיבות גדולות - מדובר על שאיבות בסדר גודל של 4-6 ליטר. מדובר בניתוח גדול יותר המחייב ברוב המקרים מתן דם עצמי. המהלך קשה יותר משני הראשונים אבל אחוז הסיבוכים עדיין נמוך. מחייב טיפול והשגחה בתנאים טובים.

מה קורה בניתוח?
בניתוח ד"ר מוסקונה מזליף לרקמת השומן תמיסה המכילה נוזל פיזיולוגי עם חומר נגד כאבים (לידוקאין) וחומר המכווץ את כלי הדם (אדרנלין). נוזל זה מקל על ביצוע השאיבה, מפחית דימומים וסיבוכים ומפחית את הכאב לאחר הניתוח. בניתוח, השומן נשאב באמצעות צינורית דקה וחלולה. הצינורית עצמה מוחדרת מתחת לעור דרך חתכים זעירים באורך מספר מילימטרים. חתכים אלו ממוקמים לרוב באזורים מוסתרים ובקפלי עור וכמעט ולא מותירים סימן בתום תהליך ההחלמה.


היכן מתבצע הניתוח והאם המקום מורשה ומפוקח?
הניתוח מתבצע בחדרי הניתוח בבית החולים האיטלקי וגם בת"א. מדובר בביתי חולים לכל דבר עם חדרי התאוששות, מעבדה ואשפוז לפי הצורך וזאת בניגוד לרוב המקומות שלהם אישור לביצוע פעולות קטנות ואשפוז עד 23 שעות.


מהי המסת שומן?
ישנן מספר שיטות ודרכים להמיס שומן חלק באמצעות מכשירי גלי רדיו וחלק באמצעות גלי אינפרה רד. ישנם גם פיתוחים של אלקטרודות חשמל. למידע נוסף על כך תמצאו בפרק צלוליטיס
וולה שייפ מתאים להצרת היקפים ועיצוב הגוף באזור הבטן, הישבן, הירכיים והרגליים ברמה פחותה משאיבת שומן קטנה (מתחת 2 קילו) כמו כן, וולה שייפ מצוין לשיפור צלוליטיס.


לאחר הניתוח:

מהו תהליך ההחלמה?
הדבר הכי מטריד הוא המחוך שיש להסתובב עימו מספר שבועות אחרי הניתוח כדי לעזור לעור להתהדק בחזרה ובצורה טובה למקומו ולהקטין את הנפיחות והבצקת. באופן מפתיע, הכאבים אחרי הניתוח הם מינימליים ומושפעים מחומרים מיוחדים המוזרקים לאזור השאיבה בזמן הניתוח. מידת הכאב תלויה בגודל הניתוח. לרוב הכאב עמום, אך חולף יחסית מהר. בנוסף יכולים להיווצר שטפי דם באזורי השאיבה, אך הם ייעלמו, בדרך כלל אחרי שלושה שבועות. ניתוח זה מתאפיין בנפיחות רבה היורדת בהדרגה, לכן התוצאה הסופית מתקבלת רק לאחר שישה חודשים.


מה לגבי סיבוכים מקומיים?
לאחר הניתוח העור צריך לעבור תהליך של התכווצות מחדש ולהתאים עצמו לאזור הנשאב. ככל שהשאיבה יותר גדולה - רמת ההתכווצות הנדרשת היא יותר גדולה וכאן טמונה אחת הסכנות - לא אצל כולם מתכווץ העור באותה מידה, זוהי  פונקציה של גיל וסוג העור, כמו שאצל נשים בהריון אי אפשר לצפות איך יתכווץ עור הבטן לאחר הלידה, כך גם אחרי שאיבה. בפועל זה מתבטא בגבשושיות או שקעים, עקב התכווצות לא מושלמת של העור.


מהם סיבוכי הניתוח?
בשאיבות שומן קטנות אין כמעט סיבוכים כלליים. בשאיבות שומן בינוניות עלולים להיות זיהומים, שטפי דם, נפיחות יתר וסיבוכי מסכני חיים, כמו: בעיית נשימה ותסחיפי שומן.


האם יש עלייה במשקל באזורים אחרים עקב שאיבת השומן?
במידה ויש עלייה משמעותית במשקל - השומן יכול להצטבר באזורים שלא עברו שאיבה, היות ומספר תאי השומן באזורים אלו לא נפגע.


האם נשארים סימנים וצלקות?
הצלקות הן בגודל 3-4 מ"מ והן כמעט לא נראות לטווח הרחוק. ייתכנו סימנים של שטפי דם קלים אשר ייעלמו במהלך שבוע עד חודש מיום הניתוח.


מתי אוכל לחזור לפעילות רגילה?
בדרך כלל ניתן לחזור לפעילות שגרתית לאחר מספר ימים, אולם יש להמתין כשבועיים עד להתחלת פעילות מאומצת יותר. חשוב לדעת כי קצב ההחלמה תלוי גם בהיקף הניתוח. בשאיבות גדולות מעל 3 ליטר יש ירידה בערכי ההמוגלובין, דבר המקשה על פעילות גופנית בשבועות הראשונים.


מתי אוכל ליהנות מתוצאות שאיבת השומן?
הסימנים של שטפי הדם והנפיחות מתחילים לרדת כשלושה שבועות לאחר ההליך. ניתן לראות שינוי בצורת הגוף זמן קצר לאחר הניתוח, אולם השינוי יהפוך מוחשי יותר לאחר ארבעה עד שישה שבועות מהניתוח. לאחר כשלושה חדשים תעלמנה רוב הבצקות הקלות שנותרו והתוצאה הסופית של הניתוח תראה לאחר שישה חודשים.


כיצד אוכל להגיע לתוצאה מקסימלית?
בכדי להגיע לעור חלק ללא גבשושיות אנו משלבים טיפול העלמת צלוליטיס והצרת היקפים לאחר הניתוח, כטיפול משלים. לשאיבת שומן ניתן להתחיל בטיפול לאחר שלושה חודשים מן הניתוח.


לכמה זמן נשמרות תוצאות הניתוח?
תוצאות הניתוח לשאיבת שומן הן קבועות כל עוד תשמרי על משקלך. אולם, גם אם תהיה עליה במשקל הרי שחלוקת המשקל תהיה לרוב אחידה יותר ותהיה פחות הצטברות שומן באזורים הבעייתיים, כפי שקרה טרם הניתוח. לסיכום, התוצאה תלויה בך ורק בך.


למידע משלים בנושא ניתוחים פלסטיים ראו מאמרים בנושא מתיחת בטן, צלוליטיס.


לתמונות לפני ואחרי ניתוח שאיבת שומן

למידע אודות הניתוח שאיבת שומן


מקבץ שאלות של מטופלי 'מרפאות מוסקונה' שנענו על ידי ד"ר רוני מוסקונה - מנתח פלסטי בכיר (מ.ר. מומחה - 6551)

צור קשר