לפרטים חייגו

 073-3745100

ניתוח הרמת עפעפיים

שאלות לפני ניתוח עפעפיים

למי מתאים ניתוח הרמת עפעפיים?
רוב המנותחים הינם מגיל 32 ומעלה, אך במקרים בהם קיימת צניחה משמעותית או שקיות שומן בגיל צעיר יותר, ניתן לבצע את הניתוח קודם.

האם הניתוח מטפל בקמטים בצידי העיניים ובעיגולים הכהים מתחת לעיניים?
ניתוח עפעפיים מטפל בעודפי עור ושקיות שומן בעפעפיים הקמטים בצידי העיניים ישתפרו רק אם יתבצע בנוסף גם ניתוח להרמת גבות, או אם יבוצע טיפול מתאים עם בוטוקס. העיגולים השחורים שמתחת לעיניים יבלטו פחות, מאחר והצללים שנובעים משקיות השומן ייעלמו. טיפול ממשי בפיגמנטציה הכהה אינו קיים למעשה. טשטוש הקפל מתחת לשקיות השומן בעפעף תחתון נעשה כיום על-ידי הזרקה של חומצה היאלורונית.

מהי החשיבות של הרמת גבות?
הגבות הינן המסגרת לעיניים ובהרמה פשוטה של צידי הגבה (פעולה שאת תוצאותיה ניתן לראות בהדמיה מול המראה) מקבלים מראה עם מפתח מורם ורחב, אקזוטי, הנותן מראה צעיר ורענן.

שאלות אודות הניתוח

באיזו הרדמה משתמשים?
הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה מקומית עם טשטוש. במקרים מסוימים ייתכן ויהיה צורך בהרדמה כללית.

האם צריך להפסיק לעשן לפני ואם כן כמה זמן לפני להפסיק?
כן, רצוי להפסיק לעשן שבועיים לפני ולחזור לעשן רק שבוע לאחר הניתוח, אם כי השפעת העישון בניתוח זה פחותה. השפעות העישון משמעותיות יותר במידה ומתבצע גם ניתוח מתיחת פנים.

האם ניתוח עפעפיים מרים את איזור העיניים? האם מסירים שומן או עור?
ניתוח זה אינו מבצע הרמה כלשהי, אלא הוצאת עור עודף. הניתוח יכול לתקן עפעפיים עליונים צנוחים, ועפעפיים תחתונים "נפוחים", מאפיינים היכולים לגרום לך להיראות מבוגרת ועייפה יותר מכפי שאת באמת ואפילו לשפר הפרעות בשדה הראיה. ניתן לבצע ניתוח בעפעפיים עליונים או תחתונים בלבד או שילוב של שניהם. לשם קבלת אפקט טוב יותר, בעיקר בעפעף עליון, מקובל לשלב גם ניתוח הרמת גבות שיוצר תוצאה מרשימה בצידי העין.

למה כדאי לי לשלב הרמת גבות עם ניתוח עפעפיים?
קפלי העור בעפעף העליון נובעים מהצטברות מקומית של עור ושומן אך מושפעים במידה רבה מצניחה של הגבה. צניחה זו היא תהליך מוכר שנוצר עם הגיל והיא מסתירה את העפעף העליון בעיקר בחלקו הצדדי (קושי באיפור), ויוצרת מראה עצוב של העיניים. תנוחת הגבה מביאה גם להופעת קמטי מניפה עמוקים בצידי העין. כל אלה ניתנים לתיקון על-ידי ניתוח עפעף עליון בשילוב עם הרמת גבה. חשיבות הרמת הגבות היא כה גדולה, עד שבמקרים רבים נד"ר מוסקונה נמנע מביצוע ניתוח עפעף עליון בלבד ללא שילוב של הרמת גבות.

מה קורה במהלך הניתוח?
ניתוח הרמת עפעפיים בד"כ נמשך כשעה, תלוי במורכבות הבעיה. במידה והניתוח כולל את כל ארבעת העפעפיים, מנתח פלסטי בדרך-כלל יבחר לנתח קודם את העפעפיים העליונים ואחר כך את התחתונים. בניתוח טיפוסי המנתח מבצע את החתכים באזור הקפל של העפעף העליון ותחת קו הריסים בעפעפיים התחתונות. החתכים יכולים להגיע עד לאזור צדי העיניים. דרך החתכים הללו מסירים את עודפי העור, השריר והשומן. החתכים נתפרים על-ידי תפרים עדינים, אותם ניתן להוציא אחרי שלושה עד ארבעה ימים.

כיצד מבצעים ניתוח להרמת גבות?
במקרים הקלים ניתן לבצע זאת דרך החתך של ניתוח עפעף עליון כאשר חלקה הפנימי של הגבה נתפר מבפנים בנקודה גבוהה יותר לעצם ארובת העין. במקרים בהם צניחת הגבה יותר משמעותית, יש צורך בביצוע חתך נוסף במצח, בקו השיער מעל צידי הגבה. מדובר בניתוח ייחודי שד"ר מוסקונה פיתח להרמת הגבות בניתוח זה מבצעים הרמה משולבת של הגבה במספר מישורים פנימיים, פעולה המקנה תוצאה טובה להרמת הגבה לטווח ארוך. שילוב של ניתוחים פלסטיים שונים (עפעף עליון וגבה) מקנה לעין מראה פתוח וצעיר יותר.

האם צריך להתאשפז לאחר הניתוח?
ניתוח הרמת עפעפיים מתבצע בהרדמה מקומית עם טשטוש וניתן להשתחרר הביתה כעבור מספר שעות (גם אם משלבים ניתוח הרמת גבות) .

מהם תופעות הלוואי והסיבוכים השכיחים?
תופעות לוואי אופייניות לאחר ניתוח עפעפיים כוללות ראיה מטושטשת או כפולה למספר ימים, נפיחות זמנית בצידי העפעפיים וסימנים כחולים (שטפי דם) תת עוריים. לאחר הוצאת התפרים ייתכנו ציסטות תת עוריות לבנות וקטנות; המנתח יכול להסירן באמצעות מחט עדינה. לאחר הרמת עפעפיים, יתכנו קשיים בסגירת העיניים בעת שינה (במקרים נדירים מצב זה יכול להיות קבוע). סיבוך נוסף הינו אקטרופיון - "משיכה" כלפי מטה של העפעפיים התחתונים. ברוב המקרים התופעה חולפת מעצמה תוך מספר שבועות, במקרים קשים דרוש ניתוח נוסף לתיקון. עלולות להיות בעיות הקשורות בצלקות: נוקשות, תחושת לחץ, אודם מקומי ומשיכה. כל אלה חולפים מעצמם או בטיפול מקומי פשוט.
דלקות עיניים מופיעות לפעמים והן מגיבות טוב לטיפות דקסמיצין (במידת הצורך יתקבל מרשם מתאים)
במידה וקיים כאב חזק פתאומי או ממושך ,או נפיחות יתר פתאומית בצד אחד- יש ליצור קשר עם המנתח באופן מיידי.

שאלות לאחר ניתוח עפעפיים

מה קורה לאחר הניתוח?
לאחר הניתוח אין צורך בחבישה. ייתכן ויופיעו כאבים קלים באזור לאחר שההרדמה תפוג, ניתן להתגבר על כאבים אלו על-ידי משככי כאבים הניתנים עם מרשם רופא. ד"ר מוסקונה ינחה אותך לשכב עם ראש מוגבה במשך כמה ימים, להשתמש בקרח מספר ימים על מנת להפחית את הנפיחות ושטפי הדם (הופעת שטפי דם ונפיחות משתנה בין טיפולים שונים: הופעתם בדרך כלל מגיעה לשיא במשך השבוע הראשון, ויכולה להימשך בין שבועיים לחודש). רופאים רבים ממליצים על שימוש בטיפות עיניים כיוון שקיימת תחושת יובש, צריבה או גרד בעיניים. בשבועות הראשונים תתכן הופעת דמעות בכמות מרובה, רגישות לאור, ושינויים זמניים בראייה כגון טשטוש או ראייה כפולה.

אחרי כשבוע עד עשרה ימים ניתן לחזור לעבודה להתאפר או לצבוע שיער. יש לקחת בחשבון כי עדשות מגע ניתן יהיה לשים רק כשבועיים אחרי הניתוח וכן כי בשבועות הראשונים תיתכן רגישות לאור, רוח ומים.


מקבץ שאלות של מטופלי 'מרפאות מוסקונה' שנענו על ידי ד"ר רוני מוסקונה - מנתח פלסטי בכיר (מ.ר. מומחה - 6551)

צור קשר